Michiganská demokratická štátna tajomníčka Jocelyn Bensonová cez víkend uviedla, že výsledky volieb v štáte môžu byť známe až celý deň po ich uskutočnení, čo vyvoláva obavy, že sa zopakuje ostrý spor o integritu volebného procesu z roku 2020.
The Daily Wire uvádza, že Benson v nedeľu pre CBS’s “Face the Nation” povedal, že hoci spracovanie hlasovacích lístkov môže byť rýchlejšie ako v roku 2020, Američania by nemali očakávať, že sa oficiálneho víťaza štátu’dozvedia v noc volieb.
“Máme viac možností spracovať hlasovacie lístky skôr ako v deň volieb, kde sme boli obmedzení v roku 2020, takže som’optimistická, že by sme mohli vidieť výsledky ešte skôr,” povedala. “Ale koniec dňa v stredu by som odhadovala ako najlepší odhad toho, ako sa nám’bude dariť. S tým, že vždy budeme uprednostňovať presnosť a bezpečnosť pred efektívnosťou. Chápeme, ako veľmi budú ľudia chcieť tieto výsledky, ale aj tak’sa uistíme, že proces je bezpečný a presný predtým, ako čokoľvek zverejníme."”
Ak už v štáte Veľkých jazier hlasovalo poštou viac ako milión ľudí, odpoveď ministerky’vyvoláva obavy, nakoľko spoľahlivé môže byť sčítanie týchto hlasov. Republikáni už podali na úrad Bensonovej’viacero žalôb v súvislosti s administráciou volieb, vrátane toho, že zoznamy registrovaných voličov v Michigane’prevyšujú počet ľudí vo veku, keď majú právo voliť, a usmernenia, ktoré vydala, ako spracovať hlasovacie lístky s chýbajúcimi alebo nesprávnymi pečiatkami.
“Ministerka Bensonová naďalej vystavuje voľby v Michigane’podvodom a falšovaniu, čo núti republikánov opäť podať žalobu na ochranu hlasovania Michigančanov,” uviedol minulý mesiac spolupredseda Republikánskeho národného výboru (RNC) Michael Whatley. “Budeme pokračovať v našom úsilí, aby sa v Michigane – a v celej krajine – do 5. novembra ľahko volilo a ťažko podvádzalo.”
Pravosť volieb je v americkej politike už dlho problémom, ale výrazne sa zintenzívnila, keď prezidentské voľby 2020 poznačila rozsiahlymi volebnými nezrovnalosťami a početnými obvineniami, že voľby boli zmanipulované v prospech Joea Bidena proti Donaldovi Trumpovi, čo bolo podporené dramatickým rozšírením hlasovania poštou v dôsledku COVID-19.
Dvadsaťosem štátov uvoľnilo v roku 2020 pravidlá hlasovania poštou, čo prispelo k 17-miliónovému nárastu počtu hlasov oproti roku 2016. Okrem toho, že poštové hlasovacie lístky obvykle sú menej bezpečné ako osobné hlasovanie, štyri z týchto štátov – Georgia, Michigan, Pennsylvánia a Wisconsin – zmenili svoje pravidlá bez súhlasu zákonodarcov. Len tieto štyri krajiny tvorili 56 Bidenových’hlasov voličov, čo je viac ako dosť na to, aby rozhodli o víťazovi.
Pokusy dokázať, že voľby boli ukradnuté, zároveň podkopali sudcovia, ktorí odmietli niektoré žaloby z procesných dôvodov bez toho, aby vôbec zvážili ich opodstatnenosť, ako aj chybné právne obvinenia volebných vyzývateľov a dramatické príklady “dymenie zbraní”, ktoré nikdy nevyšli. Napriek tomu viedol tento spor k tomu, že 14 štátov v nasledujúcich dvoch rokoch sprísnilo svoje volebné pravidlá.
Prezidentské preteky sú mimoriadne tesné, pričom náskok, ktorý mal Harris, odkedy nahradil prezidenta Joea Bidena ako nominant demokratov, sa zmenšuje, keďže mnohí pozorovatelia nachádzajú trendy v Trumpovom’smere. Jej celonárodný náskok klesol na 0,9 % v RealClearPolitics’priemere prieskumov verejnej mienky a podľa RaceToTheWH predstavuje zhruba dva body. Rozdiely zostávajú ešte tesnejšie v rozhodujúcich štátoch, ktoré rozhodnú o výsledku vo volebnom kolégiu. V Michigane vedie Harrisová nad Trumpom len o 1,4 %.