cardinal-fernandez-810x500.jpg

Kardinál Fernández hovorí, že otázka diakoniek nie je uzavretá, odvoláva sa na pápeža Františka

22
Kultúra smrti

Kardinál Victor Manuel Fernández počas stretnutia s členmi synody o synodalite informoval, že téma diakoniek nie je uzavretá, ale jednoducho “nie je zrelá” na to, aby sa dnes prijalo “rozhodnutie.”

Kardinál Fernández na 90-minútovom stretnutí vo štvrtok popoludní opäť rozdúchal zmätok v téme ženských diakoniek, čo je posledný vývoj rozruchu, ktorý sa v posledných dňoch objavil v synodálnej sále.

Jedna z najkontroverznejších tém týkajúcich sa synody o synodalite, problematika žien v Cirkvi a tiež problematika ženských diakoniek, je oficiálne určená študijnej skupine 5, ktorú vedie Mons. Armando Matteo z Fernándezovho’dikastéria pre náuku viery (DDF).

Členovia Synody, povzbudení najmä hlasnými hlasmi mimo Synody a v tlači, vyjadrili zdesenie, keď Fernández začiatkom mesiaca informoval členov Synody o tejto otázke a povedal, že v súčasnosti nebude udelený súhlas s diakonátmi ženského pohlavia, ale že “hĺbkové štúdium” bude pokračovať do roku 2025.

Stretnutie medzi členmi Synody a niektorými pracovníkmi DDF sa ukázalo ako neuspokojivé a “katastrofálne,” podnietilo štvrtkové’podujatie, na ktorom sa zúčastnilo približne 100 členov a účastníkov Synody.

Kardinál zopakoval svoju predchádzajúcu frázu o tom, že ženská ordinácia nie je “zrelá,” ale dal značnú nádej tým, ktorí ju stále presadzujú:

Vyjadrenie, že téma diakonátu pre ženy nie je zrelá na to, aby sa o nej dnes rozhodlo. Toto je vyjadrenie pápeža, nie menej.

Touto frázou, povedal Fernández, František “nechce’byť “uzavretie otázky diakonátu.”

Nie, hovorí, že stále sa dá študovať trpezlivo a bez posadnutosti, bez náhlenia. Dá sa pokračovať v štúdiu a to je veľmi dôležité. Ale myslí si, že veci ešte nie sú zrelé.

Ako LifeSite často informoval, zdá sa, že výzvy na nové zvýraznenie postavenia žien v Cirkvi – vznesené v spojení s požiadavkami na ordináciu žien – sa čoraz pravdepodobnejšie končia pokusmi o rozvod diakonátu od sviatosti posvätného rádu, aby k nemu mali prístup muži aj ženy.

Na tento účel by sa presadzovalo odstránenie cirkevnej správy zo svätenín, čím by bolo vedenie otvorené mužom a ženám a svätenia, ktoré sú určené len pre mužov, by sa odsunuli na vedľajšiu koľaj.

Fernández to naznačil opakovane, ale nijako viditeľnejšie ako počas štvrtkového stretnutia:

“Je veľmi dôležité vyjasniť si, v ktorých oblastiach v Cirkvi autorita a vedenie vyplývajú z vysvätenej služby a v ktorých nie, ” povedal zhromaždeným účastníkom synody. “Vedúce úlohy a funkcie si nevyžadujú ani tak vysvätenú službu, ako skôr špecifické zručnosti a osobné schopnosti. Takéto prehĺbenie nám pomôže byť synodálnejšou Cirkvou.”

Osobný názor Fernándeza’

Argentínsky kardinál je nie sú cudzie kontroverzie, azda najviac v jeho knihe o bozkávaní.

Snáď vedomý si možnej kontroverzie aj v tejto otázke sa Fernández pokúsil čiastočne upokojiť aktivistku ženského svätenia a katolíkov dbajúcich na zachovanie učenia Cirkvi.

Vyjadril svoj “osobný názor” na túto tému ako “teológ, nie ako prefekt,” uviedol, že vidí argumenty za i proti diakonkám.

Čítajte: Top kardinál synody hovorí, že ‘diakonky’ sú ‘prirodzeným prehĺbením Pánovej’vôle’

“Myslím si, že základy pre ‘nie ženskému diakonátu’ sú rozumné, ale nie sú dostatočné,” povedal Fernández, čím prezradil, že sa nestotožňuje s jasným zákazom Cirkvi’v tejto téme.

“Dôvody pre ‘áno’ [na svätenie žien] stále nie sú dostatočné na to, aby odpovedali na negatívne názory,” dodal.

Argentínčan uznáva, že takto zaujatý postoj by nepotešil ani jednu stranu:

A týmto úprimným názorom sa nepáčim nikomu, nedostávam sa ani sprava, ani zľava. Konzervatívci povedia ‘je to hlupák, ktorý nepochopil, že nie je možné vysvätiť diakonky, že je to v rozpore s dogmami, tradíciou a tak ďalej.’

Progresívci povedia, že’nepochopil, že na odmietaní svätenia nie je nič logické ani rozumné, že’je to len stredoveký fixizmus a podobne.

Odhliadnuc od oboch foriem kritiky, Fernándezová vyzvala k okamžitým krokom určitého druhu, pokiaľ ide o “jasné kroky vpred pre posilnenie postavenia žien v Cirkvi, pričom treba rozlišovať, čo je absolútne neoddeliteľné a posvätné od toho, čo nie je.”

“V tomto bode sa však domnievam, že už musíme napredovať bez čakania,” poznamenal.

Študijná skupina a katolícke učenie

Študijnú skupinu vedú a z veľkej časti tvoria členovia DDF. Niektorými z konzultantov sú Františkovi’ obľúbený kanonista kardinál Gianfranco Ghirlanda a prokontracepčný teológ páter Maurizio Chiodi spolu s poprednými pracovníkmi Synody o synodalite, ako sú otcovia Giacomo Costa a Dario Vitali.

Ďalšími členmi, vrátane niektorých kardinálov - konzultantov DDF, sú kardináli Cristophe Schönborn, Jose Tolentino de Mendonca, Marcello Semararo, Claudio Gugerotti a arcibiskup Bruno Forte.

Fernández tiež dodal, že amazonský kardinál Ulrich Steiner “nám v tomto zmysle pomôže,” a to tým, že bude študijnej skupine radiť o svojich skúsenostiach z Amazónie, kde – ako dosvedčil – ženy zväčša zastávajú úlohu duchovných a dokonca dostávajú od Steinera vkladanie rúk na vykonávanie svojich povinností.

ČÍTAJTE: Amazonský kardinál ‘vkladá ruky’ na odovzdanie ‘služby’ ženám, ktoré idú ‘vysluhovať sviatosť’

Okrem toho bola popri študijnej skupine č. 5 opätovne zvolaná komisia, ktorá bola zriadená v roku 2020 s cieľom preskúmať otázku diakoniek a ktorú vedie kardinál Guiseppe Petrocchi.

Napriek prebiehajúcej diskusii o ženských diakonkách Katolícka cirkev túto prax jasne a dôrazne zakazuje. Vo svojom apoštolskom liste z roku 1994 Ordinatio Sacerdotalis pápež Ján Pavol II. učil: “Vyhlasujem, že Cirkev nemá žiadnu právomoc udeľovať ženám kňazské svätenie a že tento úsudok majú s konečnou platnosťou zastávať všetci veriaci Cirkvi“.”

V roku 2018 vtedajší prefekt DDF kardinál Luis Ladaria Ferrer, SJ, obhajoval učenie Ordinatio Sacerdotalis  ako nesúce znak “neomylnosti,” s tým, že Ján Pavol II. oficiálne “potvrdil a explicitne vyjadril, aby odstránil všetky pochybnosti, to, čo ordinárne a univerzálne Magistérium v priebehu dejín dlho považovalo za súčasť depozitu viery.”

Dodatočne vatikánska’Medzinárodná teologická komisia v roku 2002 napísala, že toľko skloňované takzvané “diakonky” prvotnej Cirkvi – na ktoré sa dnes odvolávajú aktivisti – v skutočnosti neboli diakonkami v dnešnom chápaní a určite neboli vysvätené na žiadnu službu.

Správe študijnej skupiny č. 5, ktorá má byť predložená v júni 2025, sa ešte uvidí, nakoľko sa jej členovia budú vo svojich odporúčaniach pre pápeža držať katolíckeho učenia.

Úplné spravodajstvo o synode o synodalite nájdete na tento odkaz tu na LifeSiteNews, a na X účet vatikánskeho spravodajcu LifeSite’