Nová dlhodobá štúdia hodnotiaca súvislosť vakcín s hlásenými prípadmi Guillainovho-Barrovho syndrómu (GBS) zistila, že “väčšina vakcín” je spojená s GBS a že hlásení o GBS spojenom s vakcínami v priebehu času neustále pribúda.”
Štúdia, uverejnená 19. októbra v časopise Scientific Reports, ktorý je súčasťou rodiny časopisov Springer Nature, skúmala celosvetové prípady GBS v rokoch 1967 až 2023. Autori zistili, že z 19 skúmaných vakcín bolo 17 vakcín - vrátane vakcíny COVID-19 a vakcíny proti chrípke - potenciálne spojených s GBS.
Zistenia tiež ukázali, že počet hlásení o GBS súvisiacich s očkovaním prudko vzrástol po zavedení vakcíny proti prasacej chrípke v roku 2009 a vakcíny COVID-19 vakcíny v roku 2020.
Čítajte: Austrálska miestna rada žiada ‘okamžité pozastavenie’ vakcín mRNA COVID
Tieto výsledky podnietili štúdiu’s autorov, aby navrhli, že zdravotnícki pracovníci “by mali zvážiť možnosť, že vakcíny môžu byť prispievajúcim faktorom v prípadoch GBS, najmä u starších pacientov, keď je v klinickom prostredí anamnéza očkovania v priebehu predchádzajúcich dvoch týždňov.”
GBS je zriedkavé ochorenie ktoré napáda periférny nervový systém. Môže spôsobiť náhle znecitlivenie a svalovú slabosť na veľkej časti tela. Ročne sú hlásené zhruba 1-2 prípady GBS na 100 000 ľudí
GBS môže byť smrteľný. Podľa Clevelandskej kliniky “menej ako 2 % ľudí zomiera na GBS v akútnej fáze” ochorenia, keď sú príznaky na vrchole. Podľa štúdie však môže úmrtnosť na GBS v krajinách s “obmedzenými zdrojmi” dosiahnuť až 17 % podľa výskumu uverejneného v The Lancet v roku 2021.
Vedci uviedli “nedostatok údajov” spájajúcich GBS s očkovaním ako jeden z dôvodov na vykonanie štúdie, popri snahe “riešiť váhavosť pri očkovaní.”
Na základe údajov z databázy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v štúdii zistil výrazný nárast výskytu GBS spojeného s očkovaním od zavedenia vakcín COVID v roku 2020.
Autori štúdie ”tím 14 výskumníkov združených v inštitúciách v Južnej Kórei, USA, Austrálii, Francúzsku, Iráne a Spojenom kráľovstve – identifikoval 15 377 prípadov GBS súvisiacich s očkovaním v rokoch 1978 až 2023 medzi 22 616 hláseniami všetkých hlásení GBS súvisiacich s liekmi v tomto období.
Vedci však uviedli, že štúdie “konzistentne preukazujú vyššie riziko GBS” z infekcií COVID-19 a chrípky v porovnaní s očkovaním. Uviedli, že výskumy poukazujú na štvor- až sedemnásobné zvýšenie výskytu GBS po infekcii chrípkou.
Karl Jablonowski, PhD, senior research scientist v Children’s Health Defense (CHD), pochválil autorov štúdie’za ich “rozsah a ambície” pri skúmaní výskytu GBS podľa vakcíny a v priebehu času. Spochybnil však kľúčové aspekty metodiky výskumníkov’
“Som prekvapený, že Nature uverejnil tento článok,” povedal Jablonowski. “Chyby v písaní, v prezentácii údajov a extrémne neobjektívna povaha základných údajov nerobia z tohto článku skvelý článok, hoci ambiciózny rozsah článku je obdivuhodný,” povedal Jablonowski.
Brian Hooker, PhD, hlavný vedecký pracovník CHD, spochybnil záver výskumníkov’, že infekcia predstavuje väčšie riziko GBS v porovnaní s očkovaním.
“Odkazy v tomto dokumente týkajúce sa výskyt GBS po chrípke je štyrikrát až sedemkrát vyšší ako po očkovaní, všetky vedú k jednému prehľadový článok od Grega Polanda napísaný v roku 2012.”
Hooker dodal:
Nepodarilo sa mi získať kópiu prehľadového článku alebo dokonca abstrakt tohto článku. Ale ja’pochybujem, že by recenzný dokument mal pôvodné údaje na podporu tohto tvrdenia. Tiež’veľmi pochybujem, že Dr. Poland – s nespočetnými konfliktami záujmov – by bol najlepšou osobou, ktorá by o takomto rozdiele informovala.
Autori štúdie’nereagovali na žiadosť The Defender’o komentár.
Hlásenia o ochorení na gastrointestinálnu chrípku prudko vzrástli po zavedení vakcín proti COVID, prasacej chrípke
Štúdia použila údaje z VigiBase, celosvetovej databázy WHO’o hláseniach o nežiaducich udalostiach. Údaje sa použili na “posúdenie súvislosti”medzi GBS a 19 skúmanými vakcínami.
Vedci uviedli, že po roku 2020 došlo k prudkému nárastu prípadov GBS po rozšírenom očkovaní vakcínou COVID-19.“V porovnaní s ostatnými vakcínami vykazovala vakcína COVID-19 najnižšiu súvislosť.”
Tri typy vakcín COVID-19 – mRNA, adenovírusová vakcína typu 5 (Ad5) a inaktivovaná celovírusová vakcína – “vykazovali podľa štúdie významné asociácie s GBS,” rovnako ako vakcína proti varicelle-zoster. Vakcíny proti chrípke “vykazovali najvyššiu asociáciu.”
Vedci dospeli k záveru, že vakcíny COVID-19 s vakcínou Ad5 sú “spojené s vyšším výskytom GBS,” najmä v porovnaní s vakcínami COVID-19 s mRNA.
Žiadna z vakcín COVID-19 používaných v USA nebola Ad5-vektorovaná. Avšak vakcína COVID-19 spoločnosti Janssen (Johnson & Johnson), ktorá používala iný typ adenovírusového vektora (Ad26), bola spojená s zvýšeným výskytom GBS.
Vedci sa zaoberali aj podobným nárastom prípadov GBS, ktorý sa začal približne v roku 2010. Naznačili, že k tomuto nárastu mohol prispieť zvýšený dozor a “zvýšená informovanosť a úsilie o hlásenie” po pandémii chrípky v roku 2009.
Výskyt GBS súvisiaci s očkovaním je pravdepodobne vyšší, ako sa uvádza
Zistenia štúdie’nenaznačili riziko GBS špecifické pre pohlavie, ale zistili zvýšenú súvislosť pozorovanú s pribúdajúcim vekom, čo podľa výskumníkov zodpovedá “prirodzeným epidemiologickým vzorcom, tendencii pozorovanej pri rôznych jednotlivých vakcínach, ako sú vakcíny proti chrípke, varicella zoster, COVID-19 mRNA a ad5-vakcína COVID-19.”
Priemerný čas nástupu GBS bol 5,5 dňa – so štandardnou odchýlkou 41,72 dňa. Podľa Jablonowského “naozaj vysoká štandardná odchýlka” znamená, že existuje “veľa dátových bodov, ktoré sú ďaleko od priemerného čísla.”
“Keď sa takéto extrémne hodnoty vyskytujú dostatočne často, aby viedli k takej veľkej štandardnej odchýlke, zaujímavé informácie sa v týchto súhrnných štatistikách nezachytia,” povedal Jablonowski. “Vynára sa otázka, prečo je taká veľká variabilita v čase do nástupu? Očakávali by ste vysokú variabilitu, keď máte málo dátových bodov, a nižšiu variabilitu, keď máte viac dátových bodov.
Hooker povedal, že tvrdenie štúdie o lepšom sledovaní GBS od roku 2010 nedáva zmysel. Podľa neho by to spôsobilo predovšetkým zvýšenie počtu očkovaní proti chrípke, najmä vzhľadom na silnú súvislosť medzi očkovaním proti chrípke a GBS.
“Taktiež to bolo približne v rovnakom čase, keď sa celosvetovo distribuovali vakcíny proti H1N1,” Hooker povedal.
Čítajte: Doctor breaks down how COVID outbreak was used to force injections, ‘not deal with the disease’
Internist dr. Meryl Nassová pre denník The Defender povedala, že “narýchlo vymyslená … vakcína proti ‘prasacej chrípke’ z rokov 2009 - 2010 mala vysoký odber” a že bola uvoľnená napriek “minimálnemu testovaniu” a že Európske regulačné orgány “zatajili masívne zvýšené vedľajšie účinky” tejto vakcíny.
Jablonowski povedal: “Z údajov v tejto publikácii nie je možné určiť, či nárast hlásení GBS je zmenou v správaní pri hlásení alebo zmenou v prezentácii ochorenia.”
Uviedol, že systémy sledovania bezpečnostných signálov vakcín tiež pravdepodobne nezachytia celý rozsah výskytu nežiaducich účinkov.
“VigiBase je konečným produktom pasívneho dohľadu a bude stelesňovať tendencie hlásenia takéhoto systému,” povedal Jablonowski.
Albert Benavides, zakladateľ spoločnosti VAERSAware.com, ktorý sleduje hlásenia o nežiaducich udalostiach podané do VAERS, vládou USA riadeného systému hlásenia nežiaducich udalostí pri očkovaní, pre The Defender povedal, že pasívne systémy dohľadu, ako sú VigiBase a VAERS – ktoré sa spoliehajú na dobrovoľné hlásenia – pravdepodobne podhodnocujú počet prípadov GBS.
“GBS je jednou z tých klinických diagnóz, o ktorých si myslím, že sú podhodnotené jednoducho preto, že hlásenia sa podávajú pred stanovením klinickej diagnózy, ” povedal Benavides. “GBS je podobný prípad, keď existujú tisíce, ak nie státisíce obetí, ktoré majú slabosť, necitlivosť a nejakú formu ochrnutia.”
Dodal, “Klinická diagnóza GBS často trvá šesť týždňov alebo dlhšie, čo je ďalší dôvod, prečo sa hlásenia o vakcínach vo všeobecnosti menej hlásia.”
Jablonowski uviedol, že za posledné tri desaťročia sa 47 percent africkej populácie dalo zaočkovať proti žltej zimnici, avšak za 56 rokov sledovania je na celom kontinente zaznamenaných len 32 hlásení GBS – alebo 0,21 percenta hlásení VigiBase –
“Existuje jasná časová aj geografická odchýlka v hláseniach,” povedal Jablonowski.
Čítajte: Zamestnanci United Airlines pokračujú ‘David v. Goliáš’žalobu kvôli mandátu na očkovanie COVID
Jablonowski tiež spochybnil metodologický prístup výskumníkov GBS.
“Výpočet, že vakcíny COVID majú malú súvislosť s GBS, používa uvádzaný pomer šancí (ROR). To znamená, že asociácia je relatívna k ostatným hláseniam podaným pre vakcíny COVID,” povedal Jablonowski.
“Ak by nežiaduce udalosti vakcíny’boli prevažne GBS, potom by asociácia bola naozaj vysoká,” dodal. “Ak by nežiaduce udalosti vakcíny’zahŕňali rovnakú mieru GBS, ale spolu s tuctom iných stavov, asociácia by bola nízka, aj keď miera výskytu medzi oboma vakcínami je rovnaká.”
V dôsledku toho “mRNA COVID vakcína s nespočetným množstvom známych nežiaducich účinkov ” ako je myokarditída, perikarditída, dyspnoe, akútne respiračné zlyhanie, akútne poškodenie obličiek a hypoxia ” bude mať nízku ROR pre GBS,” aj keď skutočná miera výskytu GBS je vysoká.
Podľa vedcov je potrebný ďalší výskum “na objasnenie základných mechanizmov spájajúcich vakcíny a GBS.”
Tento článok pôvodne uverejnil The Defender – Webová stránka Children’s Health Defense’s News & Views pod licenciou Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0. Prosím, zvážte predplatné The Defender alebo darcovstvo pre Children’s Health Defense.