shutterstock_2261530981-e1720090827569-810x500.jpg

Najvyšší súd zastavil pokus o vrátenie osôb bez občianstva do zoznamov voličov vo Virgínii

12
Neutral

Najvyšší súd USA dočasne pozastavil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktoré by prinútilo Virgíniu ponechať si viac ako tisíc neplatných mien v zoznamoch voličov pre prezidentské voľby v roku 2024, čím dalo štátu viac času na reakciu na právnu námietku Bidenovej administratívy.

Posledný týždeň americký súd rozhodol, že Virgínia bude mať v zoznamoch voličov viac ako tisíc neplatných mien. Okresná sudkyňa Patricia Tolliver Gilesová nariadila Virgínii obnoviť registráciu približne 1 600 mien, ktoré boli v auguste identifikované ako pravdepodobní neobčania, a upozornila ich, že nebudú môcť voliť, ak nepredložia doklad o občianstve.

Bidenova administratíva a viaceré imigračné skupiny tvrdili, že tento krok porušuje ustanovenie Národného zákona o registrácii voličov (NVRA), ktoré zakazuje “systematické” vedenie zoznamov voličov do 90 dní pred celoštátnymi voľbami. Giles súhlasil, čo podnietilo republikánskeho guvernéra Glenna Youngkina, aby sa odvolal a uviedol, že “(a)takmer všetky tieto osoby predtým predložili imigračné dokumenty potvrdzujúce ich status neobčana, čo nedávno overili federálne orgány.”

V stredu však najvyšší súd krajiny’vydal uznesenie 6-3, ktorým zablokoval Gilesov’príkaz, kým budú pokračovať právne spory, uviedol SCOTUSblog reported. Žiadny zo sudcov bližšie nerozviedol svoje zdôvodnenie.

Advokáti štátu argumentovali, že NVRA nikdy nemala zabrániť vylúčeniu osôb bez štátnej príslušnosti, ktoré nikdy neboli legitímnymi voličmi, že jej preskúmanie je “individualizovaným procesom” a nie “systematickým,” a že príkaz porušil súdny precedens proti tomu, aby súdy menili volebné pravidlá krátko pred voľbami.

“Dnešný príkaz Najvyššieho súdu”nás teší. Je to víťazstvo zdravého rozumu a spravodlivosti volieb,” Youngkin odpovedal. “Som vďačný za prácu generálneho prokurátora Jasona Miyaresa v tomto kritickom boji za ochranu základných práv občanov USA. Čisté zoznamy voličov sú jednou z dôležitých súčastí komplexného prístupu, ktorý uplatňujeme na zabezpečenie spravodlivosti našich volieb. Občania Virgínie tiež vedia, že máme papierové hlasovacie lístky, sčítacie stroje, ktoré nie sú pripojené na internet, silný proces overovania podpisov, monitorované a zabezpečené schránky na odovzdávanie hlasov a proces ‘trojitej kontroly’ sčítavania hlasov na sčítanie výsledkov. Virgínčania môžu v deň volieb odovzdať svoje hlasovacie lístky s vedomím, že voľby vo Virgínii’sú spravodlivé, bezpečné a bez politicky motivovaných zásahov.”

“Toto rozhodnutie je víťazstvom pre integritu volieb a právny štát. Hoci som potešený, že súd konal tak rýchlo, zostávam hlboko znepokojený a znepokojený tým, že Bidenova-Harrisova administratíva sa rozhodla vykonať tento manéver len 25 dní pred voľbami,” Miyares dodal. “Dnešné“rozhodnutie je potvrdením nášho záväzku k integrite volieb a teším sa, že zabezpečíme, aby náš volebný proces zostal bezpečný pre všetkých Virgínčanov.”

Etegrita volieb je v americkej politike už dlho problémom, ale výrazne sa zintenzívnila, keď prezidentské voľby 2020 poznačila rozsiahlymi volebnými nezrovnalosťami a početnými obvineniami, že voľby boli zmanipulované v prospech Joea Bidena proti Donaldovi Trumpovi, čo bolo podporené dramatickým rozšírením hlasovania poštou v dôsledku COVID-19. 

Dvadsaťosem štátov uvoľnilo v roku 2020 pravidlá hlasovania poštou, čo prispelo k nárastu počtu hlasov o 17 miliónov oproti roku 2016. Okrem poštových hlasovacích lístkov všeobecne sa menej bezpečné ako osobné hlasovanie, štyri z týchto štátov – Georgia, Michigan, Pennsylvánia a Wisconsin – zmenili svoje pravidlá bez súhlasu zákonodarcov. Len tieto štyri krajiny tvorili 56 Bidenových’hlasov voličov, čo je viac ako dosť na to, aby rozhodli o víťazovi.

Pokusy dokázať, že voľby boli ukradnuté, zároveň podkopali sudcovia, ktorí zamietli niektoré žaloby z procesných dôvodov bez toho, aby sa vôbec zaoberali ich opodstatnenosťou, ako aj chybné právne obvinenia volebných vyzývateľov a dramatické príklady “kúriace zbrane”, ktoré nikdy nevyšli. Napriek tomu viedla táto kontroverzia k tomu, že 14 štátov v nasledujúcich rokoch sprísnilo svoje volebné pravidlá.

Tento rok’je prezidentský súboj mimoriadne tesný, pričom náskok, ktorému sa tešila viceprezidentka Kamala Harrisová, odkedy nahradila Bidena na poste demokratickej kandidátky, sa zmenšuje, keďže mnohí pozorovatelia nachádzajú tendencie v Trumpovom’smere. Trump teraz tesne vedie o 0,4 % RealClearPolitics’ národného priemeru prieskumu verejnej mienky a Harrisová vedie podľa RaceToTheWH zhruba o dva body. Rozdiely zostávajú ešte tesnejšie v rozhodujúcich štátoch, ktoré rozhodnú o výsledku vo volebnom kolégiu.