Osoby, ktoré dostali jednu dávku mRNA vakcíny COVID-19, mali podľa novej recenzovanej štúdie vyššie riziko akútneho srdcového ochorenia v porovnaní s tými, ktorí dostali jednu dávku očkovacej látky bez mRNA COVID-19.
Tím juhokórejských výskumníkov, ktorí svoju správu uverejnili 24. októbra v časopise Epidemiology and Infection, uviedol, že zvýšené riziko bolo najvýraznejšie u ľudí vo veku 10 až 59 rokov v porovnaní s ľuďmi vo veku 60 rokov a staršími.
Autori štúdie analyzovali zdravotné údaje 3 350 855 ľudí, ktorí dostali jednu dávku vakcíny COVID-19 od februára 2021 do marca 2022. Autori získali údaje od juhokórejskej’Národnej zdravotnej poisťovne (NHIS).
Južná Kórea podala päť typov vakcín COVID-19: Pfizer-BioNTech a Moderna mRNA injekcie a AstraZeneca, Janssen (Johnson &; Johnson) a Novavax nemRNA injekcie.
Autori štúdie chceli zistiť, či prijatie prvej dávky konkrétneho typu vakcíny COVID-19 súvisí s rozvojom akútneho srdcového ochorenia do 21 dní po očkovaní.
Takisto sa snažili zistiť, či vznik infekcie COVID-19 do 21 dní po prvej dávke vakcíny súvisí s vyšším rizikom akútneho srdcového ochorenia.
Aby to zistili, analyzovali srdcové nežiaduce udalosti “vrátane akútneho poškodenia srdca, akútnej myokarditídy, akútnej perikarditída, zástava srdca, a srdcová arytmia, vo vzťahu k typu vakcíny a COVID-19 do 21 dní od dátumu prvého očkovania,” podľa ich správy.
“Výsledky odhalili vyššie riziko srdcových ochorení u jedincov, ktorí dostali mRNA vakcíny, ako u iných typov,” napísali. “Jedinci infikovaní SARS-CoV-2 tiež vykazovali výrazne vyššie riziko srdcových ochorení ako tí, ktorí neboli infikovaní.”
Autori štúdie nezistili’štatisticky významnú interakciu medzi stavom jedincov’nakazených COVID-19 a typom vakcíny COVID-19, ktorú dostali, ”čo znamená, že vyššie riziko nebolo’podmienené tým, že osoba bola nakazená COVID-19 a zároveň očkovaná mRNA vakcínou.
Zistili však, že mladší ľudia, ktorí dostali mRNA vakcíny mali vyššie riziko srdcových ochorení v porovnaní s osobami vo veku 60 rokov a viac.
Dr. Peter McCullough, ktorý juhokórejskú štúdiu zverejnil na svojom Substack, uviedol, že agentúry verejného zdravotníctva nikdy neskúmali porovnateľnú bezpečnosť rôznych typov vakcíny COVID-19.
Malo by sa “vyšetriť, prečo agentúry prednostne podporovali mRNA vakcíny napriek ich vyššiemu riziku kardiovaskulárnych príhod,” dodal McCullough.
Karl Jablonowski, Ph.D., vedúci výskumný pracovník v Children’s Health Defense , povedal The Defender že “celkovo” bola štúdia “presvedčivá.” Povedal:
Zvýšené riziko akútneho srdcového ochorenia pre produkty mRNA oproti ostatným je biologicky pravdepodobné, a to aj nad rámec dobre známej myokarditídy a perikarditídy.
Táto štúdia poukazuje na potenciál populačného prístupu na odhalenie takýchto škôd.
Autori vyzývajú na ďalší výskum
Autori uviedli, že ich štúdia mala určité obmedzenia. Napríklad skúmali len kardiologické nežiaduce udalosti hlásené počas troch týždňov po prvej dávke vakcíny.
Vysvetlili, prečo tak museli urobiť:
V našej analýze sa za nežiaducu udalosť súvisiacu s vakcínou považovala nová akútna diagnóza súvisiaca s ochorením srdca, ktorá sa vyskytla do 21 dní od dátumu očkovania prvou dávkou.
Táto operačná definícia bola potrebná, pretože nám chýbali informácie o špecifickej súvislosti medzi vakcínami COVID-19 a diagnostickými kódmi v databáze NHIS COVID-19.
Vzhľadom na to, že odporúčaný interval medzi prvou a druhou dávkou vakcíny spoločnosti Pfizer/BioNTech bol 21 dní, sústredili sme sa na infekcie, ktoré sa vyskytli do 21 dní po prvej dávke vakcíny.
Čítajte: COVID bol len začiatkom totálnej vojny proti civilizácii
Povedali, že by bolo “obzvlášť užitočné,” keby sa ich štúdia mohla zaoberať kardiologickými nežiaducimi udalosťami po druhej dávke. Iné nedávne štúdie ukázali, že riziko myokarditídy a perikarditídy je najvyššie po druhej dávke mRNA vakcín.
Vyzvali na ďalší výskum.
Jablonowski povedal, že výsledky štúdie’môžu byť skreslené kvôli “veľmi náročnému časovému rozmeru.”
“Autori odvádzajú neuveriteľnú prácu s údajmi, ktoré majú,” povedal. “Ale ak neboli k dispozícii všetky typy vakcín v rovnakom čase, zavediete časové skreslenie.” Dodal:
Autori mohli vykresliť graf, ktorý by zobrazoval podanie typu očkovania v čase – a dokonca ho prekryť s výskytom ochorení na infekciu COVID-19 a sledovanými srdcovými ochoreniami.
Takýto graf môže ukázať, ako veľmi je štúdia náchylná na časové skreslenie.
Juhokórejská vláda financovala štúdiu prostredníctvom National Research Foundation of Korea grantu.
Zodpovedajúci autor štúdie’bezprostredne nereagoval na žiadosť The Defender’o komentár.
Tento článok pôvodne uverejnil The Defender – Children’s Health Defense’s News & Views Website pod licenciou Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0. Prosím, zvážte predplatné The Defender alebo darcovstvo pre Children’s Health Defense.