bank-of-canada-1-e1700655216732-810x500.jpg

Bank of Canada priznáva, že "značný" počet občanov by sa bránil digitálnemu doláru

16
Neutral

Štúdia Bank of Canada zistila, že Kanaďania sú veľmi opatrní voči digitálnej mene podporovanej vládou a dospela k záveru, že “značný počet” občanov by sa bránil zavedeniu takéhoto systému. 

Štúdia, ktorú uskutočnila Bank of Canada, zistila, že “značný počet” Kanaďanov je podozrievavý voči nadmernému vplyvu vlády a bránil by sa akýmkoľvek opatreniam vlády alebo centrálnej banky na vytvorenie digitálnej formy oficiálnych peňazí.  

Podľa výsledkov správy BOC’s názvom “The Consumer Value Proposition For A Hypothetical Digital Canadian Dollar,” “hotovosť zostáva pre Kanaďanov dôležitým spôsobom platby” a “[c]isté skupiny môžu digitálnemu doláru silno odporovať, ak si jeho zavedenie spoja s ukončením vydávania hotovosti.” 

BOC uviedla, že nielenže “značný počet” Kanaďanov “odmietne” digitálne peniaze, ale v prípade niektorých “segmentov myslenia je ich nezáujem o hypotetický digitálny kanadský dolár silne ovplyvnený vnímaním nadmerného vplyvu vlády.” 

Ako v septembri informoval portálLifeSiteNews, BOC už uviedla, že plány na vytvorenie digitálneho “dolára,” známeho aj ako digitálna mena centrálnej banky (CBDC), boli odložené. 

Odloženie prišlo po tom, čo BOC už forsírovala a podala ochrannú známku na digitálnu menu, ako LifeSiteNews predtým informoval. 

Úradníci kanadskej centrálnej banky uviedli, že po rokoch skúmania uvedenia digitálnej meny alebo elektronickej “loonie” na trh sa už o nej neuvažuje.  

To však neznamená, že BOC stále neskúma alebo nepreskúmava iné možnosti, pokiaľ ide o digitálne peniaze. Ako poznamenali výskumníci, napriek tomu, že existuje určitý “záujem” o “hypotetický digitálny kanadský dolár,” tento “záujem nemusí nevyhnutne viesť k jeho prijatiu.” 

“Väčšina účastníkov sa cítila dobre obslúžená súčasnými platobnými prostriedkami,” poznamenala štúdia a dodala: “Jednotlivci, ktorí podporujú vydanie hypotetického digitálneho kanadského dolára, si nepredstavujú, že by ho pravidelne používali.” 

Tí, ktorí boli najviac nadšení z vládou podporovanej verzie Bitcoinu, boli tínedžeri a mladí dospelí. Tí starší zostali obzvlášť skeptickí.  

“Boli skeptickí k potrebe tejto novej formy peňazí a k jej spoľahlivosti, uvádza sa v správe, v ktorej sa tiež uvádza: “Neverili, že koncepty sú bezpečné alebo že ich osobné údaje budú zachované v súkromí.” 

Vzhľadom na výsledky správy banka dospela k záveru, že “[b]cestné skoré prijatie” digitálneho dolára “je nepravdepodobné vzhľadom na to, že dostupné platobné metódy spĺňajú potreby väčšiny používateľov.” 

“Finančne zraniteľné segmenty majú často z tejto platobnej metódy najväčší zisk, ale najviac sa jej bránia. Dôležité faktory pre príťažlivosť a potenciál prijatia zahŕňajú univerzálnu akceptáciu obchodníkov, nízke náklady, jednoduchý prístup, zjednodušené online platby, spoločné platobné funkcie, nástroje na tvorbu rozpočtu a prispôsobiteľné nastavenia bezpečnosti a ochrany súkromia,” uviedla.  

Digitálne meny boli niektorými vládnymi predstaviteľmi označované za budúcnosť, ale ako LifeSiteNews informovali predtým, mnohí odborníci varujú, že takáto technológia by obmedzila slobodu a mohla by sa použiť ako “nástroj kontroly” voči občanom, podobne ako v Číne’rozšírený systém sociálnych kreditov.  

Väčšina Kanaďanov nechce digitálny dolár, ako už písal LifeSiteNews. Verejný prieskum, ktorý spustila BOC s cieľom zistiť chuť Kanaďanov’na digitálny dolár, ukázal, že drvivá väčšina občanov chce “ponechať hotovosť na pokoji” a nepristúpiť k digitálnej iterácii národnej meny.  

BOC vlani v auguste priznala, že vytvorenie CBDC ani nie je potrebné, keďže mnoho ľudí sa pri platení spolieha na hotovosť. Banka dospela k záveru, že zavedenie digitálnej meny by bolo možné len vtedy, ak by si jej vydanie vyžiadali spotrebitelia.  

V auguste LifeSiteNews tiež informoval o tom, že Konzervatívna strana sa snaží získať podporu pre návrh zákona, ktorý by federálnej vláde úplne zakázal, aby niekedy vytvorila digitálnu menu a aby sa ako preferovaný prostriedok na vyrovnanie dlhov zachovala hotovosť.   

Líder konzervatívcov Pierre Poilievre prisľúbil, že ak bude zvolený za premiéra, zastaví akékoľvek zavedenie “digitálnej meny” alebo povinného “systému digitálnych dokladov”.  

Významní odporcovia CBDC dôrazne presadzujú, aby občania používali hotovosť vždy, keď je to možné, a bojkotovali podniky, ktoré neprijímajú platby v hotovosti, ako prostriedok na spomalenie zavádzania CBDC.