Premiérka Alberty Danielle Smithová právne napadla uhlíkovú daň premiéra Justina Trudeaua.
31. októbra Smithová oznámila, že Alberta podala žiadosť o súdne preskúmanie ústavnosti uhlíkovej dane s odôvodnením, že Trudeauova výnimka na vykurovací olej pre domácnosti vytvára dvojitý štandard.
“Minulý rok Ottawa rozhodla, že Kanaďania na východe si zaslúžia trojročné oslobodenie od platenia uhlíkovej dane z nákladov na vykurovanie domácností,” vyhlásil Smith. “Zatiaľ čo my“sme radi za týchto Kanaďanov, Alberta, Saskatchewan a ďalšie provincie, ktoré vykurujú svoje domácnosti zemným plynom, boli z týchto úspor zámerne vylúčené.”
“Alberťania jednoducho nemôžu vydržať ďalšiu zimu, kým si federálna vláda vyberá, na koho sa ich uhlíková daň bude vzťahovať,” pokračovala. “Keďže nechcú’hrať férovo, ideme’federálnu vládu opäť podať na súd.”
Vlani v októbri Trudeau pozastavil svoju neslávne známu uhlíkovú daň na vykurovací olej pre domácnosti na nasledujúce tri roky. Ako sa však v tlačovej správe zdôrazňovalo, menej ako 1 % domácností v Alberte, Saskatchewane a Manitobe používa olej na vykurovanie domácností v porovnaní s 18 % - 42 % domácností v prímorských provinciách.
Keď bolo oslobodenie oznámené, mnohí poukazovali na tento rozdiel a tvrdili, že všetci Kanaďania by mali mať možnosť vykurovať svoje domovy bez dodatočnej dane.
Rozhodnutie Trudeaua’navyše prišlo v čase, keď atlantickí liberáli začínajú spolu s konzervatívcami hlasovať za zrušenie uhlíkovej dane. Atlantické provincie od roku 2015 volili predovšetkým liberálov, ale nedávne prieskumy verejnej mienky odhaľujú že mnohí Kanaďania žijúci v týchto provinciách plánujú voliť konzervatívcov.
V priebehu minulého roka západné provincie opakovane žiadali Trudeaua, aby rozšíril výnimku na všetky formy vykurovania domácností, čo on odmietol.
V dôsledku toho Alberta’v žalobe žiada, aby súd vyhlásil, že výnimka je “protiústavná a nezákonná.”
“V žalobe sa uvádza, že výnimka z uhlíkovej dane pre vykurovací olej v Ottawe’je protiústavná a nezlučiteľná s deklarovaným cieľom kanadskej vlády”prijať zákon o cenách za znečistenie skleníkovými plynmi,” tvrdí.
“Najvyšší súd Kanady síce predtým konštatoval, že zákon o cenách za znečistenie skleníkovými plynmi je v súlade s ústavou, ale konštatoval, že právomoc Kanady regulovať emisie skleníkových plynov je obmedzená na možnosť vytvoriť minimálne vnútroštátne normy pre stanovenie cien uhlíka na účely zníženia emisií skleníkových plynov.”
“Alberta dôrazne nesúhlasí s oslobodením vykurovacieho oleja od federálnej uhlíkovej dane, pretože federálna vláda už nevytvára minimálne národné normy, ktoré by platili rovnomerne v celej krajine, a namiesto toho vytvára režim, ktorý zvýhodňuje jeden región a druh paliva pred ostatnými,” vyhlásila provincia.
Ako LifeSiteNews predtým informoval, v októbrovej správe parlamentného rozpočtára sa uvádza, že Trudeauova uhlíková daň stojí Kanaďanov stovky dolárov ročne, keďže vládne zľavy naďalej nepostačujú na kompenzáciu zvýšených cien pohonných hmôt.
Očakáva sa, že zvýšené náklady sa budú len zvyšovať. Nedávna správa odhalila že na dosiahnutie Trudeauových’čistých nulových cieľov do roku 2050 je potrebná daň z uhlíka vo výške viac ako 350 dolárov za tonu.
V súčasnosti Kanaďania žijúci v provinciách pod federálny systém stanovovania cien uhlíka platia 80 dolárov za tonu, ale Trudeauova vláda si stanovila cieľ 170 dolárov za tonu do roku 2030.
Od 1. apríla Trudeau zvýšil uhlíkovú daň o 23 percent napriek tomu, že sedem z desiatich provinčných premiérov a 70 percent Kanaďanov prosí aby svoj plán zastavil.
V skutočnosti nielenže daň z uhlíka stojí kanadské rodiny stovky dolárov ročne, ale liberáli priznali že daň z uhlíka znížila emisie skleníkových plynov iba o 1 percento.
Napriek tomu a apelom politikov aj Kanaďanov je však Trudeau naďalej odhodlaný uhlíkovú daň zvýšiť.
Trudeauova vláda’aktuálne ciele v oblasti životného prostredia, ktoré sú v súlade s cieľmi Organizácie Spojených národov’ Agenda pre udržateľný rozvoj do roku 2030, zahŕňajú postupné vyradenie uhoľných elektrární, zníženie používania hnojív a obmedzenie využívania zemného plynu v nasledujúcich desaťročiach.
Zníženie a prípadné odstránenie takzvaných “fosílnych palív” a prechod na nespoľahlivú “zelenú” energiu bolo tiež tlačil Svetové ekonomické fórum, globalistická skupina stojaca za socialistickou “agendou Veľkého resetu”, v ktorej Trudeau a niektorí členovia jeho kabinetu sú zapojení.