Poštou zaslané hlasovacie lístky bez dátumu sa v Pennsylvánii napokon nebudú počítať, rozhodol v piatok najvyšší súd štátu po tom, čo súd nižšej inštancie vyhlásil, že by mali byť akceptované.
The Epoch Times informuje, že Najvyšší súd Pennsylvánie vyhovel mimoriadnej žiadosti Republikánskeho národného výboru a Republikánskej strany Pennsylvánie’o pozastavenie rozhodnutia odvolacieho súdu, ktorý dva dni predtým rozhodol, že “klauzula o slobodných a rovných voľbách” Ústavy Pennsylvánie vyžaduje, aby volebný úrad vo Philadelphii započítal súbor obálok bez dátumu v septembrových mimoriadnych voľbách do Snemovne reprezentantov.
Aj keď sa tieto obálky netýkali priamo prezidentských volieb v roku 2024, ak by rozhodnutie obstálo, malo by to veľké dôsledky pre budúcotýždňové’preteky medzi republikánskym exprezidentom Donaldom Trumpom a demokratickou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Sudcovia preto jasne uviedli, že odvolacie rozhodnutie sa nebude vzťahovať na všeobecné voľby 5. novembra 2024.”
Volebné rozhodnutia Najvyššieho súdu Pennsylvánie’však neboli všetky priaznivé pre republikánov; predtým rozhodol, že pennsylvánski voliči budú môcť odovzdať predbežné hlasovacie lístky v prípade problémov s už odovzdanými poštovými hlasovacími lístkami a Najvyšší súd USA odmietolv piatok zasiahnuť.
“Skutočné predbežné hlasovacie lístky neobsahujú žiadne identifikačné údaje, iba hlas,” argumentovali právnici GOP, avšak bezvýsledne. “Po oddelení hlasovacích lístkov od vonkajších obálok neexistuje spôsob, ako spätne zistiť, ktoré hlasovacie lístky boli odovzdané nezákonne. Inými slovami, ak sa raz vajce rozlúskne, už sa nedá rozlúsknuť.”
PREČÍTAJTE SI: Ako chce Bidenova administratíva manipulovať s hlasovacími lístkami v nadchádzajúcich voľbách
Pennsylvánia má 19 hlasov voliteľov (o jeden menej ako v predchádzajúcich voľbách v dôsledku zmeny volebných obvodov) a mnohí ju považujú za kľúčový rozhodujúci štát, ktorý by mohol stačiť na to, aby rozhodol o výsledku volieb’. Priemer prieskumov RealClearPolitics pre tento štát umiestňuje Trumpa vo vedení len o 0,4 %, zatiaľ čo priemer RaceToTheWH’umiestňuje Harrisovú vo vedení len o nepatrných 0,3 %. Trump vyhral štát v roku 2016; odchádzajúci demokratický prezident Joe Biden ho v roku 2020vyhral.
Cestovnosť volieb je v americkej politike už dlho problémom, ale kontroverzia sa výrazne zintenzívnila, keď prezidentské voľby v roku 2020 poznačili rozsiahle volebné nezrovnalosti a početné obvinenia, že voľby boli zmanipulované v prospech Joea Bidena proti Donaldovi Trumpovi, čo bolo podporené dramatickým rozšírením hlasovania poštou v dôsledku COVID-19.
Dvadsaťosem štátov uvoľnilo svoje pravidlá pre hlasovanie poštou v roku 2020, čo prispelo k 17-miliónovému nárastu počtu hlasov oproti roku 2016. Okrem toho, že poštové hlasovacie lístky obvykle sú menej bezpečné ako osobné hlasovanie, štyri z týchto štátov – Georgia, Michigan, Pennsylvánia a Wisconsin – zmenili svoje pravidlá bez súhlasu zákonodarcov. Len tieto štyri krajiny tvorili 56 Bidenových’hlasov voličov, čo je viac ako dosť na to, aby rozhodli o víťazovi.
Pokusy dokázať, že voľby boli ukradnuté, zároveň podkopali sudcovia, ktorí odmietli niektoré žaloby z procesných dôvodov bez toho, aby vôbec zvážili ich opodstatnenosť, ako aj chybné právne obvinenia volebných vyzývateľov a dramatické príklady “kúriace zbrane”, ktoré nikdy nevyšli. Napriek tomu viedla táto kontroverzia k tomu, že 14 štátov v nasledujúcich dvoch rokoch sprísnilo svoje volebné pravidlá.
Tento rok’je prezidentský súboj mimoriadne tesný, pričom náskok, ktorý mal Harris, odkedy nahradil Bidena na poste demokratického kandidáta, sa takmer vytratil. Trump teraz tesne vedie o 0,3 % v RealClearPolitics’priemere národného prieskumu verejnej mienky a Harrisová vedie podľa RaceToTheWHpribližne o dva body. Náskok v rozhodujúcich štátoch, ktoré rozhodnú o výsledku Electoral College, zostáva tenký.
PREHLIADNITE SI: Sledujte priamy prenos z volieb na LifeSite’smart TV s rodinou