GettyImages-2171335948-810x500.jpg

Ako Biden-Harris zablokoval mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou

42
Neutral

Pomôžte dopraviť do Gazy nákladné autá s pomocou: Toto je druhá časť série článkov, ktoré pôvodne uverejnil The Washington Stand. Prvú časť si môžete prečítať tu a druhú časť tu. 

Západné mediálne zdroje zdokumentovali mierové návrhy Ukrajiny a Ruska počas prvých týždňov konfliktu vo februári 2022. Agentúra Reuters uviedla: “Ukrajina chce mier a je pripravená na rozhovory s Ruskom, vrátane rozhovorov o neutrálnom štatúte v súvislosti s NATO, uviedol pre agentúru Reuters poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. … ‘Ak sú rozhovory možné, mali by sa uskutočniť. Ak Moskva … chce[s] viesť rozhovory, vrátane tých o neutrálnom štatúte, nebojíme sa toho. … Naša pripravenosť na dialóg je súčasťou našej vytrvalej snahy o mier." ’”

Reuters vytlačil dodatok o 14 hodín neskôr: “Ruská a ukrajinská vláda …signalizovali otvorenosť k rokovaniam, aj keď úrady v Kyjeve vyzvali občanov, aby pomohli brániť hlavné mesto pred postupujúcimi ruskými silami. … Ukrajina a Rusko budú v&nbspnadchádzajúcich hodinách konzultovať čas a&nbspmiesto rozhovorov. ”Hovorca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského”povedal: “Ukrajina bola a zostáva pripravená rokovať o&nbspprímerí a&nbspmiere. … Súhlasili sme s&nbspnávrhom prezidenta Ruskej federácie.”Ako však ďalej uviedla agentúra Reuters, “hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price povedal, že ponuka Ruska”je pokusom o vedenie diplomacie ‘pri hlavni zbrane” a že prezident Vladimir Putin”musí prestať bombardovať Ukrajinu, ak to myslí s rokovaniami vážne.”

ČÍTAJTE: Ako Bidenova-Harrisova administratíva postrčila Rusko do vojny s Ukrajinou

V časopise Foreign Affairs Fiona Hill a Angela Stent písali: “Podľa viacerých bývalých vysokých amerických predstaviteľov, s ktorými sme hovorili, sa v apríli 2022 ruskí a ukrajinskí vyjednávači zrejme predbežne dohodli na obrysoch vyjednaného dočasného urovnania: Rusko by ustúpilo do pozície z 23. februára, keď kontrolovalo časť Donbasu a celý Krym, a …Ukrajina by sľúbila, že sa nebude uchádzať o členstvo v NATO a namiesto toho dostane bezpečnostné záruky od viacerých krajín.”

Britský denník Financial Times v marci 2022 uviedol: “Izraelský’premiér Naftali Bennett bol hlavným medzinárodným sprostredkovateľom. …Mychajlo Podoljak, hlavný poradca Zelenského, pre Financial Times povedal, že akákoľvek dohoda by zahŕňala: ‘odchod vojsk Ruskej federácie …z územia Ukrajiny’dobytého od začiatku invázie 24. februára. …Ukrajina by si zachovala svoje ozbrojené sily, ale bola by povinná zostať mimo vojenských aliancií, ako je NATO, a zdržať sa umiestnenia zahraničných vojenských základní na svojom území.”

V správe The Times sa ďalej píše: “Putinov tlačový tajomník Dmitrij Peskov povedal novinárom … že neutralita pre Ukrajinu založená na štatúte Rakúska alebo Švédska je možnosťou. ‘O tejto možnosti sa teraz skutočne diskutuje a je to možnosť, ktorá sa dá považovať za neutrálnu.’ …Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že ‘úplne konkrétne formulácie’ sú ‘blízko k dohode’ v rámci rokovaní. … Predpokladaná dohoda zahŕňa aj … práva na ruský jazyk na Ukrajine, kde sa ním bežne hovorí, hoci jediným úradným jazykom je ukrajinčina. … Najväčším sporným bodom zostáva požiadavka Ruska, aby Ukrajina uznala jeho anexiu Krymu v roku 2014 a nezávislosť dvoch separatistických štátnych útvarov vo východnom pohraničnom regióne Donbas. Ukrajina …bola ochotná túto otázku rozdeliť.”

Ukrajinská Pravda reportovala: “[T]erajší premiér Spojeného kráľovstva Boris Johnson, ktorý sa v hlavnom meste objavil takmer bez varovania, priniesol dva jednoduché odkazy. Prvým je, že Putin je vojnový zločinec, treba naňho vyvíjať tlak, nie s ním vyjednávať. A druhým je, že aj keď je Ukrajina pripravená podpísať s Putinom nejaké dohody o zárukách, nie sú. Johnson’zastával stanovisko, že kolektívny Západ … teraz cíti, že Putin v skutočnosti nie je taký mocný, ako si predtým predstavoval, a že tu je šanca ‘zatlačiť naňho.’ Tri dni po Johnsonovom odchode do Británie Putin verejne vyhlásil, že rozhovory s Ukrajinou ‘sa dostali do slepej uličky.’”

USA menia vojnové ciele

Pôvodne NATO a USA. tvrdili, že pomáhajú Ukrajine len preto, aby si zachovala suverenitu a bránila svoje územie. Americký minister obrany Lloyd Austin však na tlačovej konferencii v Poľsku v apríli 2022 oznámil, že USA chcú vidieť “Rusko oslabené do takej miery, aby nemohlo’robiť také veci, aké robilo pri invázii na Ukrajinu,” a dodali, že so “správnym vybavením” a “správnou podporou” by Ukrajina mohla nad Ruskom zvíťaziť.

Logicky však bolo oslabenie Ruska podstatne menej pravdepodobné, ak by sa vojna na Ukrajine skončila v apríli 2022. Predstavitelia Pentagónu sa v polovici apríla stretli na utajovanom stretnutí s ôsmimi veľkými dodávateľmi obrannej techniky vrátane spoločností Raytheon Company a Lockheed Martin Corporation, aby diskutovali o opätovnom dodávaní zbraní Ukrajine a pripravili sa na dlhšiu vojnu s Ruskom.

Charles Freeman, bývalý veľvyslanec USA v Saudskej Arábii, poznamenal, že “od samého začiatku bolo zrejmé riešenie, ktorým je určitý variant rakúskej štátnej zmluvy z roku 1955, teda zaručená nezávislosť výmenou za … slušné zaobchádzanie s menšinami vo vnútri zaručeného štátu; a … neutralitu pre zaručený štát.”

Čítajte: Zahraničná politika JD Vance’by priniesla potrebnú zmenu na Ukrajine, ale nie na Izraeli

Predlžovanie vojny z akéhokoľvek dôvodu nie je kritériom na vedenie “spravodlivej vojny.”Predĺženie vojny by znamenalo, že medzi ukrajinskými aj ruskými obeťami by bolo zabitých, zranených alebo zmrzačených oveľa viac vnukov, detí, manželov, otcov, synov, bratov, bratrancov a civilistov. Určite by si ruské a ukrajinské rodiny a priatelia zabitých, zranených alebo zranených, ako aj majitelia podnikov zničených vo vojne, keď sa zamyslia nad svojimi stratami, pomysleli, že prijatie pôvodných dohôd bolo oveľa lepšie ako to, čo sa stalo potom.

Americký publicista Pat Buchanan podotkol, že “prezident Joe Biden takmer každú hodinu sľubuje, ‘nepôjdeme do vojny na Ukrajine.’Prečo by potom ochotne nevylúčil členstvo Ukrajiny v NATO, čo by si vyžadovalo, aby sme urobili niečo, čo by sme podľa samotného Bidena my Američania v záujme vlastného prežitia nikdy nemali urobiť: ísť do vojny s Ruskom?"”

Rusko-ukrajinská náhodná jadrová vojna

Putin varoval, že ak USA alebo NATO dali Ukrajine povolenie na použitie západných rakiet na zasiahnutie hĺbky Ruska, radikálne by to zmenilo súčasnú vojnu, pretože zatiaľ čo výber cieľov vo vnútri Ruska môže vykonať ukrajinský vojenský personál, dostať rakety na zasiahnutie ruských cieľov s dlhým doletom závisí priamo od západnej kontroly, ktorá rakety navádza a riadi. Putin povedal, “[N]ebude to znamenať nič iné ako priamu účasť krajín NATO, Spojených štátov a európskych krajín vo vojne na Ukrajine.”

Dmitrij Peskov, tlačový zástupca Ruska, povedal, že Putinovo’vyhlásenie bolo, “mimoriadne jasné, jednoznačné a nepripúšťa žiadne dvojité čítanie. Nepochybujeme o tom, že sa dostalo k adresátom, ktorým bolo určené.”Biden-Harrisová sa zatiaľ stiahli.

Amerika bola založená na viere v Prozreteľnosť, ktorá spočíva v tom, že Stvoriteľ pôsobí vo sfére ľudských dejín. Podobne aj mnohí občania Rakúska, katolíckej krajiny, vložili svoju dôveru v Božiu prozreteľnosť tým, že sa zapojili do niekoľkoročnej modlitebnej krížovej výpravy za oslobodenie Rakúska spod sovietskej vojenskej okupácie, ku ktorej došlo po druhej svetovej vojne. Jej súčasťou bol aj katolícky ruženec, ktorý organizoval rakúsky františkánsky kňaz, páter Petrus Pavlíček, ktorý veril, že “mier je Boží dar, nie dielo politikov.”

Snaha o zabezpečenie rakúskej neutrality bola úspešná 15. mája 1955, keď zástupcovia Sovietskeho zväzu, Veľkej Británie, Spojených štátov a Francúzska podpísali zmluvu, podľa ktorej sa všetky vojenské okupačné sily z druhej svetovej vojny stiahnu z Rakúska, ak si zachová neutralitu. Rakúsko nevstúpilo do NATO a dodnes zostalo neutrálne.

ČÍTAJTE: Skutočný dôvod, prečo je NATO tak odhodlané rozšíriť sa na Ukrajinu

Na rozdiel od Bidena-Harrisa prezident Donald Trump a jeho protikandidát J.D. Vance nemusia v otázke stíhania rusko-ukrajinskej vojny cúvať. Barron’s v októbri informoval, že Donald Trump povedal ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, že k vojne nikdy nemuselo dôjsť, a denník The Wall Street Journal uviedol, že na oboch stranách bolo zabitých alebo zranených približne milión ľudí.

Náš zosnulý prezident John F. Kennedy povedal v roku 1963 absolventom Americkej univerzity, že jadrové mocnosti sa musia vyhýbať konfrontáciám, v ktorých je na výber medzi, “buď ponižujúcim ústupom, alebo jadrovou vojnou. Prijatie takéhoto postupu v jadrovom veku by bolo len dôkazom bankrotu našej politiky — alebo kolektívneho želania smrti pre svet.”

Rozhodnúť sa pre jadrovú vojnu, najmä keď Spojené štáty nemajú žiadny obranný štít, ktorý by zastavil medzikontinentálne balistické rakety, a vôbec žiadnu obranu proti hypersonickým jadrovým strelám s rýchlosťou 6 000 km/h z Ruska”úplne chýba rozvážnosť.

Keď Američania 5. novembra volili, možno zvažovali, ktorá kandidátka sľúbila “rýchlo” ukončiť rusko-ukrajinskú vojnu.

Tento článok je preložený so súhlasom organizácie Family Research Council, vydavateľa The Washington Stand na washingtonstand.com.

Pomôžte priviezť do Gazy nákladné autá s pomocou: LifeFunder