Parolin-2021-e1730975896587-810x500.jpg

Kardinál Parolin blahoželá Trumpovi a vyzýva ho, aby pracoval na "obrane života" a "svetového mieru

16
Kultúra života

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin zablahoželal prezidentovi Donaldovi Trumpovi k volebnému víťazstvu a vyzval ho, aby pracoval na mieri a prekonal polarizáciu v mnohých oblastiach vrátane imigrácie a otázok ochrany života.

V rozhovore s novinármi na okraj podujatia na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme dnes ráno Parolin predniesol prvé oficiálne vyjadrenie Svätej stolice k prezidentským voľbám v USA, v ktorých Trump dosiahol výrazné víťazstvo na všetkých úrovniach.

“Želáme mu veľa múdrosti, pretože tá je podľa Biblie hlavnou cnosťou vládcov,” povedal Parolin. Vyzval Trumpa, aby “pracoval predovšetkým na tom, aby bol prezidentom celej krajiny, a tak prekonal polarizáciu, ktorá nastala a ktorú v tomto období pociťujeme veľmi, veľmi zreteľne.”

Týmto spôsobom Parolin vyjadril nádej, že Trump by mohol byť medzinárodnou silou pre mier: “Dúfame, že môže byť skutočne prvkom détente a upokojenia v súčasných konfliktoch, ktoré krvácajú vo svete.”

Počas svojho víťazný prejav na Floride v skorých ranných hodinách 6. novembra sa Trump zaviazal, že nezačne žiadnu vojnu, a prisľúbil, že “zastaví vojny.”

Pýtaný na túto tému Parolin vyjadril opatrnú nádej, ale dodal, že Trump “nemá čarovný prútik.”

Kardinál sa vyjadril, že ukončenie vojny by si vyžadovalo “veľa pokory, veľa ochoty, naozaj je potrebné hľadať všeobecné záujmy ľudstva, a nie sa sústrediť na partikulárne záujmy. Dúfam v to.”

H sa tiež odmietol vyjadriť konkrétne k tomu, ako by mohla vyzerať mierová dohoda v prípade rusko-ukrajinského konfliktu, ako aj medzi Izraelom a Hamasom. “Je ťažké vyjadrovať sa k týmto aspektom, uvidíme, aké návrhy predloží, pretože mnohé práve zostali vždy neisté,” komentoval Parolin. Uviedol, že z Trumpovho’úradu zatiaľ nevyplynuli žiadne konkrétne informácie o tom, ako by sa mal uskutočniť mier, a dodal jednoducho: “Uvidíme teraz, čo navrhne po svojom nástupe do funkcie.”

Potraty a prisťahovalectvo

Trump’ovo víťazstvo v prezidentských voľbách mnohí ohlasovali ako víťazstvo pro-life, v kontraste s divoko permisívnym potratovým režimom, na ktorom stavala Kamala Harrisová v kampani. Ako prezident mal pro-life výsledky, ale Trump stále zostáva vo veľkom rozpore s katolíckym učením vo viacerých aspektoch týkajúcich sa nenarodených detí, konkrétne je propagátorom umelého oplodnenia a homosexuálnych “manželstiev.”

Ak navyše boli vo voľbách porazené niektoré propotratové zákony – ako napríklad v Nebraske a Južnej Dakote – v iných štátoch radikálne pokročili v plnení cieľa potratovej loby’&nbsp.

Na otázku o Trumpovom’postoji k potratom a jeho vzťahu so Svätou stolicou v tejto téme Parolin zopakoval dôležitosť “obrany života”, ale zároveň vyzval, aby Trump presadzoval “spoločnú politiku”, ktorá by “zjednotila konsenzus”, čo by bolo podľa Parolina lepšie, ako keby administratíva opäť prijala “politiku polarizácie a rozdelenia.”

“Dúfam tiež, že táto obrana života, ktorú Trump ubezpečil, že bude robiť počas svojho funkčného obdobia, môže rozšíriť konsenzus,” povedal Parolin, ktorý nerozvinul, aká predchádzajúca Trumpova politika v otázkach života podľa neho priniesla “polarizáciu a rozdelenie.”

Oveľa viac verejných stretov medzi Trumpom a pápežom Františkom sa očakáva v otázke imigrácie. Kým František sa v kampani dôsledne zasadzoval za slobodu prisťahovalectva bez výhrad, Trump si v USA získal širokú podporu pre svoju politiku povoľovania len legálneho prisťahovalectva a prísľub tvrdých opatrení proti nelegálnemu prekračovaniu hraníc.

Na túto otázku Parolin uviedol, že v otázke imigrácie “postoj pápeža a Svätej stolice je v tomto zmysle veľmi jasný.”

“Sme za múdru politiku voči migrantom, a teda takú, ktorá nezachádza do týchto extrémov,”povedal, kritizujúc štýl Trumpa”“Pápež dal v tejto otázke veľmi presné, veľmi jasné indície. Myslím si, že toto je jediný spôsob, ako sa s týmto problémom vysporiadať a vyriešiť ho humánnym spôsobom.”

Zhrňujúc niektoré diplomatické aspekty – možno predovšetkým mierne spoločnú pozíciu medzi Trumpom a Svätou stolicou v otázkach ochrany života a ich rozdiely v otázke imigrácie – Parolin povedal, že “existujú prvky, ktoré nás zbližujú, a prvky, ktoré nás možno odlišujú, ktoré nás vzďaľujú.”

Trumpovo’druhé funkčné obdobie vo funkcii prezidenta “bude príležitosťou na uskutočňovanie dialógu a na to, aby sme sa pokúsili spoločne nájsť nové body konsenzu, vždy v prospech spoločného dobra a svetového mieru,”povedal šéf diplomacie Svätej stolice.

Americká kritika čínsko-vatikánskych vzťahov

Počas predchádzajúceho Trumpovho’prezidentského obdobia jeho administratíva verejne kritizovala tajnú dohodu Svätej stolice’s Čínou tesne pred jej obnovením v roku 2020. Vtedajší americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo upozornil že “(t)ej Vatikán ohrozuje svoju morálnu autoritu, ak dohodu obnoví.” Odkázal na článok z jeho pera na túto tému, v ktorom uviedol, že “je’jasné, že čínsko-vatikánska dohoda neochránila katolíkov pred straníckymi’úkladmi.”

Odvtedy bola dohoda dvakrát obnovená, naposledy minulý mesiac na obdobie štyroch rokov.

Parolin sa dnes na otázku Pompea’zriekol kritiky a povedal, že “napriek tomu sme sa s Čínou pohli dopredu, obnovili sme dohodu na ďalšie štyri roky.”

Komentoval, že dialóg medzi Svätou stolicou a Čínou pokračuje “malými krokmi” a že sú v ňom odhodlaní pokračovať napriek “reakciám, ktoré môžu prísť, dokonca aj zo strany Ameriky.”

Čítajte: EXKLUZÍVNE – Britský lord odsudzuje obnovenie dohody Vatikánu s komunistickou Čínou