Shutterstock_249504016-810x500.jpg

Politika Nového Škótska núti lekárov ponúkať odporúčania na potraty, eutanáziu a operácie na zmenu pohlavia

13
Kultúra smrti

Nová politika v Novom Škótsku pošliapala právo na slobodu svedomia tým, že nariadila, aby lekári posielali svojich pacientov na interrupcie.

Podľa tlačovej správy kresťanskej politickej skupiny Association for Reformed Political Action (ARPA) zo 6. novembra, College of Physicians and Surgeons of Nova Scotia núti lekárov posielať svojich pacientov na interrupcie, eutanáziu a “operácie na zmenu pohlavia”.

“Lekári nesmú byť nútení zúčastňovať sa na niečom, čo považujú za nesprávne,” vyhlásilo sa v tlačovej správe. “Takéto nútenie spôsobuje skutočnú ujmu na morálnej a profesionálnej integrite lekára”.”

“Pacient si ide k svojmu lekárovi po odbornú radu,” pokračuje sa v nej. “Táto rada je založená na vzdelaní, skúsenostiach a najlepšom úsudku lekára, ktoré sú založené na jeho morálnom a profesionálnom presvedčení. Ochrana svedomia je dobrá nielen pre lekárov, ale aj pre pacientov. Mnohí pacienti totiž chcú mať lekára, o ktorom vedia, že im nikdy neponúkne alebo neposkytne určité zákroky.”

Podľa nových zásad prijatých v máji 2024 musia lekári posielať pacientov na lekárske zákroky, ak majú výhrady vo svedomí voči poskytnutiu zákroku sami.

Podľa kolégia je lekár povinný poskytnúť “odporúčanie urobené v dobrej viere k nenamietajúcemu, dostupnému a prístupnému lekárovi, zdravotníckemu pracovníkovi alebo agentúre či službe, ktorá dohliada na poskytovanie požadovanej starostlivosti.”

Politiky ďalej nútia lekárov prediskutovať s pacientmi všetky dostupné možnosti. Ak napríklad žena prechádza komplikovaným tehotenstvom, lekár musí uviesť interrupciu ako dostupnú možnosť. Podobne, ak má pacient nárok na lekársku pomoc pri umieraní (MAiD), lekár mu to musí spomenúť.

To znamená, že obyvateľom Nového Škótska, ktorí vyhľadajú lekársku starostlivosť, bude namiesto liečby ponúknutá smrť smrtiacou injekciou.

Toto bol prípad babičky z Nového Škótska, ktorej bola opakovane ponúknutá eutanázia počas liečby rakoviny. Podľa 51-ročnej ženy jej zdravotnícky personál neustále navrhoval MAiD, čím jej dával pocítiť, že podľa nich by jej bolo “lepšie, keby zomrela.”

Registrátor Kolégia lekárov a chirurgov Nového Škótska vtedy označil navrhovanie MAiD za “jednoznačne nevhodné a necitlivé,” ale napriek tomu obhajoval lekárov, ktorí navrhovali MAiD pre vhodných pacientov.

Túto politiku ostro odsúdili Kanaďania, ktorí sú za život, vrátane 41 lekárov, ktorí podpísali list, v ktorom uviedli, že sa touto smernicou nemôžu s čistým svedomím riadiť.

Kampaň Life Coalition’Pete Baklinski odsúdil politiku a vyzval premiéra Tima Houstona, aby chránil provinčných lekárov.

“Táto politika núti lekárov ísť proti svojmu svedomiu alebo čeliť disciplinárnemu konaniu, ak odmietnu súhlasiť s vydaním takéhoto odporúčania,” napísal na X.

“Sloboda svedomia je právo zakotvené v Charte,” vyhlásil Baklinski. “Premiér @TimHoustonNS musí chrániť lekárov provincie’skôr, než’bude neskoro a všetci dobrí odídu. Nikto nechce byť ponechaný v starostlivosti lekárov bez svedomia.”

ARPA poskytla vzorový list, ktorý nájdete tu na povzbudenie miestnych MLA a provinčných predstaviteľov, aby bránili lekárov.