Shutterstock_2507185907-810x500.jpg

Trump sľubuje, že "podporí návrat modlitieb" do škôl

10
Kultúra života

Zvolený prezident Donald Trump sa zaviazal, že “podporí návrat modlitby” do škôl ako súčasť 10-bodového plánu na reformu amerického vzdelávacieho systému.

V septembrovom videu Trump vymenoval tento cieľ medzi deviatimi ďalšími, ktoré majú zvýšiť kvalitu vzdelávania v USA a lepšie pripraviť študentov na “úspech vo svete práce a v živote.”

Prvé ciele jeho plánu, ktoré sú uvedené na webovej stránke jeho kampane ako súčasť jeho Agendy47, zahŕňajú obnovenie rodičovských práv vo vzdelávaní, podporu rodičovskej voľby riaditeľov a školských rád”možnosť prepúšťať zlých riaditeľov a učiteľov a zameranie sa na základné veci vo vzdelávaní namiesto “politickej indoktrinácie”, ako je napríklad kritická rasová teória (CRT).

 

“Podporíme návrat modlitieb do našich škôl,” povedal Trump s tým, že ide o piaty bod jeho plánu, po podpore lásky k vlasti.

Kým sa v USA Najvyšší súd v roku 1962 rozhodol, že štátom schválené modlitby vo verejných školách sú protiústavné, Trump na stránke svojej kampane’poukazuje na to, že prvý dodatok naďalej chráni právo študentov’modliť sa vo verejných školách. Aktualizované usmernenie o náboženskej slobode pre študentov vydané počas Trumpovho’s prvého funkčného obdobia v roku 2020, jasne uvádza, že “žiaci môžu čítať náboženské texty alebo sa modliť počas prestávok a iných nevyučovacích hodín, organizovať modlitebné skupiny a vyjadrovať svoje náboženské presvedčenie vo svojich úlohách.”

Vzdor tomu, že toto právo je chránené ústavou, školy sa v posledných rokoch pokúšali obmedziť a zakázať modlitby, ako napríklad v meste Bremerton v štáte Washington, kde školský obvod v roku 2015 prepustil trénera strednej futbalovej školy, pretože sa po zápasoch modlil so študentmi. Najvyšší súd USA v júni 2022 potvrdil právo tohto trénera modliť sa na futbalových zápasoch.

Po rozhodnutí vo veci Kennedy v. Bremerton vydalo americké ministerstvo školstva pod vedením Bidenovej administratívy ďalšie aktualizované usmernenie o modlitbách a iných náboženských prejavoch vo verejných školách, v ktorom objasnilo, že “učitelia, správcovia škôl a iní zamestnanci škôl nesmú podporovať ani odrádzať od súkromných modlitieb alebo iných náboženských aktivít.”

Nie je jasné, či Trumpova’budúca administratíva toto usmernenie rozšíri.

Predtým, ako sa v rozsudku Engel v. Vitale určilo, že je protiústavné, aby štátni úradníci zostavovali oficiálnu školskú modlitbu pre verejné školy a podporovali jej recitovanie, bolo bežné, že učitelia a riaditelia viedli študentov ku kresťanskej modlitbe, najmä na juhu. Zaujímavé je, že Engel v. Vitale bol odpoveďou na sťažnosť na úplne nesektársku modlitbu, ktorá len priznávala závislosť od “všemohúceho Boha” a prosila o jeho “požehnanie pre nás, našich rodičov, našich učiteľov a našu krajinu.”

Mnohí kresťania, a dokonca aj ľudia iných náboženských tradícií, tvrdia, že vylúčenie Boha a modlitby z akejkoľvek oblasti — vrátane verejných škôl — signalizuje Bohu, že tam nie je vítaný, a preto povedie k stiahnutiu jeho požehnania z daného úsilia. Keď je Boh odstránený zo vzdelávacieho systému, trpí tým aj náboženská prax spoločnosti, tvrdí židovský filozof Yoram Hazony.

Hazony rozprávalpočas prejavu na konferencii National Conservatism Conference (NatCon) v roku 2022 ako sa po druhej svetovej vojne objavili liberálne myšlienky, ako napríklad odstránenie Boha, modlitby a Biblie zo štátnych škôl, čo znamenalo, že deti strávili túto primárnu časť svojho detstva “v prostredí, kde všetci ľudia, ktorých si vážia, učitelia a riaditelia … prežili deň bez toho, aby sa niekedy zmienili o Bohu, bez toho, aby citovali Bibliu a bez toho, aby sa niekedy pomodlili.”

“A hádajte čo? Z tohto školského systému nevychádzajú kresťania. Židia z tohto školského systému nevychádzajú. Rámcom je liberalizmus a obsahom je liberalizmus,” vysvetlil s tým, že potom mizne minimum vecí potrebných pre prosperujúcu spoločnosť.

Tieto veci zahŕňajú to, čo sa podľa Hazonyho stratilo: “Boh a Písmo, a národ a rodina, a muž a žena, vernosť, česť, svätosť (atď.).”

Podľa liberalizmu sa “sloboda stáva všetkým. A to hlavné, od čoho ste’slobodní, je minulosť… od toho, čo si mysleli predchádzajúce generácie,” žili, zachovávali a odovzdávali, povedal.

A zatiaľ čo USA je “na samom konci toho, čo dekadencia dokáže udržať,” vo “chvíli, keď je to ‘do or die,’”, bude to Boh, kto rozhodne, či bude náš národ zničený ako Sodoma a Gomora vo Svätom písme, alebo ušetrený vďaka pokániu, ako bol Ninivev knihe Jonáš, povedal Hazony.