Liberal-MP-Soraya-Martinez-Ferrada-810x500.png

Liberáli sľubujú, že obrana "práv na potrat" bude kľúčovou súčasťou ich platformy v nasledujúcich voľbách

11
Kultúra smrti

Jeden z ministrov premiéra Justina Trudeaua, ktorý je najviac naklonený potratom, potvrdil, že liberálna vláda bude pred nasledujúcimi federálnymi voľbami presadzovať tzv. potratové práva, hoci takéto práva v kanadskom práve neexistujú.

Ministerka cestovného ruchu Soraya Martinez Ferrada, ktorá je zároveň spolupredsedníčkou predvolebného výboru Liberálnej strany, nedávno uviedla, že jej strana bude bojovať proti tzv. nárastu “populizmu” zo strany lídra Konzervatívnej strany Pierra Poilievra.

V rámci toho Martinez Ferrada uviedla, že Liberálna strana urobí z prístupu k takzvaným “reprodukčným právam,” čo je iný výraz pre interrupcie alebo prístup k interrupciám, kľúčovú súčasť svojej platformy.

“Budeme sa snažiť, aby sme boli pripravení na ďalšiu kampaň,”povedala a dodala: “Nejde len o to, že máme právo na potrat, ale že máme prístup k potratom.”

“Je dôležité prelomiť toto tabu okolo potratov. Ženy tu majú skutočné obavy,”tvrdila.

Priek tvrdeniam Martinez Ferrada’o tom, že konzervatívci sa snažia prijať zákony obmedzujúce potraty, a napriek tomu, že viacerí konzervatívni poslanci sú skutočne za život, pravdou zostáva, že súčasný líder konzervatívcov je rozhodne za potraty a v tejto otázke sa stotožňuje s Trudeauovou vládou.

Poilievre má chabé výsledky v otázkach života a rodiny, pričom Campaign Life Coalition (CLC) mu udelila “červené svetlo” hodnotenie.

Ako uviedol riaditeľ CLC pre komunikáciu Pete Baklinski v nedávnom LifeSiteNews report, poznamenal, že pokiaľ ide o kanadské’zákony o potratoch, v skutočnosti žiadne neexistujú.”

“V Kanade neexistuje žiadny ‘zákon o interrupciách’, ” povedal Baklinski, ktorý podal vysvetlenie, ako sa zmenili kanadské’pravidlá interrupcií od roku 1969, keď bola táto prax povolená.

Aborty boli v Kanade dekriminalizované v roku 1969, keď vtedajší premiér Pierre Trudeau (otec Justina Trudeaua’schválil ostro kritizovaný súhrnný zákon, ktorý novelizoval trestný zákonník a umožnil vykonávať interrupcie v nemocniciach za povolených podmienok.

Tento zákon zostal v platnosti, kým ho Najvyšší súd Kanady nezrušil a neoznačil za protiústavný v rozhodnutie Morgentaler z roku 1988. Zákon bol odstránený na základe technického dôvodu, pričom súd rozhodol, že porušuje právo ženy’na “osobnú bezpečnosť”, keďže ho nemožno uplatňovať rovnako v celej krajine.

Po vydaní rozhodnutia súd vyzval parlament, aby vypracoval náhradnú legislatívu o interrupciách. Táto snaha zlyhala, keď vtedajší premiér Brian Mulroney’návrh zákona bol 30. mája 1990 zamietnutý v senáte pri rovnosti hlasov, ako sa uvádza vo Wilkinsonovom’videu. Zákon, známy ako Bill C-43 (An Act respecting abortion), podľa CLC neuspokojil “ani zástancov života, ani zástancov potratov,”.

Od hlasovania v Senáte v roku 1990 nemá Kanada vôbec žiadny zákon o interrupciách, ktorý by umožňoval túto smrteľnú praktiku počas všetkých deviatich mesiacov tehotenstva z akéhokoľvek dôvodu.

Podľa Baklinského vtedajší sudcovia Najvyššieho súdu krajiny’nechceli Kanadu, “v akej žijeme dnes, pokiaľ ide o interrupcie, kde môže byť nenarodené dieťa usmrtené počas všetkých deviatich mesiacov tehotenstva z akéhokoľvek dôvodu alebo bez akéhokoľvek dôvodu.”

“V skutočnosti súd jednomyseľne konštatoval, že štát má záujem na ochrane života človeka v maternici. Predseda Najvyššieho súdu Dickson so súhlasným stanoviskom sudcu Lamera napísal: ‘Podobne ako Beetz a Wilson JJ, súhlasím s tým, že ochrana záujmov plodu zo strany parlamentu je tiež platným vládnym cieľom,”poznamenal Baklinski.

V posledných týždňoch liberáli pod vedením Trudeaua a Nová demokratická strana (NDP) pod vedením lídra Jagmeeta Singha zvýšili svoju pro-potratovú rétoriku v situácii, keď im klesajú čísla voličských prieskumov.

V jednom prípade Trudeau na sociálnych sieťach propagoval svoje odhodlanie zabíjať nenarodené Kanaďanky prostredníctvom potratov, pričom sa chválil svojou vládou novou webovou stránkou, ktorá má ženám čo najviac uľahčiť prístup k potratom. Taktiež sa opakovane chválil svojou pro-potratovou históriou v Dolnej snemovni.