cardfarrell-810x500.jpg

Prečo dal pápež František kardinálovi Kevinovi Farrellovi, ktorý je spojený s McCarrickom, takú veľkú moc?

13
Kultúra smrti

Pápež František minulý týždeň kurióznym menovaním ukázal, ako veľmi dôveruje americkému prelátovi, ktorý je teraz jedným z najmocnejších mužov vo Vatikáne. O aké vymenovanie išlo - ktoré doteraz unikalo pozornosti verejnosti? A prečo pápež vložil do kardinála Kevina Farrella takú veľkú dôveru a takú veľkú moc?

Pápež vo štvrtok oznámil, že podfinancovaný dôchodkový účet Vatikánu, ktorý dlho vyvolával obavy, sa stal naliehavým problémom, ktorý “už nemožno odkladať.”Preto vymenoval kardinála Kevina Farrella, prefekta dikastéria pre laikov, rodinu a život, za jediného správcu dôchodkového fondu s právomocou prijať kroky potrebné na odstránenie “vážnej perspektívnej nerovnováhy.”

Pápež vo svojom vyhlásení uviedol, že problémy už preskúmali odborníci, takže pravdepodobne profesionálni správcovia peňazí už predložili svoje odporúčania. Tieto kroky budú nevyhnutne bolestivé: niekde znížiť dávky a/alebo niekde zvýšiť odvody. Kardinál Farrell má teraz mandát na realizáciu plánu spolu s právomocou ako jediný správca prispôsobiť ho konkrétnym okolnostiam.

Čítajte: Pápež František vymenoval amerického kardinála spojeného s McCarrickom, aby dohliadal na veľké zmeny vo vatikánskom dôchodkovom fonde

Vedomosti sú moc

Kardinál Farrell už mal vo Vatikáne&rsquo značný vplyv;s finančnými záležitosťami. Ako CWN včera informovali:

V roku 2019 ho pápež vymenoval za camerlenga, úradníka, ktorý počas pápežského interregna dohliada na hmotné statky Svätej stolice. V roku 2020 bol vymenovaný za predsedu Pápežskej komisie pre dôverné záležitosti a v roku 2022 sa stal predsedom Pápežskej komisie pre investície.

Vatikánske tajomstvá, vatikánske investície, vatikánske financie: kedykoľvek sa diskusia zvrtne na tieto záležitosti – s ich zjavným korupčným potenciálom – nájdeme teraz kardinála Farrella na čele stola.

Prečo sa pápež František rozhodol sústrediť toľko právomocí do rúk tohto jediného preláta? Považuje ho pápež za potenciálneho nástupcu Petrovho trónu? Nie je to pravdepodobné; kardinál Farrell má už 77 rokov. (Samozrejme, vtedajší kardinál Bergoglio mal práve 76 rokov, keď sa konkláve v roku 2013 začalo). Niet však pochýb o tom, že keď príde ďalšie konkláve, kardinál Farrell zohrá v tejto dráme dôležitú úlohu. Odvtedy bude mať pápežov dôveryhodný “fixer” veľa príležitostí na to, aby urobil láskavosť svojim kolegom. Ešte dôležitejšie je, ako napísal JD Flynn text v roku 2020 –pred dvoma kľúčovými stretnutiami: “Informácie sú v Ríme menou a kardinál Farrell’vďaka svojej novej pozícii je jedinečne informovaný, a preto patrí medzi najmocnejšie postavy vo vedení Vatikánu.”

Podívajme sa’na túto otázku z iného pohľadu. Akého človeka by ste si vybrali za dôverníka finančných záležitostí, keby ste vedeli, že chybný krok môže spôsobiť nielen vážnu stratu, ale aj veľký škandál? V ideálnom prípade by ste chceli niekoho lojálneho, diskrétneho, inteligentného, s dobrým odhadom charakteru, s dobrými znalosťami financií, s preukázanou schopnosťou odhaliť podvodníkov a – už som spomenul diskrétnosť? S týmito kvalifikáciami na pamäti sa’pozrime ešte raz na klerickú kariéru kardinála Farrella.

Bol ‘šokovaný’

Znovu budem citovať z našej správy CWN:

Narodil sa v Írsku, budúci kardinál bol vysvätený za kňaza Kristových legionárov v roku 1978. V roku 1984 odišiel z legionárov a stal sa kňazom arcidiecézy Washington, kde sa vypracoval na generálneho vikára a slúžil pod vedením vtedajšieho kardinála Theodora McCarricka. V roku 2007 bol vymenovaný za dallaského biskupa, v roku 2016 ho pápež František vymenoval do jeho súčasnej funkcie v Rímskej kúrii a krátko nato bol povýšený do kolégia kardinálov.

V tomto stručnom životopise vystupujú do popredia dva faktory: Budúci kardinál bol významným členom rehoľného rádu, ktorý bol poznačený vážnym škandálom. Potom sa stal pravou rukou preláta, ktorý vyvolal ešte závažnejší škandál. Je zaujímavé, že teraz zastáva vo Vatikáne viacero funkcií, ktoré by mohli byť zdrojom škandálov?

Otec Farrell’odchod z Kristových legionárov vysvetlil ako dôsledok “filozofických rozdielov.”Hoci bol významným členom skupiny, neexistujú dôkazy, že by vedel o tom, že jej zakladateľ, zosnulý Marcial Maciel, zhŕňal finančné prostriedky na podporu dvojitého života, dotoval svoje milenky a nemanželské deti. Zrejme si, podobne ako mnohí iní, nevšimol žiadne náznaky nekalých praktík.

Potom sa presťahoval do Washingtonu a stal sa blízkym spolupracovníkom vtedajšieho kardinála McCarricka. V roku 2018, keď sa pravda o McCarrickovom’sériovom zneužívaní konečne dostala na verejnosť, terajší kardinál Farrell – ktorý žil v jednej domácnosti s McCarrickom – vyhlásil, že je “šokovaný” z odhalení, hoci príbehy o McCarrickových’plážových eskapádach kolovali vo veľkom pre cirkevné fámy už viac ako dvadsať rokov. Opäť neexistujú žiadne dôkazy o tom, že kardinál Farrell skutočne disponoval spoľahlivými dôkazmi o McCarrickovom zneužívaní. Tentoraz by však bolo pozoruhodnejšie, že sa mu nepodarilo zachytiť stopy. Ako Michael Brendan Dougherty písal v National Review tom čase: “Čo život! Dvakrát sa ocitnúť na najlepšom mieste, aby som vedel, že na tejto úrovni ‘každý vie,’ a pritom nevedel nič.”

Buď budúci kardinál vedel niečo o škandáloch okolo seba, a v tom prípade by mal byť diskvalifikovaný z funkcie citlivej osoby pre svoju nedbanlivosť; alebo nevedel a v tom prípade by mal byť diskvalifikovaný pre pozoruhodnú naivitu. V skutočnosti by aj jeho minulé konexie boli dostatočným dôvodom na to, aby sme tieto citlivé posty odovzdali inému duchovnému, už len preto, aby sme sa vyhli nepríjemným otázkam, ktoré teraz nastoľujem. A predsa je tu, v najvyšších radoch vatikánskeho vedenia, v centre siete.

Čítajte: Pápež František vymenoval kardinála s úzkymi väzbami na McCarricka za kľúčovú postavu budúcej pápežskej voľby

Koho patronát?"

Po službe vo Washingtone bol Farrell vymenovaný za dallaského biskupa. Človek by bežne nečakal, že pomocný biskup írskeho pôvodu z Washingtonu bude hlavným kandidátom na post hlavy diecézy v Texase. Nečakalo by sa ani, že biskup z Dallasu – dokonca ani arcibiskup – bude vymenovaný za prefekta vatikánskeho dikastéria a rýchlo dostane kardinálsky’červený klobúk. Kto podporoval jeho rýchly vzostup v hierarchii, ak nie “strýko Ted” McCarrick?"

(Tu sa pozastavím a poznamenám, že pápež František vymenoval piatich kardinálov z USA: Cupicha, Farrella, Gregoryho, McElroya a Tobina. Všetci piati boli úzko spätí s McCarrickom."

Pred piatimi rokmi, keď pápež František vymenoval kardinála Farrella za svojho kamerlengaPísal som, že “načasovanie vymenovania bolo absolútne ohromujúce.”

Na obsadenie postu sa neponáhľali; predchádzajúci obsaditeľ postu zomrel pred niekoľkými mesiacmi. Tento týždeň sa katolícky svet pripravoval na úplne iný druh oznámenia, o dlho avizovanej laicizácii McCarricka. Povýšenie jedného kardinála v tom istom čase, keď je jeho sponzor zbavený kňazskej hodnosti, naznačuje úplnú ľahostajnosť voči vnímaniu verejnosti. Aby sa veci ešte viac skomplikovali, menovanie prišlo len týždeň pred očakávaným vatikánskym ‘summitom’ o sexuálnom zneužívaní a prominentné postavenie Farrella je ďalšou pripomienkou, že niektorí vatikánski predstavitelia získali vplyv napriek svojej nedbanlivosti pri reakcii na zneužívanie.

V súčasnosti, v roku 2024, sa Vatikán ešte len spamätáva zo škandálov, ktoré vyvolal “proces storočia”, a čaká na následné otrasy, ktoré nepochybne nastanú, keď sa odsúdení obžalovaní odvolajú proti svojim rozsudkom. Incidentu, ktorý bol základom tohto škandálu, – strate miliónov dolárov pri špekulatívnom obchode s nehnuteľnosťami – sa dalo úplne vyhnúť, keby vatikánski investori boli dostatočne bystrí na to, aby si uvedomili nebezpečenstvo. Teraz však na vatikánske investície dohliada človek, ktorý, ak mu veríme na slovo, preukázal, že nevie rozpoznať podvod.

Personál je politika. Vatikánom’vyznávaná túžba po transparentnosti a zodpovednosti má len malú váhu, ak sú inštitucionálne tajomstvá a dôverné financie zverené do rúk preláta, ktorého výsledky naznačujú, že nevidí zlo.

Pretlačené so súhlasom Katolíckej kultúry.