Screen-Shot-2024-11-25-at-12.32.48-PM-810x500.png

Niektorí americkí katolícki biskupi vyzývajú na zavedenie celoročných bezmäsitých piatkov

0
Kultúra života

Niekoľko amerických katolíckych biskupov vyhlásilo, že by podporili obnovenie piatkovej abstinencie od mäsa.

Metropolita Borys Gudziak počas prednášky na jesennom zhromaždení Konferencie katolíckych biskupov USA (USCCB) 13. novembra navrhol obnoviť tradičnú prax bezmäsitých piatkov počas celého roka, čo podporilo viacero amerických biskupov.  

“Mohli by sme obnoviť tradíciu piatkovej abstinencie od mäsa,” navrhol arcibiskup Gudziak z ukrajinskej katolíckej filadelfskej arcidiecézy, pričom sa odvolal na podobný krok katolíckych biskupov Anglicka a Walesu z roku 2011. 

Po stáročia sa katolíci zdržiavali mäsa vo všetky piatky okrem slávností ako akt pokánia na pamiatku Kristovho utrpenia a smrti na kríži na Veľký piatok. Podľa Kódexu kánonického práva z roku 1917 predstavovalo nezdržiavanie sa mäsa smrteľný hriech.   

Napokon však mnohí katolícki biskupi koncom 90. rokov 20. storočia od tejto praxe upustili a namiesto toho vyžadovali zdržiavanie sa mäsa len v piatok počas pôstu, vrátane Veľkého piatku.  

V roku 1966 pápež Pavol VI. povolil biskupom nahradiť dodržiavanie pôstu a zdržanlivosti cvičeniami modlitby a skutkami lásky.” 

Koncom toho istého roka americkí biskupi zmenili pôst tak, aby sa vzťahoval len na piatky počas pôstu. Biskupi vtedy vyjadrili nádej, že katolíci “budú bežne pokračovať v zdržiavaní sa mäsa z vlastného rozhodnutia, ako sme to predtým robili v poslušnosti cirkevnému právu.” 

Väčšina amerických katolíkov však namiesto pokračovania v tradícii na túto prax úplne zabudla, čo je jedným z dôvodov, prečo niektorí americkí biskupi podporujú obnovenie pôstu.   

Arcibiskup Gudziak vyzval na návrat k zdržanlivosti od mäsa v piatok aj preto, že by to údajne bolo “dobré pre planétu.”

“Návrat k piatkovej abstinencii by bol dobrý pre dušu a pre planétu, možno aj pre niečo iné, zjednotenie našej oddanosti Pánovi a úcty k Pánovmu’stvoreniu,” povedal. “Možno, že rok 2025 prozreteľne pripomína nielen Laudato Si’, ale aj jubileum, osobitný rok zakorenený v sobotnom odpočinku.”

“Na túto tému by som navrhoval úsilie zamerané na kontempláciu stvorenia, oddych a oslavu. To by mohlo viesť k púti do významnej miestnej svätyne, baziliky alebo ekologického miesta vo vašej diecéze alebo eparchii, ktoré evokuje zázrak Božieho’stvorenia,” pokračoval.

Prelát tiež povzbudil biskupov, aby zvážili slávenie “osobitnej omše za starostlivosť o stvorenie na sviatok sv. Františka,”podľa Katolíckej tlačovej agentúry, ako aj “kázanie o spojení stvorenia a božstva v Eucharistii.”

Podľa National Catholic Register, okolo 13 U.Amerických biskupov buď podporilo alebo bolo otvorené obnoveniu pôstu. O tomto návrhu sa bude pravdepodobne diskutovať na nadchádzajúcom júnovom stretnutí 2025.  

“Dobrovoľný návrat k skutku pokánia, napríklad k bezmäsitým piatkom, by bol pre katolíkov príležitosťou nielen preukázať svoj spoločný záväzok starať sa o Božie’stvorenie, ale aj preorientovať sa na ducha sebaobetovania z vďačnosti za to, že Ježiš sa za nás na prvý Veľký piatok obetoval na kríži,” povedal kardinál Timothy Dolan, arcibiskup New Yorku. 

Podobne sa vyjadril aj biskup James Conley z diecézy Lincoln v Nebraske: “Zdá sa mi, že trochu viac obety a pokánia by“vzhľadom na požiadavky dnešného sveta nemohlo uškodiť. Myslím, že potrebujeme viac príležitostí na obetu, nie menej.”

“Myslím, že by to’bol spôsob, ako pripomenúť ľuďom piatok ako deň úcty k umučeniu Pána,” povedal biskup Donald Hying z Madisonu vo Wisconsine pre National Catholic Register.