Shutterstock_2042174384-810x500.jpg

Väčšina kanadských poslancov hlasovala za návrh odporúčajúci dekriminalizáciu tvrdých drog

13
Kultúra smrti

Kanada je možno o krok bližšie k dekriminalizácii tvrdých drog, keďže väčšina poslancov hlasovala za návrh odporúčajúci tento krok. 

Podľa informácií, ktoré 25. novembra zverejnil Blacklock’s Reporter, poslanci hlasovali v pomere 210 ku 117 za návrh odporúčajúci dekriminalizáciu jednoduchého držania heroínu, kokaínu a všetkých ostatných nelegálnych drog v celej Kanade. Hoci návrh nie je záväzný, mohol by poukázať na to, ako by poslanci hlasovali o budúcom návrhu zákona, ktorý by sa usiloval o rozšírenie zákona. 

“Prečo k tomu došlo?"” pýtal sa konzervatívny poslanec Jacques Gourde, ktorý je proti takémuto kroku. “Dospeli sme na koniec cesty a nič lepšie nás nečaká, ak budeme pokračovať touto cestou.”  

V odporúčaní, ktoré získalo väčšinu v snemovni, pričom proti nemu hlasovali len konzervatívni poslanci, sa navrhuje, “aby vláda Kanady dekriminalizovala jednoduché držanie všetkých nelegálnych drog.”  

Kabinet premiéra Justina Trudeaua’na tento návrh reagoval nezáväzne a uviedol: “Vláda si uvedomuje, že zo strany širokého spektra zainteresovaných strán sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, aby sa dekriminalizovalo jednoduché držanie drog ako ďalší nástroj na zníženie stigmy, ktorá môže viesť k tomu, že mnohí budú svoje užívanie drog skrývať a vyhýbať sa hľadaniu podpory vrátane liečby.” 

“Vláda skúma politické prístupy a širší rámec, ktorý by za určitých okolností zmiernil vplyv trestnoprávnych zákazov,” pokračoval kabinet. 

Trudeauova vláda uvažuje o celonárodnej dekriminalizácii napriek tomu, že v provincii Britská Kolumbia prudko vzrástol počet úmrtí súvisiacich s drogami po tom, ako tam Trudeauova vláda v roku 2023 zaviedla dekriminalizáciu. Ľavicou ovládaná provincia ju totiž považovala za takú škodlivú, že musela požiadať o zrušenie niektorých aspektov tejto politiky, napríklad verejného užívania drog, na začiatku tohto roka. 

Trudeauova vláda už zaviedla aj ďalšie politiky mäkkej protidrogovej politiky vrátane toľko kritizovaného programu “bezpečnejšia ponuka”.

Bezpečná dodávka” je termín, ktorý sa používa na označenie vládou predpísaných liekov podávaných závislým osobám s predpokladom, že kontrolovanejšia dávka drog znižuje riziko predávkovania. Kritici tejto politiky tvrdia, že podávanie drog závislým len umožňuje ich správanie, ohrozuje verejnosť, demotivuje k vyliečeniu zo závislosti a pri jej uplatňovaní sa neznížil – a niekedy dokonca zvýšil – počet úmrtí na predávkovanie.    

Dôsledky dekriminalizácie tvrdých drog boli zdrojom sporov v celej krajine, ako dôkazom v dokumentárnom filme Aarona Gunna’ Kanada zomiera, a v britskom filme Telegraph novinár Steven Edginton’v minidokumentárnom filme, Kanada’sa prebudila nočná mora: varovanie pre Západ. 

Gunn, ktorý sa medzičasom stal členom Konzervatívnej strany kandidátom, predtým poznamenal, že jeho film jasne ukazuje “všeobecný spoločenský chaos a explóziu užívania drog v každom väčšom kanadskom meste” od zavedenia laxnej politiky.  

“Počet úmrtí na predávkovanie sa za posledných 10 rokov zvýšil o 1000 percent,” uviedol vo svojom filme a dodal, že “každý deň sú vo Vancouveri náhodne napadnutí štyria ľudia.”