Shutterstock_2388753073-810x500.jpg

Nemecko plánuje rozšíriť počet bunkrov a protibombových krytov v čase eskalácie rusko-ukrajinskej vojny

5
Neutral

Po zvýšení napätia na celom svete v dôsledku vojenskej operácie Ruska na Ukrajine začalo Nemecko pracovať na “pláne bunkrov”, ktorého cieľom je radikálne zvýšiť počet protibombových krytov a podzemných úkrytov v celej krajine.

Podľa nemeckého ministerstva vnútra sa uvažuje o prestavbe viacerých verejných objektov na protibombové kryty vrátane staníc metra, podzemných parkovísk a suterénov verejných budov. Ministerstvo vnútra krajiny tiež vyzýva Nemcov, aby zvážili prestavbu svojich osobných pivníc a garáží na potenciálne kryty. Krajina zároveň vyvíja špeciálnu aplikáciu pre civilistov, ktorá v prípade ohrozenia ukáže cestu k najbližšiemu bunkru, pričom digitálny adresár bude k dispozícii po vypracovaní plánov krytov.

Nemecko bolo po studenej vojne pripravené s viac ako 2 000 protibombovými krytmi a podzemnými bunkrami pre civilné použitie, hoci veľká väčšina takýchto krytov bola odvtedy vyradená z prevádzky a už sa nepoužíva.

V súčasnosti má Nemecko 579 určených verejných protibombových krytov pre prípad ohrozenia krajiny s odhadovanou kapacitou 480 000 osôb – pokrývajú len 0,57 % z 84 miliónov občanov krajiny’v súčasnosti má Nemecko k dispozícii len 0,57 % verejných protibombových krytov pre prípad ohrozenia krajiny. Nová snaha Nemecka o radikálne zvýšenie počtu dostupných protibombových krytov pre civilistov nasleduje po nedávnom odmietnutí žiadosti nemeckého kancelára Olafa Scholza o vývoz výkonných rakiet dlhého doletu Taurus, ktoré možno odpaľovať zo stíhačiek a preniknúť do bunkrov.

Scholz argumentoval, že neuvážený vývoz týchto výkonných rakiet na Ukrajinu by mohol Nemecko vystaviť riziku otvoreného konfliktu s Ruskom. 

Začiatkom tohto mesiaca nemecké médiá informovali o nedávnom celovládnom strategickom obrannom pláne s názvom “Operačný plán Nemecko.”Rozsiahly strategický dokument má údajne 1 000 strán a podrobne opisuje, ako Nemecko plánuje pôsobiť ako logistické centrum pre sily NATO, ktoré by potenciálne prepravovalo vojenské vybavenie, potraviny, lieky a iné zdroje do strategických bodov na východnom krídle NATO, hoci konkrétne podrobnosti dokumentu zostávajú prísne dôverné. V rozsiahlom pláne obranných operácií je údajne zahrnuté aj prestavanie verejných priestranstiev v celom Nemecku na protibombardovacie kryty a bunkre.

V posledných týždňoch došlo v európskych krajinách k viacerým podobným udalostiam, keďže konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou pokračuje v eskalácii a napätie zostáva najvyššie.

Najvýraznejší vývoj nastal vo Švédsku, ktorého vláda začala distribuovať pamflety svojim občanom minulý týždeň, v ktorých ich inštruuje, aby sa pripravili na “krízu alebo vojnu.”

Napätie v regióne sa zrejme výrazne zvýšilo po tom, čo americký prezident Biden povolil Ukrajine použiť systémy NATO na údery dlhého dosahu na Rusko, pričom na druhý deň boli na ruské územie vypálené rakety ATACMS v rámci nebezpečnej eskalácie vojny. Rastúce vojenské a obranné prípravy Nemecka’sú odrazom zvýšenej neistoty a znepokojenia v celom západnom svete z potenciálnej otvorenej a priamej konfrontácie s Ruskom, ktorá by podľa varovaní expertov mohla viesť ku globálnemu konfliktu.