scicluna-drachma-810x500.jpg

Maltský arcibiskup Scicluna slúžil omšu pri príležitosti výročia skupiny LGBT

12
Kultúra smrti

Pri príležitosti 20. výročia založenia maltskej skupiny LGBTI [lesby, gejovia, bisexuáli, transsexuáli a intersexuáli] Drachma nedávno privítal kľúčového predstaviteľa Vatikánu, ktorý za túto skupinu slúžil omšu, počas ktorej vyzval na zmierenie a na prijatie ich identity.

Arcibiskup Charles Scicluna 17. septembra celebroval jubilejnú omšu pre Drachmu LGBTI - maltskú skupinu, ktorá sa snaží podporovať inklúziu a akceptáciu problémov LGBT v spoločnosti.

Scicluna - arcibiskup Malty a pomocný sekretár vatikánskeho dikastéria pre náuku viery - sa na omši pripojil k niekoľkým kňazom. Kázal o skupine’s názvom - pričom ich názov “Drachma” je odvodený od úryvku z 15. kapitoly Lukášovho evanjelia o žene, ktorá stratila jednu zo svojich desiatich drachiem a keď ju našla, radovala sa z toho, že usporiadala večierok.

Maltský prelát vyzval k láske a prijatiu osobnej identity – posolstvo, ktoré je obzvlášť vítané pre skupinu, ktorá propaguje “LGBTI” životný štýl a usiluje sa o jeho podporu v Katolíckej cirkvi a v širšej spoločnosti.

Skupina aims chce “ponúknuť bezpečný priestor pre LGBTI osoby” a – okrem mnohých iných cieľov – “inšpirovať LGBTI osoby k skúmaniu sexuálnej a duchovnej integrácie a zároveň k väčšej inklúzii celého spektra sexuality.”

“V celistvosti tých desiatich [drachiem] je táto túžba Boha vidieť nás všetkých spolu, všetkých bratov, všetci sa navzájom rešpektujeme; prijímame sa ako bratia; a prijímame sa navzájom ako vzácny dar,” povedal Scicluna. “Takto”máme na seba pohľad Pána”.”

Uviedol, že podobenstvo o stratenej drachme obsahuje “pozvanie k zmiereniu” a že “najprv sa musíme zmieriť sami so sebou.”

Aby Scicluna potvrdil členov skupiny v ich LGBT identite, opýtal sa: “Milujete sa? Ste zmierení sami so sebou? Ste zmierení so svojím životným príbehom? Ste zmierení s ľuďmi, s ktorými vás Pán spojil? Je možné, že my ľudia si navzájom ubližujeme, slúžime si a využívame sa."”

Pripomínajúc dôležitosť toho, aby sme boli “zmierení” so sebou navzájom, vyzval skupinu LGBT aj na zmierenie “so spoločnosťou, ktorá nás nie vždy chápe; zmierenie dokonca aj s Cirkvou, ktorá niekedy používa tvrdé nálepky a slová voči niektorým z nás.”

“Samozrejme,” dodal, “obrátenie nie je jednosmerné; obrátenie musí byť aj obojstranné. Takže sa modlíme aj za to, aby Cirkev mala srdce Pána.”

Po omši Scicluna dostal od skupiny obraz znázorňujúci jej rast za posledné dve desaťročia – expanziu, ktorá sa do veľkej miery uskutočnila vďaka jeho podpore.

Čítajte: Kanadská matka pobúrená po tom, čo muž v bikinách použil rovnakú prezliekareň ako dcéra: správa

Môže byť obrázok 1 osoby a text
Arcibiskup Scicluna slúži omšu za Drachmu. Kredit: Drachma
Môže byť obrázok 5 ľudí a text
Credit: Drachma

Katolícka cirkev sa dostala pod zvýšenú kritiku skupín LGBT a veľkej časti sekulárnej spoločnosti za svoje učenie o ľudskej sexualite. Katolícky katechizmus učí, že “homosexuálne akty sú vnútorne neusporiadané” a “odporujú prirodzenému zákonu.” Katechizmus veľmi jasne hovorí, že homosexuálne aktivity nemožno nikdy schvaľovať a uvádza, že “[h]omosexuálne osoby sú povolané k čistote.”

“Cnosťami sebaovládania, ktoré ich učia vnútornej slobode, občas podporou nezištného priateľstva, modlitbou a sviatostnou milosťou sa môžu a majú postupne a rozhodne približovať ku kresťanskej dokonalosti,” uvádza sa v katechizme.

Dokument CDF’z roku 1986 “O pastorácii homosexuálnych osôb” dodatočne poučil biskupov, že “skutočne pastoračný prístup ocení potrebu homosexuálnych osôb vyhnúť sa blízkym príležitostiam hriechu.”Takýto autentický pastoračný prístup by “pomáhal homosexuálnym osobám na všetkých úrovniach duchovného života: prostredníctvom sviatostí, a to najmä častým a úprimným používaním sviatosti zmierenia, modlitbou, svedectvom, radou a individuálnou starostlivosťou,” uviedla CDF.

Inštrukcia dodáva:

Chceme však jasne povedať, že odklon od učenia Cirkvi’alebo mlčanie o ňom v snahe poskytnúť pastoračnú starostlivosť nie je ani starostlivosťou, ani pastoráciou. Pastoráciou môže byť v konečnom dôsledku len to, čo je pravdivé. Zanedbávanie postoja Cirkvi’bráni homosexuálnym mužom a ženám v tom, aby dostali starostlivosť, ktorú potrebujú a ktorú si zaslúžia.

Preto by sa osobitná starostlivosť a pastoračná pozornosť mala zamerať na tých, ktorí sú v tomto stave, aby neboli vedení k presvedčeniu, že prežívanie tejto orientácie v homosexuálnej činnosti je morálne prijateľnou možnosťou. Nie je.

Scicluna má dlhodobý vzťah s Drachmou LGBTI a skutočne s umožnením stabilne permisívneho a nekatolíckeho postoja vo vzťahu k homosexualite na Malte.

Viac ako desať rokov Scicluna bol čestným hosťom pri celebrovaní ich omší a umožnil im využívať viaceré priestory v celej arcidiecéze.

Okrem viacerých zmierlivých vyjadrení v prospech zväzkov osôb rovnakého pohlavia Scicluna tiež prešiel k potrestal jedného zo svojich kňazov, ktorý sa na verejnosti ostro vyjadril opovržlivo o homosexualite.

Pod vedením Scicluny’sa maltskí biskupi tiež schválili prijímanie pre rozvedených a civilne znovu zosobášených katolíkov, ak sú “v mieri s Bohom.”

Čítajte: Kardinál Müller: ‘Cirkev, ktorá už neverí v Ježiša Krista’ už nie je jeho cirkev