pfno-810x500.jpg

Pápež František napísal list na podporu prenasledovaných katolíkov v Nikarague

11
Kultúra života

Pápež František dnes napísal čoraz viac prenasledovaným katolíkom v Nikarague a povedal im, že ich dôvera v Krista a vernosť Cirkvi sú “dva veľké majáky, ktoré osvetľujú vašu existenciu.”

Pápež František v liste z 2. decembra adresovanom “pútnickému Božiemu ľudu v Nikarague,” vyjadril osobnú podporu katolíkom v krajine, ktorí sa čoraz častejšie dostávajú pod obmedzenia a prenasledovanie zo strany prezidenta Daniela Ortegu a jeho diktátorskej vlády.

Pápež František na úvod povedal, že katolíkom v Nikarague chcel napísať “už nejaký čas”, aby “ešte raz zopakoval náklonnosť, ktorú vyznávam k nikaragujskému ľudu, ktorý sa vždy vyznačoval mimoriadnou láskou k Bohu.”

Vyzdvihol, že Božia Prozreteľnosť “je jediným istým sprievodcom” sveta, a dodal: “Práve v najťažších chvíľach, keď je ľudsky nemožné pochopiť, čo od nás Boh chce, sme povolaní nepochybovať o jeho starostlivosti a milosrdenstve. Synovská dôvera, ktorú k nemu máte, a tiež vaša vernosť Cirkvi sú dva veľké majáky, ktoré osvetľujú vašu existenciu."”

Písmo, ktoré František poslal začiatkom decembra, postavil do svetla blížiaceho sa sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie a vyjadril nádej, že veľký mariánsky sviatok “vám dodá povzbudenie, ktoré potrebujete vo chvíľach ťažkostí, neistoty a problémov. V tento sviatok sa nezabudnite zveriť do Ježišovho’náručia s prosbou Dios primero, ‘Boh na prvom mieste’, ktorú často opakujete.”

“Chcem vám odovzdať svoju blízkosť a uistenie, že sa neprestajne modlím k Presvätej Bohorodičke, aby vás utešovala a sprevádzala a utvrdzovala vo vašej viere,” napísal František. “Chcem to povedať dôrazne, Matka Božia sa neprestáva za vás prihovárať a my neprestávame prosiť Ježiša, aby vás stále držal vo svojej ruke.”

František na záver odporučil úctu k Márii, najmä prostredníctvom recitácie ruženca, a svoju modlitbu zložil na Jubilejný rok 2025.

V posledných rokoch sa protikatolícke prenasledovanie zo strany Ortegovej’vlády neustále zvyšuje. Jeho režim uväznil a vyhostil množstvo kňazov a rehoľníkov. Boli zmrazené bankové účty duchovných a subjektov spojených s cirkvami, náboženské kongregácie boli vyhostené z krajiny a prísne zásahy boli vykonané najmä proti Katolíckej cirkvi.

Najznámejší je prípad, keď Ortega v roku 2022 umiestnil biskupa Rolanda Álvareza do domáceho väzenia a potom v júli 2023 do policajného zatykača väzenia. Biskup – prominentný kritik režimu – bol odsúdený na 26 rokov väzenia, ale po odpykaní si mnohých mesiacov za mrežami bol v januári nakoniec prepustený do Vatikánu spolu s biskupom Isidorom del Carmen Mora Ortegom a niekoľkými duchovnými a seminaristami.

Po tom, ako František v marci 2023 označil nikaragujskú vládu za podobnú diktatúre Adolfa Hitlera’Ortega prerušil diplomatické styky so Svätou stolicou.

Vatikán’sa následne verejne vyjadroval k neustále rozvíjajúcej sa kríze v krajine. Opäť sa to zvýraznilo dnes, keď sa vo vlastnej správe o pápežovom liste Vatican News’nezmienil o vláde ani o Ortegovi, ale Nikaraguu opísal takto: “stredoamerická krajina, ktorá už roky prežíva ťažkú krízu, ktorá zasiahla aj Katolícku cirkev sériou zatýkania alebo vyhostenia biskupov a kňazov.”

František urobil pozoruhodný zásah počas svojho 1. januára tohto roku Anjel Pána: “So znepokojením sledujem, čo sa deje v Nikarague, kde boli biskupi a kňazi zbavení slobody.”

Diplomatické snahy medzi Svätou stolicou a Nikaraguou prebiehajú v tichosti. Ortegovo’protikatolícke prenasledovanie však napriek tomu pokračovalo. V auguste došlo k ďalšej vlne zatýkania duchovných kňazov; v posledných dňoch bol z krajiny vyhostený ďalší kňaz.

Indnes exilová nikaragujská výskumníčka a právnička Martha Patricia Molina v nedeľu informovala, že Ortega nariadil vyhostenie rehoľných sestier z krajiny do začiatku tohto mesiaca. Vykázané rehoľníčky sú tie, ktoré patria k rádom alebo skupinám, ktorým Ortega začiatkom roka zrušil štatút neziskovej organizácie.

Čítajte: Exilovaní nikaragujskí katolíci svedčia pred Kongresom o prenasledovaní Cirkvi komunistickým režimom’

Molina má dokumentoval, že po Ortegovom’krvavom zásahu proti pokojným demonštráciám v roku 2018 proti jeho “svojvôli, nezákonnostiam, korupcii, nepotizmu, beztrestnosti” sa Katolícka cirkev stala “zásadnou v kríze porušovania ľudských práv, ktorej čelí Nikaragua.”

Následne vláda “iniciovala masové prenasledovanie biskupov, kňazov, študentov seminárov, rehoľníkov, laických skupín a všetkého, čo má priamy alebo nepriamy vzťah ku Katolíckej cirkvi.”