Tento článok pôvodne uverejnila spoločnosť PerMariam:
Priateľ pápeža Františka’ tvrdí, že pápež mu povedal, že dokument - o ktorom sa v lete veľa hovorilo - na zavedenie nových obmedzení latinskej omše skutočne existuje a František ho nepodpísal len kvôli rozhovoru, ktorý mali obaja.
Nedávne odhalenie zrejme potvrdzuje, že takýto dokument zameraný na výrazné obmedzenie latinskej omše skutočne existuje, napriek tomu, že informácie o jeho existencii sa v lete rôznili.
Pozadie
Na pochopenie významu pápežovho’komentára je potrebné stručné zhrnutie nedávnych udalostí, a až potom sú uvedené jeho úplné podrobnosti.
V priebehu leta tohto roku sa objavili fámy, že sa chystá vydanie nového dokumentu, ktorý má prísne obmedziť tradičnú omšu. Predpokladalo sa, že si vezme na mušku najmä diecéznych kňazov, keďže dve z popredných kňazských spoločenstiev slúžiacich latinskú omšu – Bratstvo svätého Petra a Inštitút Krista Kráľa – si nedávno nechali na súkromných stretnutiach schváliť svoje konštitúcie a charizmy samotným Františkom a pravdepodobne sa ich to nedotkne. (Tu a Tu.)
Podľa všetkého ju napísal sekretár Kongregácie pre Boží kult (abp. Vitoria Viola), bol taktiež sa uvádza, že získal kľúčovú podporu štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina, prefekta dikastéria pre východné cirkvi kardinála Claudia Gugerottiho a francúzskeho nuncia arcibiskupa Celestina Miglioreho.
Čítajte: Tradičná latinská omša je ako lov veľkonočných vajíčok, ktorý trvá celý život
Ako reportovali na PerMariam, viaceré zdroje blízke pápežovi Františkovi uviedli, že o takomto údajnom dokumente nevedia. Ani The Pillar nemohol potvrdiť existenciu údajného dokumentu, napriek tomu, že podľa jeho záznamov má zhovorčivé a zrejme dobre situované zdroje v celom Vatikáne a najmä v Štátnom sekretariáte úrade, ktorý vedie Cdl. Parolin.
V auguste, Abp. Migliore, Cdl. Gugerotti, a konečne Cdl. Parolin v septembri, tiež popreli tomuto korešpondentovi, že by boli zapojení do fám o projekte. Cdl. Parolin napísal, že “mediálne správy o mojej úlohe v ‘otázke latinskej omše’ sú úplne nepodložené. Môžem byť len zarmútený, že sa šíria nepravdivé správy, ale mojou obranou je Pán (porov. Ž 7)."”
Keďže leto uplynulo bez toho, aby sa objavil údajný dokument, spolu s popieraním účasti vysokopostavených prelátov sa zdalo, že text sa prinajmenšom v dohľadnej dobe neobjaví.
Napokon, po objavení sa prvých chýrov o dokumente sa následne prejavil obrovský prílev verejnej podpory tradičnej omše, pričom sa na nej zúčastnili katolícke aj nekatolícke známe osobnosti a rešpektovaní kardináli, všetci žiadali Františka, aby nepodnikal žiadne ďalšie trestné kroky proti starobylej omši.
Údajná úloha pápežovho dôverníka’
Keď sa záležitosť ututlala, veterán vatikánskej žurnalistiky Dr. Robert Moynihan počas nedávneho rozhovoru Inside the Vatican prezradil, že kľúčovú úlohu pri zabránení zverejnenia dokumentu údajne zohral jeho priateľ, ktorého predstavil pápežovi.
V rozhovore zo 7. novembra podcast Moynihan uvádzal:
Mám priateľa, ktorý je ruský pravoslávny, predstavil som ho pápežovi Františkovi pred niekoľkými rokmi, pred viac ako desiatimi rokmi. Vymenili si čísla.
Vždy som mu hovoril, že si veľmi želáme zachovať v chráme priestor … pre starú liturgiu, ktorá bola v mnohom podobná byzantskej liturgii. Ocenil to, pretože aj on je [ruský] pravoslávny.
Povedal som “povedzte to pápežovi, keď s ním budete’komunikovať, pretože sa povráva, že možno chce skutočne zrušiť starú liturgiu, a to spôsobom, ktorý Joseph Ratzinger naznačil, že to ani nie je možné urobiť.”
Povedal, že toto leto komunikoval s pápežom a povedal mu, že v Amerike a v iných krajinách je veľmi veľa dobrých, mladých ľudí, ktorí milujú starú liturgiu a nemajú ju’radi ako nejaký prejav svojho hnevu voči nemu, ale jednoducho preto, že milujú Ježiša. Chceli sa k nemu priblížiť a liturgia im to umožňovala. A bolo to veľmi podobné spôsobu, akým jednoduchí ľudia v Rusku priťahovali k liturgii v roku 1600’keď boli staroverci odsúdení, pretože chceli zachovať tú istú, starú liturgiu, a nie reformovanú liturgiu v roku 1660’v Rusku.
Takže tento Rus povedal pápežovi tieto veci a pápež mu povedal “Mám na stole ten text. Povedali mi, že by som to mal podpísať, ale keďže ste mi to’všetko povedali, nepodpíšem to.”
Dr @RobertMoynihan hovorí, že ruský pravoslávny priateľ, ktorého predstavil #PápežFrantišek pomohol presvedčiť @Pontifex, aby toto leto nezakázal latinskú omšu.
František povedal: “Mám“ten text na stole. Povedali mi, že by som mal podpísať, ale keďže ste mi to povedali, nepodpíšem”” https://t.co/hCsfkHMFj3 pic.twitter.com/Pj1gtJ2K7X
— Michael Haynes 🇻🇦 (@MLJHaynes) 8. novembra 2024
Identitu svojho priateľa Moynihana drží verejne v tajnosti, hoci PerMariam si je vedomý, že ide o spoľahlivý a rebríčkový zdroj.
Tradičné spoločenstvá znamením života
Ak sú výroky ruského zdroja’pravdivé a František’tiež, zdôrazňuje to, že údajný dokument skutočne existoval a Cirkev bola veľmi blízko k tomu, aby ho promulgovala. Pápež František bol už obvinený, že vydaním Traditionis Custodes v roku 2021 spôsobil v Cirkvi obrovské rozdelenie a utrpenie. Keď sa ho na to tento korešpondent opýtal, odhliadol od obáv a odpovedal “Prečítajte si motu proprio; všetko je tam pre vás."”
Skutočný vitriol proti tradičnej omši zo strany vysokopostavených úradníkov Kongregácie pre bohoslužbu je už tiež spoľahlivo zdokumentovaný. Bývalý prefekt CDF kardinál Gerhard Müller totiž tento rok prezradil, že “vysoký predstaviteľ Rímskeho dikastéria pre Boží kult” bol zhrozený, keď sa dozvedel o obrovskom počte mladých pútnikov na tradičnej omšovej púti do Chartres.
Cdp. Müller povedal, že úradník “namietal, že to v žiadnom prípade nie je dôvod na radosť, pretože svätá omša sa slávi podľa starého mimoriadneho latinského obradu.”
PLNÝ TEXT: Homília kardinála Mülera’pri príležitosti vysviacky nových kňazov na latinskú omšu
Presné detaily údajného dokumentu neboli nikdy oficiálne potvrdené. Viacerí vysokopostavení klerici a teológovia – ako napríklad biskup Athanasius Schneider a páter Chad Ripperger –však upozornili, že pápež nemá právomoc úplne zakázať niektorý obrad omše, najmä taký starobylý.
Rozvíjajúc súvisiace otázky vo svojom novom diele The Limits of Papal Authority Over the Liturgy, otec Ripperger citoval kardinála Josepha Ratzingera, aby poznamenal:
Pápež nie je absolútny monarcha, ktorého vôľa je zákonom; je skôr strážcom autentickej Tradície, a tým hlavným garantom poslušnosti. Nemôže si robiť, čo sa mu zachce. … Jeho vláda nie je vládou svojvôle, ale vládou poslušnosti vo viere. Preto má vo vzťahu k liturgii úlohu záhradníka, a nie technika, ktorý stavia nové stroje a staré hádže na hromadu haraburdia.
Nehľadiac na diskusiu o technickej moci pápeža nad liturgiou, rozsiahla devastácia tradičných spoločenstiev po Traditionis Custodes zostáva.
V reakcii na nedávnu správu, že Kongregácia pre bohoslužbu zakázala takmer všetky tradičné omše v bývalej diecéze biskupa Stricklanda’Tylera, bp. Schneider to označil za “prenasledovanie.”
Od Traditionis Kustódov Svätá stolica skutočne prenasleduje tradičnú latinskú omšu a týmto prenasledovaním – dobrí katolíci, ktorí nie sú sedesvakantisti, nie schizmatici, ktorí skutočne milujú pápeža, ktorí milujú biskupa, ktorí sa jednoducho chcú modliť tak, ako sa modlili ich dedovia, ako sa modlili svätí.
“Toto,” dodal, “je jediný dôvod, prečo sú marginalizovaní, sú verejne diskriminovaní takýmito krokmi zo strany Svätej stolice. Určite sa to zapíše do dejín ako veľká nespravodlivosť od tých, ktorí majú moc vo Svätej stolici." ”
Uprostred devastácie spôsobenej takýmito spoločenstvami veriacich po celom svete sa v súčasnosti čoraz častejšie objavujú výzvy na zavedenie diakoniek – v rozpore s neomylným učením Cirkvi – spolu so ženatými duchovnými a laickým vedením liturgie. Mnohí ako dôvod uvádzajú nedostatok kňazských povolaní. Kardinál Ulrich Steiner v októbri povedal vatikánskemu tlačovému zboru že vykonáva kvázi obrad ordinácie pre ženy, ktoré posiela vykonávať duchovnú službu dôvodom ich úlohy je nedostatok kňazov v regióne.
Zatiaľ čo sa márne pokúšajú porušiť učenie Cirkvi v snahe vyriešiť povolania, tradičné komunity prekvitajú. Pravdepodobne dokonca posilnené Traditionis Kustódmi, skupiny latinskej omše zaznamenávajú z roka na rok rekordy v počte novoprijatých do svojich seminárov.
Štyri najznámejšie zahŕňajú spolu okolo 600 seminaristov.
Kňazské bratstvo svätého Petra (FSSP) má v súčasnosti vo svojich dvoch seminároch v Európe a USA 197 seminaristov.
Inštitút Krista Kráľa prijal tento rok dvadsať uchádzačov, čím sa ich celkový počet zvýšil na 108 seminaristov v ich jedinom seminári v Taliansku. Inštitút Dobrého pastiera, ktorý je v porovnaní s ním oveľa menší a nedávny, ale v jeho francúzskom dome je teraz 44 seminaristov.
Do Bratstva svätého Pia X. v jeho 4 seminároch bolo prijatých celkovo 64 nových uchádzačov, čím sa ich počet zvýšil na viac ako 250 seminaristov.
Kým sa z najvyšších miest robia pokusy o vykorenenie tradičnej omše, tam, kde existuje, sa jej naďalej darí. Ak by predstavitelia Rímskej kúrie naozaj chceli nájsť spôsob, ako zvrátiť úpadok praktizovania viery a počtu duchovných, majú pred sebou reálnu možnosť, ktorú sú však zrejme odhodlaní zlikvidovať.
Preložené so súhlasom PerMariam: Mater Dolorosa.