Supreme-Court-1-810x500.jpg

Najvyšší súd je zrejme otvorený zákazu transrodových liekov a operácií pre deti

18
Kultúra smrti

Predseda Najvyššieho súdu John Roberts a niekoľko ďalších republikánmi menovaných sudcov sa postavilo proti tvrdeniam, že zákazy transrodových liekov a operácií pre neplnoleté osoby sú protiústavné podľa doložky o rovnosti ochrany.

Najvyšší súd si dnes vypočul argumenty v prípade USA proti Skrmettimu o tom, či môžu štáty Tennessee, Kentucky a následne aj ďalšie štáty chrániť neplnoleté osoby so zmeneným pohlavím pred trvalo poškodzujúcimi liekmi a operáciami. Pojednávanie trvalo takmer dve a pol hodiny, keďže konzervatívni sudcovia sa zvyčajne zdali byť naklonení argumentu, že zákazy spadajú pod právo štátov regulovať lekárske postupy. Liberálni sudcovia medzitým tvrdili, že zákazy sa podobajú rasizmu a sú diskriminačné.

Predseda súdu Roberts’skepticizmus voči postoju federálnej vlády’by mohol byť pozitívnym znamením, keďže už predtým rozhodol v prospech rozšírenia federálneho práva, aby sa našlo právo na prezliekanie v práci.

Roberts a sudca Neil Gorsuch sa predtým pridali k súdu’liberálov v Bostock v. Clayton County, aby rozšírili definíciu federálneho práva o “rodovú identitu,” napriek ich predpokladanej viere v obmedzený, originalistický výklad ústavy.

Generálna prokurátorka Elizabeth Prelogar obhajovala stanovisko federálnej vlády’a tvrdila, že “hranice založené na pohlaví” v Tennessee sú nesprávne. Počas argumentácie používala aj nevedecké výrazy “pridelený pri narodení” a eufemizmus “starostlivosť potvrdzujúca pohlavie” Prelogar tiež pravidelne uvádzala nepravdivé tvrdenie, že odmietnutie transrodových liekov a operácií zvyšuje riziko samovraždy.

Takisto sa zdalo, že v odpovedi liberálnym sudcom uviedla, že zákony sa podobajú rasovej diskriminácii, ale potom v odpovedi konzervatívnym sudcom argumentovala za “ochranné zábrany” a povolenie niektorých štátnych zákazov v niektorých prípadoch.

Sudca Clarence Thomas spochybnil tvrdenie o “úplnom zákaze” a povedal, že v skutočnosti ide o “vekovú klasifikáciu”, keďže zákony sa vzťahujú na neplnoleté osoby, nie na všetkých ľudí.

Po jej odpovedi sudca Thomas zatlačil na ňu v otázke chlapcov a dievčat používajúcich testosterón. Prelogarová uznala, že medzi pohlaviami existujú “biologické rozdiely”.

Predseda súdu John Roberts sa Prelogarovej opýtal, či by vzhľadom na “medicínske nuansy” zásahov nemali súdy jednoducho prenechať vyriešenie týchto otázok štátom.

“Súd by mohol uznať, že tejto obave možno vyhovieť,” povedala. Spochybnila však myšlienku, že štát dokázal svoje argumenty v prospech plošného zákazu zásahov.

“Stačilo by”, aby súd vrátil prípad 6. obvodu a analyzoval úroveň kontroly zákona. Pri odpovedi konzervatívnym sudcom sa Prelogar niekoľkokrát vyslovil za užší prístup.

Sudca Samuel Alito potom zatlačil na vládu’argument, že existujú “ohromujúce dôkazy” na podporu zásahov. Odvolal sa na kritiku zásahov zo strany Švédska, ktorá bola zverejnená ešte pred predložením vládneho spisu. Citoval aj Cass Review Spojeného kráľovstva’ktoré kritizovalo takzvané “zákroky,” s tým, že vyšlo až po jej petícii.

Prelogar povedal, že “liečba” “môže byť” pre niektorých ľudí nevyhnutná.

Sudca Alito tiež spomenul prípad Dobbs v. Jackson ako precedens pre obmedzenie niektorých lekárskych postupov. Je autorom rozhodnutia vo veci Robbs, ktoré zvrátilo rozsudok vo veci Roe v. Wade. LifeSiteNews predtým analyzovali úlohu Dobbs v tomto prípade.

Liberálna sudkyňa Sonia Sotomayorová tvrdila, že “dôkazy sú veľmi jasné”, že “niektoré deti” potrebujú chirurgické a chemické zákroky, a to napriek rozšíreným dôkazom, ktoré spájajú “prechodové” postupy so srdcovými ochoreniami, rakovinu, neplodnosť a iné vážne a dokonca život ohrozujúce poškodenia.

Prelogar citoval lekárske združenia, ktoré podporujú zásahy, a zopakoval diskreditované tvrdenie o zvýšenej samovražednosti v dôsledku odmietnutia zásahov. Lekárske organizácie však boli pod tlakom skupín ako “Svetová odborná asociácia pre zdravie transrodových osôb” a Bidenovej administratívy, aby presadzovali zákroky.

Sudkyňa Elena Kagan argumentovala, že zákon diskriminuje tzv. transrodové osoby”. Opakovane tiež použila termín “cis”, čo je politický termín, ktorý označuje “cisgender” ľudí, čo znamená len ľudí, ktorí nemajú”rodovú dysfóriu.

Sudca Brett Kavanaugh sa pýtal, prečo by sa táto otázka nemala ponechať na štáty. Poukázal tiež na to, že zákon zakazuje dievčatám aj chlapcom získať lieky a operácie, čo naznačuje, že zákon sa vzťahuje rovnako na obe pohlavia. Neskôr sudkyňa Amy Barrettová tiež uviedla túto argumentáciu a zdalo sa, že má pochopenie pre stanovisko štátu”

Prelogar uviedol, že “hormóny” môžu poškodiť plodnosť, ale tvrdil, že “blokátory puberty” nepredstavujú rovnaké problémy. Toto tvrdenie však nie je podložené dôkazmi. V odpovedi na otázku sudcu Kavanaugha pripustila, že niektorí ľudia “detransformujú”.

Kavanaugh, basketbalový tréner, sa tiež opýtal na stanovisko vlády”k tomu, aby muži hrali v dievčenských športoch”.

Prelogar povedal, že “priestory oddelené podľa pohlavia” sú inou otázkou, a uviedol, že “súdy sa v otázke športu rozchádzajú” a zväčša sa k tejto téme odmietol vyjadriť.

Justice Jackson, ktorý nevie definovať, čo je žena, navrhol, aby sa zákazy podobali rasistickým zákonom, ktoré zakazovali medzirasové manželstvá.

Za legálnosť chirurgického odstránenia zdravých telesných tkanív a chemického zastavenia pohlavného dospievania sa vyslovila aj “Chase” Strangio, žena, ktorá tvrdí, že je muž. Je právničkou organizácie ACLU. Počas svojich argumentov používala výrazy ako “rodiaci sa muži” a “rodiace sa ženy.”

Pred dnešným pojednávaním sa na sociálnych sieťach šíril klip, v ktorom Strangio obhajuje kastráciu dvojročných detí na CNN. Včera večer sa objavila v relácii Jakea Tappera’

Sudca Alito otvoril problematiku rodovej ideológie aj tým, že vyzdvihol termín “gender fluid,” ktorý naznačuje, že ľudia môžu pravidelne meniť svoje pohlavie tam a späť. To by podkopalo tvrdenie, že byť “transrodovým” je “nemenné”

Strangio v odpovedi na otázku sudcu Kavanaugha súhlasil, že niektorí ľudia tieto postupy ľutujú.

Regulácia drog je v práve bežná, tvrdí Tennessee

Generálny právny zástupca štátu Tennessee Matthew Rice pred Najvyšším súdom obhajoval štátny’zákon.

Zákon chráni neplnoleté osoby pred “riskantnými, nevyskúšanými lekárskymi zásahmi,” povedal súdu.

Zákon nie je založený na pohlaví, ale na “lekárskom účele,” povedal Rice.

“Pre tieto lieky musí existovať lekársky účel,” povedal súdu počas výsluchu.

“Máme iné zákony a zákony Tennessee, ktoré zabraňujú zneužívaniu liekov”, povedal. Napríklad na testosterón sa vzťahujú zákony o predpisovaní liekov a nemožno ho predpisovať len tak z akéhokoľvek dôvodu, povedal Rice.

Sudkyňa Sonia Sotomayor tiež vyzdvihla myšlienku, že zákon je podobný rasizmu, a ponúkla názor, a nie otázku, že “transrodové osoby” nie sú chránené demokratickým procesom. Prirovnala to k zlému zaobchádzaniu s osobami čiernej pleti. Sudca Jackson sa neskôr Ricea opýtal na zákaz medzirasových manželstiev.

Neexistuje “hranica založená na pohlaví”, vysvetlil Rice v odpovedi, rovnako ako existovala “hranica založená na rase”, keď Virgínia zakázala medzirasové manželstvá.

Vysvetlil tiež rozdiely medzi chlapcami a dievčatami, ktorí užívajú testosterón. Zopakoval aj príklad, keď niekto užíva liek morfín na liečbu bolesti v porovnaní so samovraždou.

Súd pravdepodobne zverejní rozhodnutie v lete 2025. Často zverejňuje rozhodnutia o sporných sociálnych otázkach v júni.

Problematika liekov, operácií je dobre známa

Medicínski experti, teológovia, právni experti, a rodiny harmed by transgender ideology all asked the Supreme Court through amicus briefs to uphold prohibitions on the procedures.

In addition to sex being immutable, numerous studies and osobné svedectvá poskytujú dôkazy o škodlivosti transgenderových liekov a operácií, ako rozsiahle dokumenty LifeSiteNews.

Lieky a operácie boli spojené s suicídiami,  stratou hustoty kostí a mnohými ďalšími zdravotnými problémami. Lieky blokujúce pubertu môžu tiež spôsobiť neplodnosť, čo by sa dalo očakávať od liekov určených na zastavenie normálneho a zdravého vývoja reprodukčných orgánov.

Mnohé európske krajiny medzitým pristúpili k obmedzeniu týchto liekov a operácií pre maloletých.