Najmladší kardinál na svete, kardinál Mykola Bychok, vyzval katolíkov, najmä zo západných krajín, aby “znovuobjavili pravé spojenie s Kristom” a podporili tak dielo evanjelizácie.
“Potrebujeme skutočných svedkov Krista,” povedal v piatok kardinál Mykola Bychok.
Bychok, ktorého pápež František 7. decembra na konzistóriu vymenoval za kardinála, je teraz vo veku 44 rokov najmladším kardinálom v Katolíckej cirkvi. Ukrajinská gréckokatolícka cirkev je cirkvou sui iuris v spoločenstve so Svätou stolicou a vedie ju vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk. Byčok vedie ukrajinskú gréckokatolícku eparchiu svätých Petra a Pavla v austrálskom Melbourne.
Po tom, ako ho pápež František v októbri vymenoval za súčasť nadchádzajúceho konzistória, Byčok zdôraznil dve kľúčové témy, na ktoré sa chce ako novopečený kardinál zamerať – budovanie pokoja a potreba evanjelizácie.
V rozhovore pre LifeSiteNews deň pred svojím vymenovaním za kardinála sa Bychok vyjadril ku kríze úpadku viery na Západe a k významu mučeníkov’ svedectva tej istej katolíckej viery.
“Mali by sme znovu objaviť pravé spojenie s Kristom, najmä pre Európu, v týchto kapitalistických krajinách, kde je sekularizácia,” a kde, dodal Bychok, “sú naši ľudia zahltení sekularizovanou prácou. Mali by sme znovu objaviť evanjelium, mali by sme znovu objaviť úzke spojenie s Kristom.”
Čítajte: EXKLUZÍVNE: Kardinál Radcliffe obhajuje kontroverzný text z roku 2013 o homosexuálnych skutkoch
Keď sa vytvorí “dobré spojenie s Kristom”, potom “budeme mať dobré spojenie aj medzi sebou navzájom,” pokračoval kardinál.
V októbri Bychok uviedol príklad kardinála Josifa Slipyja, ktorý bol v rokoch 1945 až 1963 veľkým arcibiskupom Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi (UGKC) a bol väznený v sovietskom zajateckom tábore gulag.
Slipyj, ktorý po prepustení pôsobil v Ríme, venoval veľa času cestovaniu do komunít UGKC po celom svete, hoci mu Sovieti zakázali návrat na rodnú Ukrajinu.
Bychok poznamenal, že keď sa Slipyj v roku 1963 – po nátlaku na Sovietov zo strany pápeža Jána XXIII. a prezidenta Johna F. Kennedyho – konečne vrátil do Ríma, bol “ako pravý svedok Krista, viery.”
Vychádzajúc zo svedectva katolíkov prenasledovaných komunistickým režimom, Bychok pre LifeSite poznamenal, že prenasledovanie kresťanov pretrváva “v mnohých krajinách.”
Prenasledovaní kresťania “sú pravými svedkami Krista, nemenia svoju vieru: z tohto dôvodu máme mnoho mučeníkov, ktorí boli veľmi horliví vo svojej viere až do mučeníckej smrti.”
Na otázku o rozdiele medzi západnými krajinami a krajinami, kde kresťania zažívajú prenasledovanie, Bychok vyjadril názor, že pre “kapitalistické krajiny, sekularizovaný svet” je “ťažké to pochopiť.”
Bychok bol počas sobotňajšieho konzistória’viditeľne nápadný, pričom jeho používanie liturgického odevu UGCC a tradičnejšej pokrývky hlavy koukoulion ho výrazne odlišovalo od prevažného počtu ostatných 20 kardinálov.
Takisto privítal svoje vymenovanie za kardinála ako poctu pre Ukrajinskú gréckokatolícku cirkev, ako aj pre Cirkev v Austrálii – krajine, v ktorej je teraz jediným kardinálom. Ako jediný austrálsky’kardinál sa Byčok snažil zdôrazniť, že jeho úloha je určená pre všetkých austrálskych katolíkov, nielen pre jeho ukrajinskú katolícku komunitu.
ČÍTAJTE: FOTO: Pápež František vo Vatikáne vytvoril 21 nových kardinálov
Počas slávnosti v Ríme po konzistóriu Bychok opäť poukázal na význam mariánskej úcty, pričom sa opieral najmä o Nepoškvrnené počatie Panny Márie, ktorej sviatok sa v nedeľu slávil pre Taliansko.
“V roku 1917 Panna Mária vyzvala nás všetkých, aby sme sa modlili za obrátenie Ruska. Jej výzva k modlitbe ruženca zostáva rovnako dôležitá aj v roku 2024,” uviedol.
Popisujúc ruženec ako“náš duchovný meč, schopný prekonať všetky sily zla a ich služobníkov,” Bychok dodal, že je to“modlitba, prostredníctvom ktorej môžeme prekonať nenávisť a naplniť svoje povolanie ako poslov a nositeľov obetavej a vernej Božej lásky.”
Na nižšie uvedenej stránke nájdete celý rozhovor kardinála Bychoka’s LifeSiteNews
Michael Haynes: Predtým ste vyzdvihli dôležitosť budovania pokoja a tiež evanjelizácie. Aké sú podľa vás najväčšie výzvy pre evanjelizáciu, najmä vo veľkej časti Európy a na Západe, kde máme naozaj krízu sekularizácie, straty viery medzi ľuďmi?"
Kardinál Mykola Bychok: Potrebujeme pravých svedkov Krista. Ako viete, naša ukrajinská Katolícka cirkev bola takmer 70 rokov prenasledovaná komunistickým režimom. Z tohto dôvodu sa mnohí naši biskupi, kňazi, rehoľníci nazývajú vyznávačmi viery, čo znamená, že boli veľmi dobrým príkladom pre mnohé generácie Ukrajincov, aby nasledovali tento pravý príklad.
Mali by sme znovu objaviť pravé spojenie s Kristom, najmä pre Európu, v týchto kapitalistických krajinách, kde je sekularizácia, [a kde] sú naši ľudia zahltení sekularizovanou prácou. Mali by sme znovu objaviť evanjelium, mali by sme znovu objaviť úzke spojenie s Kristom.
Samozrejme, ako viete, keď budeme mať dobré spojenie s Bohom, s Kristom, budeme mať dobré spojenie aj medzi sebou a s týmito ľuďmi.
Haynes: Keď ste boli vymenovaný za kardinála, povedali ste, že budete čerpať inšpiráciu od svojich predchodcov kardinálov, ktorí’boli prenasledovaní pre svoju vieru a uväznení. {Kardinál Bychok hovoril najmä o kardináloch Josifovi Slipyjovi, Myroslavovi Ivanovi Ľubačovskom a Ľubomírovi Husárovi}
Kardinál Bychok: Áno, ako viete, kardinál Josif Slipyj, strávil 18 rokov na Sibíri v gulagu a vlastne bol oslobodený vďaka pápežovi, ako aj americkému prezidentovi v čase Druhého vatikánskeho koncilu. Keď prišiel na Druhý vatikánsky koncil, bol ako skutočný svedok Krista, viery, pretože strávil príliš veľa času [vo väzení].
Potom, ako viete, sa stal vodcom Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi na celom svete. Väčšinu svojho života strávil tu v Ríme, na Via Bocea, v kostole Santa Sofia. Navštívil mnoho krajín po celom svete – USA, Brazíliu, Argentínu, Austráliu – teda všade, pretože ako viete, mnohí naši ľudia po skončení druhej svetovej vojny hľadali slobodu a lepšie miesto nielen pre seba, ale aj pre svoje deti.
Z tohto dôvodu máme “diaspóru” po celom svete. Z tohto dôvodu máme svoje štruktúry všade na každom kontinente – a ja som toho jednoduchým príkladom, pretože som’biskupom pre Ukrajincov v Austrálii, na Novom Zélande a v Oceánii – len z jedného dôvodu, pretože naši ľudia prichádzali od 50. rokov minulého storočia.
Haynes: Mali by ste nejakú radu najmä pre tých, pre ktorých je predstava akéhokoľvek prenasledovania pre vieru dosť zvláštna, ale pre mnohých vo svete je’veľmi reálna?
Kardinál Bychok: Áno, je to’reálne v týchto časoch, v tejto minúte, v mnohých krajinách, kde sú kresťania prenasledovaní. Sú to skutoční svedkovia Krista, nemenia svoju vieru: z tohto dôvodu máme mnoho mučeníkov, ktorí boli veľmi horliví vo svojej viere až do mučeníckej smrti.
Takže vidíte, že je to’ťažké pochopiť pre tento, ako som povedal, kapitalistický krajiny, sekularizovaný svet. Ale v skutočnosti je tento príklad mnohých, mnohých ľudí, nielen na Ukrajine, ale na celom svete.
Tento rozhovor bol kvôli zrozumiteľnosti mierne gramaticky upravený.