Shutterstock_2531630053-810x500.jpg

Nemecká kancelárka prehrala hlasovanie o dôvere v parlamente, čo pravdepodobne vyvolá predčasné voľby

16
Neutral

Nemecký kancelár Olaf Scholz po rozpade vládnej koalície prehral hlasovanie o dôvere v Bundestagu (nemecký parlament).

Dňa 16. decembra poslanci Bundestagu hlasovali v pomere 394:207 proti Scholzovi, pričom 116 poslancov sa zdržalo hlasovania. Hlasovanie o dôvere sa považovalo za formalitu a očakávalo sa, že Scholz prehrá po tom, ako liberálna Slobodná demokratická strana (FDP) začiatkom novembra opustila vládnu koalíciu.

Ako informoval nemecký denník Tagesschau, Scholz sa po hlasovaní stretol s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom v paláci Bellevue a požiadal ho o rozpustenie Bundestagu.

Steinmeier má 21 dní na to, aby sa rozhodol, či súhlasí a do 60 dní vypíše predčasné voľby. Očakáva sa, že tak urobí a za termín vyhlási 23. február. Ak by sa koalícia nerozpustila, ďalšie riadne spolkové voľby by sa konali v septembri 2025.

Keďže hlasovanie bolo len formalitou, strany využili rozpravu v parlamente na predvolebnú kampaň. Scholz využil svoj prejav na útok proti FDP. Tvrdil, že “týždne sabotáže” zo strany liberálov pod vedením lídra strany Christiana Lindnera poškodili nielen koaličnú vládu, ale aj demokraciu ako celok.

Líder CDU/CSU Friedrich Merz reagoval obhajobou FDP a útok na Lindnera označil za “číru drzosť.”

Merz obvinil Scholza, že nechal krajinu v jednej z najväčších hospodárskych kríz v povojnovej histórii a zlyhal na úrovni EÚ. “Robíte Nemecku hanbu,” vyhlásil. Správanie kancelára’v Európskej únii bolo “hanebné,” povedal Merz.

Alice Weidelová, spolušéfka AfD (Alternatíva pre Nemecko), zarazila na ľavicovú vládnu koalíciu a vyhlásila, že jej “škody” zaťažia Nemecko na ďalšie desaťročia. Poukázala na “úpadok” automobilového a strojárskeho priemyslu a odchod chemického priemyslu v dôsledku “explodujúcich nákladov na energie.”

Zvolenie Donalda Trumpa”považovala za príležitosť ukončiť vojnu na Ukrajine prostredníctvom diplomacie, pričom kritizovala Scholza a Merza za to, že podnikli “púť” do Kyjeva, aby “hodili ešte viac dobrých peňazí po peniazoch, ktoré už boli spálené.”

Weidelová varovala, že nasadenie nemeckých vojsk na Ukrajine by znamenalo riziko, že sa Nemecko stane účastníkom vojny. Zdôraznila tiež, že “každý, kto hlasuje za Friedricha Merza, hlasuje za vojnu.”

Spolková vláda po prehratom hlasovaní o dôvere zostane vo funkcii až do volieb nového parlamentu. Súčasná koalícia zložená zo Scholzovej Sociálnodemokratickej strany (SPD) a Zelených však nemá potrebnú väčšinu a potrebuje, aby spolu s ňou hlasovali aj poslanci opozície, ak chce prijať nejaké nové zákony.