Správa kanadského ministerstva zdravotníctva odhalila, že takmer polovica mladých dospelých a tínedžerov v krajine užíva marihuanu.
Podľa správy kanadského ministerstva zdravotníctva z roku 2024, ktorú získal Blacklock’s Reporter, 48 % mladých dospelých do 24 rokov a 40 rokov.5 % stredoškolákov uviedlo, že v minulom roku užili marihuanu.
“Užívanie marihuany je v Kanade bežné,” uvádza sa v správe kanadského ministerstva zdravotníctva’Canadian Cannabis Survey 2024.
V správe bolo opýtaných 12 031 ľudí v celej krajine a zozbierané informácie od tých, ktorí sa sami označili za užívateľov marihuany.
V správe sa zistilo, že užívanie marihuany je najrozšírenejšie v západných provinciách, pričom 54 % mladých dospelých v Alberte užíva túto drogu v porovnaní s 52 % v Britskej Kolumbii a 51,5 % v Manitobe.
Vďaka vláde premiéra Justina Trudeaua’je marihuana, bežne označovaná ako kanabis, od roku 2018 legálna. Odvtedy sa stáva čoraz populárnejšou medzi Kanaďanmi, najmä medzi mládežou, ktorá ju považuje za podobnú alkoholu.
Je síce pravda, že marihuana je menej nebezpečná droga v porovnaní s kokaínom alebo opiátmi, ale výskum ukazuje, že užívanie marihuany je často vstupnou bránou k tvrdším látkam.
Okrem toho je známe, že táto droga má trvalé účinky, ak ju užívajú osoby mladšie ako 25 rokov.
Podľa Pediatrics, oficiálneho časopisu Americkej akadémie pediatrov, sú “nežiaduce účinky marihuany dobre zdokumentované. Početné publikované štúdie preukázali potenciálne negatívne dôsledky krátkodobého a dlhodobého užívania rekreačnej marihuany u dospievajúcich.”
“Tieto dôsledky zahŕňajú zhoršenú krátkodobú pamäť a zníženú koncentráciu, pozornosť a schopnosť riešiť problémy, čo všetko zasahuje do učenia,” pokračuje. “Zdokumentované boli aj zmeny v motorickej kontrole, koordinácii, úsudku, reakčnom čase a schopnosti sledovania.”
“Tieto účinky môžu prispieť k neúmyselným úmrtiam a zraneniam medzi dospievajúcimi, najmä tými, ktorí šoférujú po užití marihuany,” upozorňuje správa. “Zdokumentované boli aj negatívne zdravotné účinky na funkciu pľúc v súvislosti s fajčením marihuany.”
Droga je obzvlášť škodlivá pre mladých ľudí, pretože ich “mozog v období dospievania, najmä oblasti prefrontálnej kôry, ktoré kontrolujú úsudok a rozhodovanie, nie je plne vyvinutý až do začiatku 20. rokov, čo vyvoláva otázky, ako môže užívanie akejkoľvek látky ovplyvniť vyvíjajúci sa mozog.”
Nezávisle od dôkazov liberálna vláda nielenže ponechala marihuanu legálnu, ale presadzovala dekriminalizáciu jednoduchého držania heroínu, kokaínu a všetkých ostatných nelegálnych drog v celej Kanade.
Trudeauova vláda’uvažuje o celonárodnej dekriminalizácii napriek tomu, že v Britskej Kolumbii prudko vzrástol počet úmrtí súvisiacich s drogami po tom, ako tam Trudeauova vláda v roku 2023 zaviedla dekriminalizáciu drog. Ľavicou ovládaná provincia ju totiž považovala za takú škodlivú, že musela požiadať o zrušenie niektorých aspektov tejto politiky, ako je napríklad verejné užívanie drog, začiatkom tohto roka.
Trudeauova vláda už zaviedla aj iné politiky mäkkej protidrogovej politiky vrátane veľmi kritizovaného programu “bezpečnejšej ponuky”.
“Bezpečná dodávka” je termín, ktorý sa používa na označenie vládou predpísaných liekov podávaných závislým osobám v domnienke, že kontrolovanejšia dávka drog znižuje riziko predávkovania. Kritici tejto politiky tvrdia, že podávanie drog závislým len umožňuje ich správanie, ohrozuje verejnosť, demotivuje k vyliečeniu zo závislosti a po jej zavedení sa neznížil – a niekedy dokonca zvýšil – počet úmrtí na predávkovanie.
Dôsledky dekriminalizácie tvrdých drog boli zdrojom sporov v celej krajine, keďže dokázali v dokumentárnom filme Aarona Gunna Kanada umiera, a v U.K. Telegraph novinára Stevena Edgintona v minidokumente, Kanada’s Woke Nightmare: A Warning to West.