Kanaďania podali právnu námietku po tom, ako premiér Justin Trudeau pozastavil činnosť parlamentu, aby poskytol Liberálnej strane čas na výber nového lídra.
Dňa 7. januára Centrum pre ústavné slobody (Justice Centre for Constitutional Freedoms - JCCF) oznámilo, že poskytne právnikov Davidovi MacKinnonovi a Arisovi Lavranosovi, dvom Kanaďanom, ktorí napadli zákonnosť Trudeauovho’prorogácie parlamentu do 24. marca.
“Toto rozhodnutie nebolo prijaté v záujme činnosti parlamentu alebo vlády, ale v prospech záujmov LPC [Liberálnej strany Kanady],” uvádza sa v žiadosti na súd.
V pondelok Trudeau urobil historické oznámenie, že odstupuje z funkcie premiéra a lídra liberálov. Zároveň prezradil, že plánuje prerušenie činnosti parlamentu až do 24. marca, čím zablokuje hlasovanie o nedôvere, ktoré by prinieslo voľby.
Trudeau počas svojho prejavu uvádza ako dôvody prerušenia činnosti jednak “resetovanie” parlamentu a jednak to, aby Liberálna strana mala čas na výber nového lídra.
Právny zástupca spochybnil, prečo je potrebná prorogácia a nie krátke prerušenie činnosti, najmä keď všetky hlavné politické strany sľúbilihlasovať za návrh na vyslovenie nedôvery, ktorý by vyvolal voľby a “reset”, ktorý Trudeau sľúbil.
“Nebolo poskytnuté žiadne vysvetlenie, prečo je potrebná takmer trojmesačná prorogácia,” zdôraznila tlačová správa. “Nebolo poskytnuté žiadne vysvetlenie, prečo by Liberálna strana Kanady mala mať nárok na takú dlhú prorogáciu len preto, aby mohla usporiadať vnútorné preteky o vedenie.”
V podaní na súd sa ďalej poukazovalo na rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva z roku 2019, ktorý konštatoval, že vtedajší premiér Boris Johnson prorogoval parlament nezákonne “ako prostriedok na vyhnutie sa parlamentnej kontrole vlády“rokovaní o“brexite” týkajúcich sa odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.”
“Vo všetkých okolnostiach, ktoré ho sprevádzajú, má [prorogácia] za následok zmarenie alebo znemožnenie, bez primeraného odôvodnenia, možnosti parlamentu vykonávať svoje ústavné funkcie ako zákonodarného orgánu a orgánu zodpovedného za dohľad nad výkonnou mocou, najmä pokiaľ ide o parlament’schopnosť rýchlo a rozhodne riešiť obzvlášť naliehavé otázky, ako je situácia spôsobená zámerom novozvoleného prezidenta Trumpa zaviesť 25 % clo na všetok tovar vstupujúci do Spojených štátov z Kanady," uvádza sa v súdnom dokumente.
V súčasnej podobe je demokracia v Kanade pozastavená až do 24. marca, a to aj napriek rastúcej potrebe zaoberať sa politické a ekonomické kroky na Kanadu.
Ak bude právna námietka úspešná, parlament by mohol pokračovať v práci už 27. januára a vtedy by pravdepodobne došlo k hlasovaniu o nedôvere, ktoré by vyvolalo predčasné voľby.