Untitled-17-810x500.png

Pápež František po kritike imigračného postoja ponúka modlitby za Trumpa

12
Neutral

Pápež František poslal Donaldovi Trumpovi v deň jeho inaugurácie pozdravné posolstvo a prísľub modlitieb, v ktorom vyjadril nádej, že nový prezident povedie Ameriku k prosperite.

“Pri príležitosti Vašej inaugurácie za štyridsiateho siedmeho prezidenta Spojených štátov amerických Vás srdečne pozdravujem a ubezpečujem o svojich modlitbách, aby Vám všemohúci Boh udelil múdrosť, silu a ochranu pri výkone Vašich vysokých povinností,” napísal pápež František.

Pápež’s posolstvo Donaldovi Trumpovi bolo vydané v deň Trumpovej’inaugurácie za 47. prezidenta Spojených štátov a prichádza v čase, keď Vatikán očakáva novú éru diplomatických vzťahov s Bielym domom pod vedením Trumpa.

V pokračovaní František napísal:

Inšpirovaný ideálmi vášho národa’byť krajinou príležitostí a prijatia pre všetkých, dúfam, že pod vaším vedením bude americký ľud prosperovať a vždy sa bude snažiť budovať spravodlivejšiu spoločnosť, v ktorej nie je miesto pre nenávisť, diskrimináciu alebo vylúčenie.

Aj keď naša ľudská rodina čelí mnohým výzvam, nehovoriac o pohrome vojny, prosím Boha, aby viedol vaše úsilie pri podpore mieru a zmierenia medzi národmi. S týmito pocitmi zvolávam na vás, vašu rodinu a milovaný americký ľud hojnosť božieho požehnania.

František’ posolstvo bolo oveľa diplomatickejšie ako v komentároch, ktoré na adresu prezidenta vyslovil počas včerajšieho živého televízneho vystúpenia v Taliansku.

Vystupujúc v programe Che Tempo Che Fa 19. januára František ostro kritizoval správy o Trumpovom’pláne deportovať nelegálnych prisťahovalcov. “To, ak je to pravda, bude hanba, pretože to núti chudobných nešťastníkov, ktorí nič nemajú, platiť účet za nerovnováhu,” povedal František.

“To nebude’robiť! Toto nie je spôsob, ako riešiť veci. Takto’sa veci neriešia,” dodal pápež.

František urobil z obhajoby prisťahovalectva jednu z kľúčových tém svojho pontifikátu, avšak bez toho, aby rozlišoval medzi legálnou a nelegálnou imigráciou.

Viac krát vyhlásil, že odpor voči imigrácii je “ťažký hriech.” V auguste počas týždennej audiencie František mimochodom uviedol:

Je potrebné jasne povedať: existujú ľudia, ktorí systematicky a všetkými možnými prostriedkami pracujú na tom, aby odohnali migrantov – aby odohnali migrantov. A to, ak sa to robí s vedomím a zodpovednosťou, je ťažký hriech.

Naopak, Trump sľúbil rýchle a rozsiahle opatrenia na riešenie rastúcej vlny prisťahovalectva do USA. počas svojho včerajšieho prediniuguračného zhromaždenia odsúdil “inváziu” na americké hranice a sľúbil proti tomu rázne opatrenia, ktoré by mal načrtnúť vo svojom dnešnom prejave.

Pred obrovským davom vo Washingtone D.C, Trump prisľúbil, že predstaví “najagresívnejšie a najrozsiahlejšie úsilie o obnovu našich hraníc, aké svet kedy videl.”

“Kým zajtra večer zapadne slnko, invázia na naše hranice sa zastaví a všetci nelegálni narušitelia hraníc budú v tej či onej forme na ceste späť domov,” dodal.

Proti takejto rétorike sa postavil František osobne, ale aj jeho nový washingtonský arcibiskup. František 6. januára vymenoval kardinála Roberta McElroya za washingtonského arcibiskupa, čo vyvolalo nielen rozruch, ale aj značné kontroverzie.

McElroy oznámil, že bude proti prísnym imigračným opatreniam, aké sľuboval Trump. Každá takáto masová deportácia nelegálnych prisťahovalcov by bola “nezlučiteľná s katolíckou doktrínou,” povedal McElroy 7. januára.

Katolícka cirkev’učenie týkajúce sa prisťahovalectva je opatrnou kombináciou lásky k občanom národa a tým, ktorí sa snažia dostať do tohto národa z oprávnených dôvodov. V Katechizme Katolíckej cirkvi sa uvádza že “politické autority môžu v záujme spoločného dobra, za ktoré sú zodpovedné, podriadiť výkon práva na prisťahovanie rôznym právnym podmienkam, najmä pokiaľ ide o povinnosti prisťahovalcov’voči krajine, ktorú prijali.”

Dalej Katechizmus načrtáva, že “prisťahovalci sú povinní s vďačnosťou rešpektovať materiálne a duchovné dedičstvo krajiny, ktorá ich prijíma, dodržiavať jej zákony a pomáhať pri znášaní občianskych bremien.”

Takúto náuku vyložil v roku 2011 pápež Benedikt XVI. vo svojom posolstve k 97. svetovému dňu migrantov a utečencov. Benedikt síce citoval pápeža Jána Pavla II. a obhajoval “možnosť” ľudí “vstúpiť do inej krajiny, aby tam hľadali lepšie životné podmienky,” ale zároveň obhajoval právo domovských krajín obmedziť takýto vstup:

Státy majú zároveň právo regulovať migračné toky a chrániť svoje vlastné hranice, pričom vždy zaručujú rešpektovanie dôstojnosti každej ľudskej osoby. Prisťahovalci majú navyše povinnosť integrovať sa do hostiteľskej krajiny a rešpektovať jej zákony a národnú identitu.

Predtým však Ján Pavol II písal pri tej istej príležitosti v roku 2001, že výkon “práva na emigráciu … má byť regulovaný, pretože jeho nekritické praktizovanie môže škodiť a byť na škodu spoločnému dobru spoločenstva, ktoré migranta prijíma.”