Výsledok nedeľňajších spolkových volieb v Nemecku bol oznámený ešte v deň ich konania a priniesol prvé miesto Kresťanskodemokratickej únii Nemecka (CDU) s 28 percentami hlasov a druhé miesto populistickej a s MAGA spojenej Alternatíve pre Nemecko (AfD) s 21 percentami.
Populistická strana napriek tomu, že od roku 2020 viac ako zdvojnásobila svoj podiel hlasov a získala takmer štvrtinu zo 630 parlamentných kresiel, pravdepodobne nevstúpi do vlády.
Všetky ostatné nemecké strany sa dohodli na “firewalle” - zákazu pre ktorúkoľvek z nich, aby s AfD niekedy spolupracovala pri zostavovaní vlády. Najočividnejší partner, víťazná CDU/CSU, má 208 kresiel - zďaleka nedosahuje 316, ktoré potrebuje na vládnu väčšinu.
Líderka AfD Alice Weidelová včera večer varovala, že “ak sa CDU dopustí volebného podvodu tým, že vstúpi do koalície s ľavicou, ďalšie voľby prídu skôr, ako si myslíte. Vtedy predbehneme CDU ako najsilnejšiu silu. To je náš cieľ.”
🇩🇪🗳️ Alice Weidelová z AfD’vydáva ostré varovanie Friedrichovi Merzovi:
“Ak sa CDU dopustí volebného podvodu voči vlastným voličom vytvorením koalície s ľavicou, ďalšie voľby prídu skôr, ako si myslíte.
Vtedy predbehneme CDU ako najsilnejšiu silu!” pic.twitter.com/qJ4PRki24F
— Remix News & Views (@RMXnews) 24. február 2025
Až víťazný líder CDU Friedrich Merz povedal, že silný výsledok AfD’je “skutočným alarmom” pre liberálny globalistický konsenzus –, ako trval na tom, že žiadne rokovania o vládnutí s AfD sa konať nebudú.
Aj keď AfD je uvedenézískala viac ako 150 kresiel, koalícia s ňou bola vylúčená v rámci protipopulistickej dohody známy ako “Brandmauer,” alebo “firewall.”
Výsledok v Nemecku ukazuje krízu európskej liberálnej demokracie: môže pokračovať len vtedy, ak zakáže strany s ľudovou politikou.
Nemecko sa rozdelilo – pričom AfD obsadila takmer celé bývalé východné Nemecko. (Szdroj: X)
Nemecký parlament rokoval zákaz AfD niekoľko týždňov pred voľbami, postavenie pod štátny dohľad pred štyrmi rokmi. Násilne potláčaní členovia AfD trpeli prudkým nárastom násilných útokov po dobu takmer10 rokov. Krajský predseda strany Frank Magnitz bol “zbitý do bezvedomia” v roku 2019 a radný bodnutý vlani v júni po vzbure počet napadnutí straníckych funkcionárov.
Marine Le Penovej’podobne pravicovo-populistické Národné zhromaždenie (RN) a Slobodná strana Rakúska (FPO) sú tiež “ohňovou sieťou” z vládnutia. Francúzska vláda, ktorá vzišla z volieb vlani v lete v decembri padla, pričom nové voľby sa očakávajú v júli tohto roku. Na prvom mieste vo voľbách skončila “krajne pravicová” FPO Rakúska, ale o päť mesiacov neskôr sa rakúske strany stále snažia zostaviť vládu bez nich.
To znamená, že v Európe sa demokracia musí pozastaviť, aby sa zachránila demokracia, podobne ako sa líderka Európskej únie (EÚ) Ursula von der Leyenová usilovala o obmedzenie slobody prejavu. Jej orwellovský “Európsky štít demokracie” bol oznámenýv máji 2024 – prezentujúci celoeurópsku cenzúru ako nevyhnutnú obranu proti slobode prejavu.
Poučenie z Európy je, že sloboda prejavu je nebezpečenstvom pre demokraciu, rovnako ako strany s čoraz populárnejšou politikou. To, samozrejme, nie je ani veľmi liberálne, ani demokratické. Môžu tieto opatrenia úspešne zabrániť tomu, aby populizmus nahradil liberálny globalizmus?"
Protivojnová a proimigračná AfD by mohla vládnuť spolu s CDU s absolútnou a pevnou väčšinou, ktorá by Nemecku poskytla stabilnú vládu. Pakt proti demokracii to však zakazuje.
Naopak sa ponúka celý rad možností. Možno CDU vytvorí koalíciu s globalistickou SPD, označovanou ako “stredoľavá,”, ktorej katastrofálne pôsobenie pod vedením Olafa Scholza v odchádzajúcej koalícii spôsobilo, že Nemecko sa rýchlo deindustrializuje, zatiaľ čo bodné útoky migrantov a teroristické útoky majú punkciu národného života.
Dohoda so 120-člennou SPD by si vyžadovala ďalších partnerov na získanie väčšiny.
Mohli by sa sem vrátiť Zelení, ktorých strana poskytla provojnovú Annalenu Baerbockovú ako bývalú ministerku zahraničných vecí a ministra hospodárstva v osobe Roberta Habecka, ktorý viedol Nemecko do krízy štátneho dlhu.
Práve za tejto koalície záhadne vybuchol plynovod Nordstream, čím sa Nemecko odrezalo od lacného ruského plynu, ktorý poháňal jeho kedysi prosperujúci priemyselný sektor.
Ak by CDU vládla s týmito stranami, pravdepodobne by to neprinieslo žiadne skutočné zmeny. “Konzervatívna” a globalistická CDU sľúbila päťbodový plán na zníženie migrácie a ponúkla aj stiahnutie mandátu Strany zelených v otázke náhrady domáceho vykurovania “zelenými” alternatívami.
Tieto sľuby pravdepodobne nebudú dodržané, ak sa o moc podelia strany, ktoré tieto politiky presadzovali.
Kresťanskodemokratická únia (CDU) vládla Nemecku 16 rokov pod vedením Angely Merkelovej, ktorá sa narodila vo východnom Nemecku a kedysi bola známa ako “Mutti” alebo “mama” pre svoje familiárne riadenie nemeckého štátu. Príchod viac ako milióna migrantov v roku 2015 slávne okríkla frázou “My to zvládneme” – hovoriac o kríze, ktorá vraj v roku 2013 vyhnala AfD z ničoho a získala pätinu celoštátnych hlasov.
Desať rokov po migračnej kríze mnohí politickí komentátori hovoria, že nedeľné’výsledky volieb ukázali, že AfD je “jasnými víťazmi” – a predznamenávajú budúcnosť, v ktorej sa k nim Nemci budú hrnúť, keďže “ani ľavý stred, ani pravý stred nedokážu vyriešiť problémy Nemecka”, ako hovorí Stuart Jones z európskeho centra Atlantic Council”.
Tieto problémy sú, samozrejme, spôsobené presadzovaním globalistickej liberálnej politiky stranami tzv. ľavice a pravice. Vzhľadom na to je zrejmé, prečo mnohí Nemci, Francúzi a Rakúšania hlasujú proti týmto stranám – ktorých stratégiou prežitia je pozastavenie demokracie.
Týmto možno vysvetliť znepokojenie, ktoré vyjadril americký viceprezident JD Vance, ktorý minulý týždeň lídrom EÚ povedal, že ich cenzúra a potláčanie demokracie nie je spôsob, ako by sa mal správať priateľ Ameriky.
“Ak’bežíte v strachu pred vlastnými voličmi, Amerika pre vás nemôže nič urobiť,” dodal Vance. “Ani vy nemôžete urobiť nič pre americký ľud, ktorý ma zvolil a zvolil prezidenta Trumpa.”
Ako informoval The Hill report, Vance svoju kritiku rozšíril aj na britskú vládu: “Vance zaútočil na ‘komisárov Európskej únie’ za cenzúru ‘nenávistného obsahu.’ Spojené kráľovstvo označil za ‘ústup od práv svedomia.'”
Letos minulého roka populárny nemecký komik vyzval na zabíjanie politikov AfD a FPO. Nemecký štátny zástupca si nemyslí, že by sa dalo na niečo odpovedať.
Ak nemecké a európske médiá a lídri odsúdili AfD ako “krajnú pravicu” za to, že sa snaží skoncovať s kriminalitou migrantov a zvrátiť nekontrolovanú masovú migráciu, Vance povedal, že znepokojenie nad touto otázkou chápe a jej význam poukazuje aj na vážne problémy európskej a britskej liberálnej demokracie.
“Žiadny volič na tomto kontinente nešiel k volebným urnám, aby otvoril brány miliónom nepreverených imigrantov,” povedal Vance. “Čoraz viac v celej Európe volia politických lídrov, ktorí sľubujú, že skoncujú s nekontrolovanou migráciou. S mnohými z týchto obáv náhodou súhlasím. Nemusíte so mnou súhlasiť, len si myslím, že ľuďom na tom záleží.”
Prezident Donald Trump zopakoval Vanceove’obavy o stav demokracie v Európe, ktorú, ako sa zhodli obaja muži, neohrozuje Rusko ani Čína – ale “hrozba zvnútra,” ako Vance povedal 14. februára.
Trump dodal, že Vanceove’obavy o “slobodu prejavu” sú “pravdivé v Európe … strácajú svoje úžasné právo na slobodu prejavu.”
“Európa musí byť opatrná,” uzavrel Trump.
Pri “tvrdohlavo proeurópskej”strane, ktorá sa v nemeckých voľbách umiestnila na prvom mieste, sa zdá, že problém zostavenia stabilnej vlády v Nemecku komplikuje zjavný kolízny kurz s prodemokratickou, pro-populistickou, a pro-slobodomurárskou Trumpovou administratívou, ktorej členovia ako Elon Musk sa slávne oslavoval AfD ako “jedinú nádej” pre budúcnosť Nemecka.
Pohybová stena brániaca ľudovej politike v uplatnení moci zatiaľ vydržala. Jej existencia ohrozuje prežitie demokracie a slobody slova v Európe, ako aj možno budúcnosť samotných európskych národov.
Posledy, keď v Nemecku padol múr, ohlasovalo to koniec stagnujúcej, bezbožnej ríše považovanej za nepriateľa Ameriky. Zdá sa, že Európa si bude musieť na svoje oslobodenie od iného ešte chvíľu počkať. Ako dlho, to sa dá len odhadnúť, ale pravdepodobne to bude skôr než neskôr.