Vďaka vatikánskemu utajovaniu zdravotného stavu pápeža Františka sa zdá byť nepopierateľné, že jeho stav sa od jeho hospitalizácie 14. februára neustále zhoršuje a katolíci sú teraz vyzvaní, aby sa modlili za jeho duchovné zdravie.
V piatok 14. februára, ako už svet dobre vie, bol pápež František po niekoľkotýždňovom zápale priedušiek prevezený do rímskej nemocnice Gemelli’
Po príchode mu bola v tlačovom vyhlásení vydanom pre vatikánske médiá diagnostikovaná horúčka. Jeho stav sa počas víkendu mierne zhoršil, potom sa zrejme stabilizoval, ale potom 18. februára v krátkej aktualizácii Svätej stolice vatikánski novinári uviedli, že pápež má dvojitý zápal pľúc.
Vtedy Vatikán uviedol, že pápež nepotrebuje prídavný kyslík, ale 21. februára na tlačovej konferencii jeho klinický tím uviedol, že v niektorých prípadoch kyslík skutočne potrebuje.
Pápež – jeho lekári uviedli – je krehký a nie je mimo nebezpečenstva, hoci vylúčili bezprostredné nebezpečenstvo smrti. Varovali pred stále prítomným nebezpečenstvom sepsy, keď do jeho krvného obehu preniknú choroboplodné zárodky a kontaminujú ho. Varovali tiež, že sa u neho prejavujú príznaky sekundárnej cukrovky, a to v dôsledku množstva liekov, ktoré užíva na boj so svojím stavom. Ďalej dodali, že jeho stav sa môže veľmi rýchlo zmeniť v priebehu 24 hodín.
Lekári sa v piatok snažili upokojiť novinárov, keď poskytli stručné, súhrnné informácie v angličtine: “Je v poriadku,” povedali.
Ale keď hovorili vo svojej rodnej taliančine, lekári predstavili vážnejší obraz, často zdôrazňovali krehký a nebezpečný stav pápežovho zdravia a odmietli vylúčiť jeho ohrozenie, hoci potvrdili, že nie je v bezprostrednom ohrození života.
V sobotu večer 22. februára sa tento obraz zdal ešte oveľa temnejší, pričom podľa vlastného vyhlásenia Vatikánu’pápež dostal transfúziu krvi a prežíval dlhšiu dýchaciu krízu, čo malo za následok podanie vysokej dávky kyslíka počas dopoludnia.
Tentoraz v sobotňajšom večernom’vyhlásení Vatikán uviedol, že pápežova’prognóza má zostať dôverná – čo sa javilo ako veľmi pravdepodobný znak toho, že pápežov’stav je teraz natoľko vážny, že si vyžaduje ešte väčšie obmedzenie informácií poskytovaných verejnosti: znak naznačujúci skutočnosť, že pápež možno prešiel od stavu “v nebezpečenstve” k skutočnému nebezpečenstvu smrti.
I keď sa k tomu vatikánski predstavitelia nevyjadrili, vatikánske zdroje veľmi blízke pápežovi informovali taliansky blog MIL, že pápež od nedeľného rána prežíva sepsu.
V nedeľu večer sa vo vlastnom vyhlásení Vatikánu’objavila správa, že Františkovi “mierne” zlyhávajú obličky.
Vtedy MIL v pondelok popoludní informovali, že ich vysoko spoľahlivé zdroje blízke pápežovi teraz predpovedajú, že Svätému Otcovi možno zostáva na tejto zemi menej ako 72 hodín.
FEB 24: @messainlatino informujú spoľahlivé zdroje z nemocnice Gemelli, podľa ktorých pápežovi Františkovi zostáva menej ako 72 hodín života
Kaplán nemocnice Gemelli’teraz vyzýva ľudí, aby sa modlili s “nádejou proti všetkej nádeji”
Toto prichádza po Františkovej’dlhotrvajúcej dýchacej kríze v sobotu ‘miernom’zlyhaní obličiek v nedeľu https://t.co/Y13T4tEdVa pic.twitter.com/A1HRNefltu
— Michael Haynes 🇻🇦 (@MLJHaynes) 24. februára 2025
Veľmi krátko na to sa kaplán nemocnice, v ktorej sídli pápež František, Gemelli, vyzval katolíkov, aby sa modlili s “nádejou proti všetkej nádeji.”
O niekoľko hodín neskôr však Vatikán rozoslal správu sľubujúcu zlepšenie pápežovho’stavu. Tlačový úrad Svätej stolice napísal, že lekári nie sú znepokojení pápežovým “miernym” zlyhaním obličiek. Dodali, že sa znížila aj jeho závislosť na kyslíku – hoci poznamenali, že stále používa kyslík. Ale aj napriek tomu lekári uviedli, že budú zachovávať pápežovu diagnózu v tajnosti, čím len málo zmiernili silné špekulácie a otázky okolo každej z odchýlok pápežovho stavu.
Predpokladá sa, že neopakovateľné zdroje dokonca naznačujú, že František zomrel! Iné renomované médiá, ako napríklad MIL, informovali, že stav je vážnejší, než pripúšťa Vatikán.
Najmä Raymond Arroyo z EWTN’zopakoval ich správy z 24. februára o tom, že pápežovi potenciálne zostáva len 72 hodín života.
Podobné správy teraz počúvam aj z kliniky Gemelli. Modlite sa za Františka. https://t.co/v4K7lNq08F
— Raymond Arroyo (@RaymondArroyo) 24. február 2025
Vzdor často prekvapivo stručným vyhláseniam z Vatikánu, ktoré sa snažili vykresliť nótu optimizmu ohľadom pápeža’o zdravotnom stave, zdá sa, že je nepopierateľné, že jeho stav sa v skutočnosti od jeho príchodu do nemocnice 14. februára &ndash neustále zhoršuje; zhoršuje sa až na hranicu “nebezpečenstva” a možno aj nebezpečenstva smrti, aj keď to Vatikán nepriznáva.
Dôkazov o tom v posledných dňoch len pribúdalo, keď sa po celom svete, ale najmä medzi rímskymi’katolíkmi, množili verejné prejavy modlitebnej podpory pápeža.
V pondelok skoro popoludní sa objavilo vyhlásenie Vatikánu, v ktorom informoval svet, že kardináli Rímskej kúrie boli budú viesť nočný ruženec za pápeža na Námestí svätého Petra’a prvým z nich bude predsedať kardinál štátny sekretár Pietro Parolin. Takýmto verejným prejavom obáv o pápeža, najmä medzi jeho poprednými kardinálmi, sa napokon bez okolkov prejavili obavy prítomné v Rímskej kúrii, ktoré boli v rozpore s bagatelizovaním obáv, ktoré bolo v predchádzajúcich dňoch vidieť u viacerých pápežových’asistentov.
Katolíci sú teraz osobitne vyzývaní, aby sa modlili za zdravie rímskeho pápeža, najmä za jeho duchovné zdravie, aby jeho duša dostala milosti potrebné na to, aby mohla v súlade s Božou vôľou čeliť smrti a súdu a – ako každý katolík – usilovať sa o väčšiu slávu Krista, ukrižovaného Spasiteľa.
Ako poznamenal páter Ronald Vierling komentár, “Nech už máme voči pápežovi Františkovi akékoľvek rozporuplné pocity, v posledných hodinách jeho pozemskej púte, ktoré sú údajne posledné, je v rámci kresťanskej lásky nevyhnutné modliť sa za jeho šťastnú smrť.”