Kardinál Gerhard Müller vyjadril presvedčenie, že pápež František by nemal odstúpiť zo svojho úradu kvôli chorobe.
V rozhovore pre talianske noviny Il Messaggero kardinál Müller povedal, že odstúpenie “akéhokoľvek pápeža” by vo všeobecnosti “nemalo prichádzať do úvahy.”
“Človek nezostupuje z kríža, tak ako sa to píše vo Svätom písme,” dodal.
“Pre nás kresťanov choroba a smrť zostávajú spojením s Kristom, ktorý zomrel na kríži a vstal z mŕtvych a ktorý nám dáva večný život,” vysvetlil kardinál. “Pápež musí byť prvým, kto svedčí o tom, že po smrti existuje vzkriesenie, v poriadku, ktorý ponúka nádej.”
“Kanonické právo to [odstúpenie pápeža”predpokladá] len v osobitných a veľmi vážnych prípadoch, napríklad v prípade kognitívnej poruchy alebo odpadnutia od viery,” povedal kardinál Müller. “Na pápežov by sa nemali vzťahovať kritériá politických alebo vojenských vodcov, ktorí nakoniec odchádzajú do dôchodku. V Cirkvi nevidím miesto pre funkcionárstvo, iba pre svedectvo.”
Na adresu pápeža Františka bývalý šéf Kongregácie pre náuku viery povedal, že sa lieči zo svojej choroby vo vynikajúcej nemocnici a že “žiadna z jeho duševných schopností nie je narušená.”
“Hovoriť o rezignácii je absurdné,” uviedol. “A myslím si, že v tejto rekonvalescencii môže byť príkladom pre celý svet, pre trpiacich, chorých, umierajúcich, pre tých, ktorí sa boja smrti. Toto svedectvo je veľmi cenné.”
Kardinál Müller, ktorý je známy ako kritik Františkových’ heterodoxných výrokov a činov, zdôraznil: “Cirkev v tejto historickej chvíli potrebuje vnútornú jednotu.”
“A aj dnes ráno som sa vo svojej kaplnke modlil za pápeža a jeho zdravie. Som zarmútený tým, čo sa deje.”
“My veriaci musíme žiť v plnom spoločenstve s Rímskou cirkvou, ktorej je pápež biskupom, večným symbolom jednoty, stálym princípom zjavenej pravdy,” zdôraznil kardinál Müller. “Je nástupcom svätého Petra, apoštola, ktorý trpel tu, v Ríme, a bol umučený za Nerona.”
Na otázku o jeho osobnom vzťahu s Františkom odpovedal: “Mali sme dialektický vzťah, v mnohých otázkach máme odlišné prístupy, ale osobný vzťah zostáva a vernosť, ktorá je vždy povinná nástupcovi svätého Petra.”
77-ročný kardinál tiež zopakoval svoju kritiku rezignácie pápeža Benedikta XVI’v roku 2013: “Nikdy som nepochopil, prečo urobil tento krok. Nevidím žiadne teologické korene pre zavedenie kritéria funkcionalizmu v Cirkvi. Som skeptický voči akejkoľvek pápežskej rezignácii len preto, že sa človek cíti vyčerpaný a nemôže ďalej pokračovať. To podkopáva princíp viditeľnej jednoty Cirkvi, ktorý je stelesnený v postave pápeža. Preto sa rezignácia nemôže stať bežnou vecou, ako je to pri výpovedi vo firme."”
V vyhlásení, ktoré zverejnil nemecký výstup Christliches Forum, kardinál Müller napísal, že odstúpenie z pápežského úradu “môže byť duchovne a morálne odôvodnené len vyšším dobrom Cirkvi a spásou duší.”
Dalej kritizoval moderné kanonické ustanovenie, podľa ktorého biskupi ponúkajú svoju rezignáciu vo veku 75 rokov, ako “ústupok sekularizovanému duchu funkcionalizmu” s tým, že biskupi majú slúžiť svojmu stádu po celý život.