Predseda súdneho výboru Snemovne reprezentantov USA Jim Jordan (R-OH) zaslal technologickým gigantom vrátane spoločností Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Rumble, TikTok a X Corp predvolania na súd, aby zistil rozsah zahraničnej cenzúry slobody prejavu v USA.
“V 118. Kongrese výbor odhalil, ako Bidenova-Harrisova administratíva opakovane tlačila na online platformy, aby cenzurovali Američanov priamo a prostredníctvom zástupcov,” napísal Jordan každému z vedúcich predstaviteľov spoločnosti. “Po tomto dohľade Meta priznala, že sa mýlila, keď sa podriadila požiadavkám Bidenovej-Harrisovej administratívy”verejne sa zaviazala obnoviť slobodu prejavu na svojich platformách a reformovala svoju politiku.”
“Teraz, v 119. Kongrese, sa objavila nová hrozba pre slobodu prejavu Američanov” v podobe zahraničných zákonov, nariadení a súdnych príkazov, ktoré vyžadujú alebo vedú americké spoločnosti k obmedzeniu toho, aký obsah možno na ich platformách v Spojených štátoch pozerať,” poznamenal Jordan. V záujme ochrany občianskych slobôd Američanov musí výbor preskúmať rozsah a povahu týchto zahraničných cenzúrnych opatrení a ich vplyv na ústavou chránený prejav doma.”
Nové zákony v Európskej únii (EÚ) a Spojenom kráľovstve (Spojené kráľovstvo) vyžadujú, aby spoločnosti sociálnych médií cenzurovali takzvané “dezinformácie” a “škodlivý obsah”, ako ich definovali nevolení regulátori, inak im hrozia obrovské pokuty.
V Brazílii vydal sudca Najvyššieho súdu Alexandre de Moraes tajné, bezprávne príkazy, ktorými núti americké spoločnosti odstrániť veľké množstvo obsahu, inak im hrozia pokuty a zákaz vstupu do krajiny.
Austrálska vláda predstavila legislatívu, ktorá by od amerických platforiem vyžadovala globálne odstraňovanie príspevkov, ktoré austrálske regulačné orgány považujú za “zavádzajúce alebo klamlivé.”
Zákonodarcovia v kanadskom parlamente predstavili orwellovský návrh zákona o myšlienkových zločinoch, ktorý by kanadským úradom umožnil uložiť jednotlivcom domáce väzenie až na jeden rok, ak sudca rozhodne, že by jednotlivec mohol povedať niečo, “čo by mohlo podnietiť nenávisť alebo očierňovanie jednotlivca alebo skupiny jednotlivcov[.]”
Nanešťastie, niektorí americkí verejní činitelia vyjadrili podporu týmto novým zahraničným cenzúrnym zákonom.
“Americké spoločnosti bijú na poplach, ako zahraničná cenzúra poškodzuje americké občianske slobody,” povedal Jordan v samostatné vyhlásenie.
“X sa ohradila proti nezákonným súdnym príkazom v Brazílii a Austrálii, ktoré nariaďujú globálne stiahnutie obsahu,” uviedol Jordan. “Podobne aj Meta nedávno zdôraznila potrebu ‘zatlačiť na vlády po celom svete, ísť po amerických spoločnostiach a tlačiť na väčšiu cenzúru,’ čo si, ako priznala, vyžaduje ‘podporu vlády USA.’”
“Výbor musí pochopiť, ako a do akej miery zahraničné vlády obmedzili prístup Američanov’ k zákonnému prejavu v Spojených štátoch, ako aj to, do akej miery Bidenova-Harrisova administratíva napomáhala alebo podporovala tieto snahy,” zdôraznil.
Jordan zverejnil listy adresované každému zo šéfov technologických spoločností a vysvetlil, že “predvolania sú potrebné na to, aby spoločnosti mohli výboru sprístupniť dokumenty bez zasahovania zahraničných vlád.”