Upozornenie: Nižšie uvedené video môže byť takmer príležitosťou na hriech, pretože nie všetky osoby, ktoré v ňom vystupujú, dodržiavajú kresťanské normy skromnosti.
Austrálska pro-liferka vyšla do ulíc, aby odhalila, ako málo ľudia vedia o radikálnych potratových zákonoch vo svojej krajine.
Ve videu z 15. januára, ktoré natočila spoločnosť Hit Street Media, sa k pro-liferke Monice Smitovej pridala 34-týždňová tehotná žena a pýtala sa ľudí na ulici, či si myslia, že je v Austrálii legálne, aby sa potrat vykonal v takomto neskorom štádiu tehotenstva.
“Myslíte si, že je’v Queenslande legálne, aby podstúpila potrat?"” Smit sa pýtala okoloidúcich, na čo väčšina odpovedala “nie.”
“Som za možnosť voľby, ale 34 týždňov, to’je tak blízko k plnému termínu,” povedala jedna žena.
Aj keď väčšina zástancov interrupcií nevie definovať moment, kedy je nenarodené dieťa hodné života, mnohí sa domnievajú, že neskoré interrupcie by mali byť zakázané. Vo videu sa zdalo, že Austrálčania sú šokovaní, keď sa dozvedeli, že neskoré interrupcie sú legálne až do okamihu narodenia, dokonca aj zo subjektívnych psychologických dôvodov, pokiaľ sa pod zákrok podpíšu dvaja lekári.
Smit prezradil, že neskorý potrat je legálny aj z takého banálneho dôvodu, ako je rozchod, a vysvetlil: “Môže ísť na potrat len preto, že ju opustí manžel.”
Smit ďalej šokovala svoje publikum, keď prezradila, že len v Queenslande sa za posledných desať rokov uskutočnilo približne 3 500 neskorých potratov, pričom 10 % z nich malo za následok, že sa dieťa narodilo živé.
Smit sa Austrálčanov pýtala, čo sa podľa nich stane s deťmi, ktoré sa náhodou narodia živé počas neskorého potratu. Niektorí povedali, že adopcia, zatiaľ čo iní priznali, že sú “ponechané na smrť.”
V Austrálii zákon vyžaduje, aby deti narodené živé po potrate boli ponechané na smrť bez akejkoľvek úľavy od bolesti. Austrálsky parlament navyše nedávno hlasoval proti “deťom narodeným zaživa” návrhu zákona, ktorého cieľom bolo “zakotviť do legislatívy ochranu detí narodených v dôsledku zákroku prerušenia tehotenstva.”
“Je’nezákonné dokonca aj objať dieťa,” lamentoval Smit.
Po tom, ako sa podelil o hroznú realitu potratov, sa Smit opýtal Austrálčanov, či by podporili predpisy na ochranu detí pred neskorými potratmi, na čo väčšina odpovedala, že áno.
“Áno, pretože to nie je 10 alebo 20, je to ako hovoríte za posledných 10 rokov, je to takmer 4 000,” odpovedal jeden muž.
Po rozhovore Smit prezradil, že “najšokujúcejšie pre mňa bolo, že ani jeden z nich nevedel, že v Queenslande a v celej Austrálii je legálne vykonávať interrupcie až do narodenia.”
Dôležité je poznamenať, že hoci neskoré potraty často vyvolávajú viscerálnejšie reakcie ako skoršie potraty, Katolícka cirkev neomylne učí, že potraty sú vážnym zlom bez ohľadu na vývojové štádium, čo je podľa Cirkvi poznateľné ľudským rozumom.
Žiaľ, Austrália nie je jedinou krajinou, ktorá povoľuje potraty až do okamihu narodenia, Kanada a Čína sú ďalšie dve krajiny, ktoré tento strašný zákrok povolili kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu.