shutterstock_796812610-810x500.jpg

Porodnosť v Južnej Kórei prvýkrát za desať rokov vzrástla, vlani sa narodilo viac ako 8 000 detí

8
Kultúra života

Nakoniec niekoľko dobrých správ: v roku 2024 sa v Južnej Kórei prvýkrát za desať rokov zvýšila pôrodnosť. Narodilo sa 238 300 detí, čo je o 8 300 viac ako v predchádzajúcom roku. Podľa kórejského štatistického úradu ide o malý, ale dôležitý skok z miery pôrodnosti 0,72 dieťaťa na ženu v roku 2023 na 0,75 dieťaťa na ženu v roku 2024, a to po ôsmich rokoch poklesu v rade z 1,24 v roku 2015. Zatiaľ čo pôrodnosť klesá takmer vo všetkých vyspelých krajinách, Južná Kórea dosiahla prvenstvo najnižšej pôrodnosti na svete.  

Populačná miera reprodukcie je 2,1. Ak sa trendy pred rokom 2024 zachovajú, populácia Južnej Kórey, ktorá má 51 miliónov obyvateľov, sa do konca storočia zníži na polovicu.  

Výkyv nebol náhodný. Juhokórejská’vláda sa zúfalo snažila riešiť demografický kolaps, naposledy sériou pro-manželských politík, ktoré kládli dôraz na starostlivosť o deti, bývanie a rovnováhu medzi prácou a rodinou. V roku 2024 navrhol (teraz už odvolaný) prezident Yoon Suk-yeol celé nové ministerstvo na riešenie “národnej demografickej krízy.”Prorodinná politika zahŕňala 100 % platenú rodičovskú dovolenku počas šiestich mesiacov (oproti doterajším trom), pričom maximálna doba sa zvýšila na 1,5 roka, ak si rodičovskú dovolenku vyberie matka aj otec.  

Juhokórejská vláda okrem toho tlačí aj na podniky, aby vytvárali pracovné miesta ústretové voči rodinám. V roku 2025 bude pre podniky povinné uvádzať podrobné štatistiky týkajúce sa starostlivosti o deti vo svojich “regulačných dokumentoch“, pričom menšie podniky budú mať nárok na štátnu podporu. Podľa spravodajstva Al Jazeera plánuje Južná Kórea v roku 2025 vynaložiť na prorodinnú politiku neuveriteľných 13,7 miliardy dolárov, čo je o celých 22 % viac ako v roku 2024.  

Doteraz sa zdá, že tieto politiky majú určitý účinok – počet sobášov v roku 2024 vzrástol o 14,9 percenta, hoci je to čiastočne spôsobené nárastom počtu svadieb, ktoré sa odkladajú podľa COVID. Tento mini-baby “boom” je spôsobený nárastom párov, ktoré viažu manželstvo. Denník Korea Times v roku 2024 uviedol, že 65 % slobodných Kórejčanov v súčasnosti tvrdí, že sa chcú vziať.  

“Došlo k zmene spoločenských hodnôt, pričom názory na manželstvo a rodenie detí sú pozitívnejšie,” uviedol na tlačovom brífingu Park Hyung-jung, pracovník kórejského štatistického úradu. “Je ťažké zmerať, nakoľko jednotlivé faktory prispeli k nárastu počtu novonarodených detí, ale aj ony samy mali na seba vplyv.” Podľa Semaforu sa “politické úsilie motivovať spoločnosti a [prinútiť] Kórejčanov, aby prijali rodičovstvo, začalo vyplácať.”Dôvody klesajúcej pôrodnosti – ženy uprednostňujúce kariéru pred manželstvom a deťmi a rastúce náklady vo všetkých oblastiach – sa dajú aspoň do určitej miery riešiť. 

Je zarážajúce, že rozvojové krajiny, ktoré zápasia s demografickým kolapsom, sa ešte nepohli k uznaniu ľudských práv pre najmladšie ľudské bytosti vo svojich krajinách: Nenarodené deti. Potraty boli v Južnej Kórei dekriminalizované v januári 2021, a hoci miera potratovosti našťastie klesá, dostupné údaje naznačujú, že za posledné dve desaťročia boli v Južnej Kórei potratené viac ako dva milióny detí. Len v roku 2008 bolo podľa juhokórejských vládnych štatistík vykonaných neuveriteľných 241 111 interrupcií (v roku 2005 to bolo viac ako 300 000); v roku 2020, teda v poslednom roku, za ktorý sú údaje k dispozícii, tento počet výrazne klesol na 32 063.  

Ak to zhrnieme: Juhokórejská vláda vynakladá miliardy dolárov na zvýšenie pôrodnosti, pričom povoľuje násilný postup, ktorý každoročne zničí desiatky tisíc detí v maternici. Oslavujú – a právom! –, že v roku 2024 sa narodilo o 8 300 detí viac ako v roku 2023. Ale podľa najlepších odhadov bol tento počet zabitý ešte pred narodením. Ak chce Južná Kórea – alebo ktorýkoľvek iný národ, ktorý zúfalo potrebuje deti – začať vážne riešiť demografický kolaps, jediná reálna odpoveď je jednoduchá: Chrániť deti v maternici.