Untitled-9-1-810x500.png

Škótsky zdravotnícky systém pozastavil členstvo americkej študentke pôrodnej asistencie kvôli pro-life príspevkom na sociálnych sieťach

9
Kultúra života

Studentka pôrodnej asistencie a matka troch detí, ktorá má trvalý pobyt v Škótsku, ale pochádza z USA, bola suspendovaná zo svojej stáže v NHS Fife kvôli komentárom na súkromnom fóre na Facebooku, v ktorých vysvetľovala svoj nesúhlas s vykonávaním interrupcií z dôvodu svedomia.

Tridsaťročná Sara Spencerová bola suspendovaná a podrobená vyšetrovaniu spôsobilosti na výkon povolania v dôsledku komentárov v súkromnej skupine pôrodných asistentiek na Facebooku, v ktorých reagovala na príspevok s otázkou: “Majú pôrodné asistentky niečo spoločné s interrupciami a môžu odmietnuť účasť na ich vykonávaní z dôvodu svojho presvedčenia?”

Komentár k svojmu zákroku Sara Spencerová uviedla:

Je všeobecne známe, že zdravotnícki pracovníci vo Veľkej Británii majú právo vo svojom svedomí namietať proti vykonaniu potratu.

Ako študentka som očakávala, že sa budem môcť slobodne zapojiť do diskusie medzi svojimi kolegami o dôvodoch mojej výhrady vo svedomí a s úctou diskutovať o otázkach lekárskeho práva, etiky a filozofie pôrodnej asistencie – o otázkach, ktoré sú podstatou našej profesie.

Bol som šokovaný reakciou NHS Fife’na moje vyjadrenie zákonom chráneného presvedčenia. Je znepokojujúce, že zdravotná rada NHS sa zdráha prijať študentku, ktorá zastáva určité presvedčenie týkajúce sa významu nenarodeného ľudského života.

Čítajte: Saskatchewanskí zástancovia života zorganizujú v máji tohto roku Pochod za život na obranu nenarodených detí

Vance vyjadril obavy z toho, že Spojené kráľovstvo zasahuje do slobody prejavu amerických občanov

Počas štvrtkovej návštevy premiéra Keira Starmera’v Bielom dome viceprezident JD Vance vyjadril znepokojenie nad “porušovaním slobody prejavu vo Veľkej Británii, “ktoré sa dotýkajú aj amerických technologických spoločností a následne aj amerických občanov.”

Premiér reagoval: “v Spojenom kráľovstve máme slobodu prejavu už veľmi, veľmi dlho a bude trvať veľmi, veľmi dlho.”

Keir Starmer ubezpečil amerického viceprezidenta JD Vancea, že určite by sme nechceli siahnuť cez USA. občanov, a’to ani nechceme, a’to je absolútne správne.”

Právo zapojiť sa do diskusie 

Spencerová prispela do diskusie na Facebooku poznámkou, že existuje “právo odmietnuť účasť [a zákon chráni [jednotlivcov’zákonné právo na výhradu vo svedomí” a že ona osobne by vždy namietala proti účasti na “zabití” nenarodeného dieťaťa.

V dôsledku sťažností na jej komentáre bola Spencerová predvolaná na stretnutie so svojím priamym nadriadeným v NHS Fife, ktorý následne záležitosť postúpil Edinburgh Napier University, ktorá začala vyšetrovanie spôsobilosti na výkon povolania z dôvodu a) zneváženia profesie alebo univerzity; b) správanie sa spôsobom “poškodzujúcim bezpečnosť, dôstojnosť a pohodu a osobnú a/alebo profesionálnu povesť iných”; c) zneužívanie sociálnych médií; a d) správanie sa spôsobom, ktorý nespĺňa očakávania príslušného profesijného kódexu študenta”.

Na základe odporúčania úradníka pre spôsobilosť na výkon povolania, ktorý sa zaoberá prípadom Spencerovej’NHS Fife, pozastavila Spencerovej’umiestnenie na dobu trvania vyšetrovania.

“Sara’s kariéra bola negatívne ovplyvnená kultúrnymi predsudkami voči ľuďom s pro-life názormi – prítomnými tak na jej univerzite, ako aj na jej pracovisku,” povedal Jeremiah Igunnubole, právny poradca ADF UK, ktorý podporil Spencerovú, a dodal:

Je zrejmé, že hoci sa univerzity v celej krajine zaviazali k viacerým politikám rozmanitosti, majú problém s dodržiavaním skutočnej rozmanitosti názorov – trestajú študentov, ktorí pokojne vyjadrujú svoje vlastné názory. Príbeh Sary’poukazuje na potrebu legislatívy, ktorá by potvrdila slobodu prejavu v týchto vzdelávacích prostrediach, ak sa má zachovať dobrá povesť škótskych univerzít.

S právnou podporou ADF UK bola Sara následne očistená od všetkých obvinení, pričom univerzita nenašla “žiadny prípad, ktorý by bolo potrebné riešiť.”NHS Fife sa proti tomuto výsledku ostro ohradila, ale po korešpondencii od univerzity zmenila svoje stanovisko.

Slobodu svedomia skúma revízia potratového zákona ScotGov

Lois McLatchie Miller, škótska hovorkyňa ADF UK, sa vyjadrila:

Malo by sa považovať za úplne prirodzené a očakávané, že pôrodná asistentka, ktorá sa zameriava na privádzanie života na svet, môže mať obavy z potratu. Práve’z tohto dôvodu naše zákony chránia slobodu svedomia všetkých zdravotníckych pracovníkov, ktorí by nikdy nemali byť nútení konať spôsobom, ktorý považujú za škodlivý.

Škótska vláda v súčasnosti vykonáva revíziu zákona o interrupciách v našej krajine, a to aj s ohľadom na výhradu vo svedomí, ktorú vedie skupina “odborníkov” –, z ktorých mnohí majú za sebou kariéru v interrupčnom priemysle alebo v jeho okolí. Skúsenosti Sary’by mali biť na poplach v súvislosti s potrebou potvrdiť slobodu svedomia vo všetkých radách verejného zdravotníctva.

ČÍTAJTE: NJ’samopopisný katolícky guvernér navrhuje 2 miliónový fond na privedenie potratárov do svojho štátu

Napriek tomu, že bol očistený od akýchkoľvek pochybení, Spencer’jej profesori na Edinburgh Napier University naďalej vydávali varovania týkajúce sa jej používania sociálnych médií, pričom Spencer’ové komentáre týkajúce sa jej pro-life presvedčenia označili za “nevhodné.”

S podporou ADF UK sa teraz Spencerová snaží získať od NHS Fife uznanie práva na výhradu vo svedomí aj slobodu prejavu chráneného presvedčenia, ako aj ubezpečenie, že v budúcnosti nebudú diskriminovať tých študentov a odborníkov, ktorí vyjadrujú pro-life názory.

Pretlačené so súhlasom Alliance Defending Freedom.