Artboard-1-3-1-810x500.jpg

Kráľ Karol hostí ramadánovú večeru, začiatok pôstu sa mu nepodarilo osláviť

9
Kultúra smrti

Britský’kráľ Karol je najnovšou významnou verejnou osobnosťou, ktorá podporuje islamské obdobie ramadánu, čo vyvoláva kritiku kresťanov.  

V nedeľu Karol privítal viac ako 350 moslimov v historickej sále svätého Juraja’na Windsorskom zámku, kde sa konala prvá večera Iftar”. Zaznela aj islamská “výzva k modlitbe”.  

Začiatkom týždňa Charles a druhá manželka kráľovnej Camilla navštívili reštauráciu, aby pripravili jedlo, ktoré sa malo jesť na večeri Iftár.  

Večere Iftár organizujú moslimovia pri západe slnka počas marca, v období roka, keď sú prívrženci vyzvaní zdržiavať sa jedla a pitia od úsvitu do súmraku.  

Charles sa stal terčom útokov na sociálnych sieťach za to, že umožnil konanie jedla a zvolávanie na modlitbu, a to predovšetkým preto, že je hlavou Anglikánskej cirkvi.  

Bývalý anglikánsky duchovný Calvin Robinson na sociálnych sieťach uviedol, že Charles nesplnil prísahu, ktorú zložil pri korunovácii za kráľa, že bude brániť vieru. 

Charles je pod paľbou kritiky aj za to, že kresťanom nepoprial požehnaný začiatok pôstu, ktorý sa začal včera.  

Kráľovská rodina’na svojom konte X mala uverejnil 28. februára príspevok, v ktorom zaželal “všetkým moslimom vo Veľkej Británii, v krajinách Commonwealthu a na celom svete požehnaný a pokojný ramadán.”Kresťanom však 5. marca, na Popolcovú stredu, žiadny takýto odkaz neposlal.  

Great Britain News informoval, že ľavicový, pro-LGBT londýnsky starosta sir Sadiq Khan, moslim, bol prípadnejeden z mála verejných činiteľov, ktorý na sociálnych sieťach potvrdil Popolcovú stredu aj začiatok pôstu.  

Vysielanie tiež privítalo vo svojom vysielaní Dr. Gavina Ashendena, autora a redaktora Katolíckeho hlásnika, ktorý diskutovať o situácii. 

“Je’naozaj veľmi zvláštne, že kráľ, ktorý’je hlavou Anglikánskej cirkvi, jednoducho mlčí. Je to’akt nezdvorilosti na jednej úrovni,”povedal predtým, ako dodal, že “zdá sa, že v tejto krajine máme dvojstupňové náboženstvo, pretože je’úplné ticho pre kresťanov, ktorí stále tvoria takmer 50 percent krajiny.” 

Začiatok ramadánu si pripomenuli aj ďalšie významné osobnosti. Britský premiér Keir Starmer poslal svoje “najvrúcnejšie želania moslimským komunitám v Spojenom kráľovstve a na celom svete počas svätého mesiaca ramadán” v X príspevku, ale podobne ako Charles nepoprial kresťanom požehnaný začiatok pôstu. 

Liberálny americký kardinál Blase Cupich z Chicaga sa v utorok zúčastnil na večeri Iftar, ktorú organizovala Rada islamských organizácií väčšieho Chicaga. Jeho predchodca, kardinál Francis George, sa zúčastnilvečere Iftar ako dobre. 

Začiatok ramadánu oslávil aj newyorský kardinál Timothy Dolan. Na sociálnych sieťach tento týždeň zverejnil video, v ktorom nazval pôst ekvivalentom “katolíckeho ramadánu.” On aj Cupich boli za svoje výroky zosmiešnení kresťanmi na internete.  

Prezident USA Donald a prvá dáma Melania Trumpovci nezabudli popriať kresťanom šťastný začiatok pôstu. Vo vyhláseníuvádzajú, že pôst je obdobím obnovy, v ktorom “modlitba, pôst a almužna” pomôžu “prehĺbiť našu vieru a posilniť našu vieru v evanjelium.”   

Bývalý apoštolský nuncius v Spojených štátoch, arcibiskup Carlo Maria Vigan  , upozornil na dvojitý meter. 

“Kým biskupi bergogliánskej cirkvi dávajú dobré želania k začiatku ramadánu, prezident Trump a prvá dáma dávajú pôstne želania katolíkom, ktorých opustili ich pastieri,” povedala jeho excelencia. 

Kresťanské pôstne praktiky, ktoré boli v Katolíckej cirkvi po Druhom vatikánskom koncile (1962 - 1965) bagatelizované, predchádzali ramadánu, ktorý sa začal v roku 662 n. l. Kresťania sa tiež postili už od apoštolských čias. Štyridsaťdňový pôst bol stanovený do roku 400 n. l. a nikdy nezahŕňal, tak ako ramadán, nočné hodovanie a predpoludňajšie jedlo.