pope-wheelchair-e1710776335646-810x500.jpeg

Čo bude ďalej s pápežom Františkom po takmer štyroch týždňoch v nemocnici?

24
Neutral

Keď sa pápež František rýchlo blíži k svojmu 30. dňu v nemocnici, naďalej sa objavujú otázky, kedy by mohol byť prepustený a ako bude medzitým vyzerať Vatikán.

Od pondelka 10. marca je pápež v nemocnici už celých 24 dní. Jeho prognóza zostáva opatrne strážená alebo “rezervovaná” ošetrujúcim lekárskym tímom, tak ako to bolo od respiračnej krízy, ktorú utrpel 22. februára.

Lekári, ktorí Františka ošetrujú v rímskej nemocnici Gemelli, nechcú verejne oznámiť časový plán pápežovho“návratu z nemocnice, hoci na jedinej tlačovej konferencii, ktorú poskytli - 21. februára - novinárom povedali, že očakávajú jeho návrat do Vatikánu.

V súčasnosti používa cez noc kyslíkovú masku a cez deň využíva vysokoprietokové nosové kanyly, pretože bojuje so zápalom priedušiek a dvojitým zápalom pľúc. Vatikán nenaznačil, že by František pred prijatím do Casa Santa Martha používal niektorú z týchto dýchacích pomôcok.

Ale zvukový súbor prehrávaný vo štvrtok 6. marca odhalil, že pápež’má nápadne slabý hlas a širší stav. Určite – hoci išlo o krok, ktorý mal kardinálskemu kolégiu pripomenúť, že je ešte veľmi tu – nebol to hlas muža, ktorý má byť čoskoro pripravený na prepustenie z nemocnice späť do Vatikánu.

Takže čo presne by sme mali očakávať?

S 24 dňami je Františkova hospitalizácia’ tretia najdlhšia hospitalizácia pápeža, pričom najdlhší a druhý najdlhší pobyt má pápež Ján Pavol II. Poľský pápež bol v Gemelli hospitalizovaný 55 dní v lete 1981 s horúčkou a pooperačnými komplikáciami po predchádzajúcej 22-dňovej hospitalizácii v tom istom roku po pokuse o atentát. V roku 1994 strávil v Gemelli 28 dní.

Ján Pavol II. sa vyjadril, že Gemelli je “Vatikán III” kvôli množstvu času, ktorý tam strávil počas svojho pontifikátu.

Pápež František sa síce ani zďaleka nepribližuje k celkovému počtu dní Jána Pavla II”, ale sám sa rýchlo blíži k 28 dňom v nemocnici, ktoré dosiahne tento piatok. Keď sa mu to podarí, stane sa druhým najdlhšie hospitalizovaným pápežom.

Aj keď je od 4. marca označovaný za “stabilného”, lekári sú vždy mimoriadne opatrní a dodávajú, že táto stabilita je v kontexte “zložitého” zdravotného scenára.

Dňa 1. marca tlačová agentúra Ansa informoval, že jeden z popredných odborníkov na pľúca v krajine – ktorý však pápeža nelieči – naznačil, že po Františkovej’ respiračnej kríze z 28. februára by mohlo trvať až týždeň, kým sa určí jasná zdravotná prognóza. Stefano Nardini, bývalý prezident Talianskej pneumologickej spoločnosti, pre agentúru Ansa naznačil, že Františkovo zotavenie by mohlo trvať niekoľko mesiacov.

Táto jasná prognóza, ak bola stanovená, určite nebola zverejnená, čo určite ešte viac oddialila skutočnosť, že František 3. marca utrpel dvojité respiračné zlyhanie.

Je isté, že ak sa František vráti do Vatikánu, môže to byť najskôr o niekoľko týždňov. Dokonca aj tento konzervatívny odhad predpokladá, že sa mu vyhnú ďalšie dýchacie krízy.

V medzičase František vedie kvázi pápežský súd z pápežského bytu na 10. poschodí Gemelli’. Personál okolo neho je len malý, vrátane jeho dvoch sekretárov.

Vatikánsky kardinál štátny sekretár Pietro Parolin ho navštívil len trikrát. Arcibiskup Edgar Peña Parra ako “sostituto;” navštívil Františka dvakrát a práve Parolin a Peña Parra budú mať hlavnú úlohu zabezpečiť pokračovanie každodenného života v kúrii a širšej Cirkvi.

Pápež František a vtedy nový kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár, sa zúčastňujú na omši s novovymenovanými kardinálmi v Bazilike svätého Petra’23. februára 2014 vo Vatikáne.

Nie je prekvapením, že hospitalizovaný pápež znamenal spomalenie činnosti Rímskej kúrie, o čom svedčia aj vatikánski zasvätenci. Dokonca aj kardinál Arthur Roche – prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí (CDW) – poznamenal, že hoci “práca pokračuje”, bez Františka je oveľa pokojnejšia.

K tomu všetkému sa pridáva rastúci pocit možného konkláve v nie príliš vzdialenej budúcnosti a je to prízrak, ktorý sa vznáša každým dňom Františkovho pobytu v nemocnici. Určite to vycítili aj hladné medzinárodné médiá, ktoré sa vo veľkom počte nahrnuli do Ríma a rozložili si tábor pred nemocnicou a Vatikánom.

Na oheň tohto obrazu vážne chorého pontifika – a teda aj možného konkláve – len priliali nočné ružence na Námestí svätého Petra’, ktoré sa začali 24. februára po veľmi zlom víkende pre Františkovo zdravie’. Parolin v ten deň prvýkrát navštívil pápeža a večer sa potom kardinál stal prvým z mnohých, ktorí viedli ruženec na námestí.

Pri početnej účasti kardinálov Kúrie sa pozornosť analytikov’ nenápadne, ale prirodzene upriamila na skúmanie každého kardinála, ktorý vedie ruženec, s ohľadom na to, či by mohol byť papabile alebo nie.

Ale aj tu bude treba prijať rozhodnutie.

Papalášsky almužník kardinál Konrad Krajewski minulý týždeň povedal, že ružence budú pokračovať, kým sa František nevráti do Vatikánu. Vskutku zbožné a pozoruhodne lojálne vyhlásenie, ktoré však možno bude musieť byť zmenené, ak František zostane v nemocnici ešte mnoho týždňov. Vatikánske zdroje už naznačili, že po tomto týždni bude pre ruženec prijatý iný poriadok – keďže František ukončí svoj štvrtý týždeň v Gemelli.

Exteriér nemocnice Gemelli, marec 2025.

Akkoľvek dlhá hospitalizácia môže vytvoriť nepríjemnú situáciu pre tých, ktorí sa musia rozhodnúť, čo robiť s pokračovaním nočného ruženca, určite prilieva olej do ohňa už aj tak podnieteného sekulárnymi masmédiami, ktoré pravidelne otvárajú otázku pápežovej rezignácie.

Kedy František odstúpi, prichádza otázka, najmä ak zostane hospitalizovaný niekoľko týždňov alebo ak bude fyzicky neschopný? Katastrofálny precedens, ktorý nedávno vytvoril pápež Benedikt XVI. je bezpochyby takmer úplne na vine, že takáto otázka je vôbec na perách ľudí’

Ale tu budú pravdepodobne sklamaní. Hoci sa František v priebehu rokov v rozhovoroch zaoberal otázkou rezignácie, nikdy neodstúpi. Túto otázku odmietli jeho kardinálski asistenti aj jeho blízki, pričom zdroje poznamenávajú, že pápežský úrad je preňho všetkým.

Ale kým sa dni menia na týždne, zvláštneho pocitu, ktorý v súčasnosti visí nad Vatikánom, je ťažké sa zbaviť. Práca sa spomalila, ale pokračuje; pápež je nápadne chorý, ale zároveň “stabilný”; pápež sa venuje pracovným povinnostiam, ale zároveň mu tak zúfalo chýba kyslík, že má problém nahrať 30-sekundové zvukové posolstvo.

Nedelňajšia jubilejná svätá omša zaznamenala zvláštnosť v podobe pápežskej zástavy vyvesenej na vatikánskej lodžii, ktorá zvyčajne svedčí o prítomnosti pápeža, ktorý predsedá omši pri veľkom podujatí. Samozrejme, František tam nebol, ale namiesto toho bol vo svojom apartmáne Gemelli. Pápež je teda aj tu, ale nie je tu.

Františkov’pontifikát bol výrazne zameraný na moc a imidž. Za predpokladu, že na to bude mať fyzické schopnosti, určite sa postará o to, aby aj jeho hospitalizácia prebiehala v súlade s týmito dvoma aspektmi.

A tak, či si to priznajú alebo nie, všetci denne a potichu sledujú, čakajú, takmer očakávajú významné správy o pápežovom zdravotnom stave. Nič nie je jasné ani isté, okrem toho, že smrť raz príde ku každému z nás a azda niet človeka, ktorému by sa v dňoch jeho krehkosti venovala horlivejšia pozornosť ako rímskemu pápežovi.

Vzhľadom na túto konečnosť života sa katolíci vyzývajú – ako vždy, ale najmä teraz – modliť sa za pápežovo duchovné zdravie.