Vraždenie nevinných kresťanov v Sýrii je teraz medzinárodnou správou. Zábery sú príliš barbarské na to, aby sme ich tu zdieľali.
Ako predpovedala riaditeľka pre národnú bezpečnosť Donalda Trumpa Tulsi Gabbardová na svojom schvaľovacom vypočutí minulý mesiac, krajina sa po zosadení bývalého prezidenta Bašíra al-Asada prepadla do sektárskeho chaosu.
“Sýriu teraz ovláda odnož al-Kájdy [Haját Tahrír aš-Šám], ktorú vedie islamistický džihádista …, ktorý už začal prenasledovať, zabíjať a zatýkať náboženské menšiny, ako sú kresťania,” povedala vtedy Gabbardová.
Gabbardovú neokonzervatívci a ich mediálni spojenci za to, že povedala pravdu, nemilosrdne očiernili ako ruskú pešiačku.
Ale urobila to správne. Za Asada boli kresťania pomerne dobre chránení a čelili minimálnemu prenasledovaniu. Navštevoval aj ich kostoly a vyvažoval rozdielne frakcie islamských siekt.
Západ sústredilsa na súdiť Asada už roky po tom, ako v roku 2000 vo veku 34 rokov nastúpil na trón po svojom otcovi. Keď však zistili, že sa s ním nechystá hrať, vymysleli si tvrdenia, že zplynoval vlastných ľudí a začali ho nazývať “mäsiar Sýrie.”Vtedajší americký prezident Barack Obama financoval “umiernených povstalcov”, aby ho odstránili.
“Je”zakladateľom ISIS,” povedal Trump o Obamovi v roku 2016.
Jen rok predtým Trump profesionálne poznamenal, že “netušíme, kto je tá druhá strana … podľa mňa Asad vyzerá lepšie ako tá druhá strana.”
Ukázalo sa, že mal pravdu.
Obamova ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová počas vlastnej kandidatúry na prezidentku v roku 2015 povedala, že odstránenie Asada je najvyššou prioritou.
Ale prečo? Prečo sa USA tak dlho zaoberajú touto malou blízkovýchodnou krajinou? A prečo sú tam dnes kresťania etnicky čistení? Časť odpovedí na tieto otázky prináša emailod Clintonovej z roku 2012, ktorý zverejnil portál WikiLeaks.
“Pád Asadovho rodu by mohol roznietiť sektársku vojnu medzi šiitmi a väčšinovými sunnitmi v regióne, ktorá by ťahala Irán, čo by podľa názoru izraelských veliteľov nebolo pre Izrael a jeho západných spojencov zlé,” to dominantne znie.
Sociálnymi médiami dnes koluje video sionistického komentátora Bena Shapira, ktorý vysvetľuje, aké výhody malo zvrhnutie Asada pre Izrael. Shapiro síce konštatoval, že “rusko-iránsky” vplyv v okolí Izraela sa drasticky znížil, ale zdalo sa, že je dosť ľahostajný voči utrpeniu, ktorému môže byť v najbližších dňoch vystavené tamojšie kresťanské obyvateľstvo.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu si od Asadovho odstránenia urobil víťazné kolo. Na tlačovej konferencii s americkým ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom minulý mesiac si Netanjahu pripísal zásluhy za Asadov’pád, keď vyhlásil, že bol “umožnený vďaka“oslabeniu iránskej’teroristickej osi.”
Netanjahu je príliš nesmelý. Izraelská vláda poskytuje finančné prostriedky “povstalcom” v Sýrii minimálne od roku 2017. Ofenzíva bola úspešná najmä vďaka ich podpore.
Čo vyvoláva nepríjemnú otázku: Financuje Izrael islamské skupiny v Sýrii s cieľom vyčistiť Blízky východ od kresťanov?"
V súčasnej situácii sa Sýria chystá byť rozdelená medzi Turecko, kvázi fašistický islamský štát, a Izrael, sekulárny židovský národ. Kresťanskí lídri v regióne sa právom obávajú, že ich ľudia budú aj naďalej na muške.
“Kresťanské cirkvi … odsudzujú masakry zamerané na nevinných civilistov a vyzývajú na okamžité ukončenie týchto hrozných činov, ktoré sú v príkrom rozpore so všetkými ľudskými a morálnymi hodnotami,” uvádza sa v aktuálnom vyhlásení.
Vyhlásenie podpísali gréckokatolícky patriarcha Antiochie a celého Východu, sýrsky patriarcha Antiochie a najvyššia hlava univerzálnej sýrskej pravoslávnej cirkvi a melchitský gréckokatolícky patriarcha Antiochie a celého Východu.
Na rozdiel od Asada Západ privítal nového sýrskeho vodcu ako hrdinu . Namiesto toho, aby ho nazval “diktátorom” ako jeho predchodcu, Abu Mohammad al-Džulánímu rozprestrú červený koberec.
Džulání už stretol s generálnym tajomníkom OSN’a má v pláne navštíviť vedúcich predstaviteľov EÚ (pričom EÚ už uvoľnila sankcie voči Sýrii). Taktiež privítal v Damasku nemeckého’ministra zahraničných vecí.
Priateľské západné médiá teraz hovoria o Džuláního’“transformácii.”
“Zo sýrskeho džihádistického vodcu sa stal povstalecký politik: Abú Mohammed al-Džulání sa pretransformoval,” čítamev titulku BBC z decembra.
To je dosť pozoruhodné vzhľadom na to, že na tom, ako sa stal “prezidentom, nebolo nič “demokratické”.”Je to pozoruhodné aj vzhľadom na to, že ho USA v roku 2017 označili za teroristu v X poste.
Nie všetci Sýrčania sú o tvrdení BBC’presvedčení. Minulý týždeň sa uskutočnil pomerne účinný protiútok proti Džuláního’silám. Konali v podstate v sebaobrane, aby zabránili ďalším masovým obetiam. EÚ na sociálnych sieťach reagovala obranou Džuláního režimu.
“Európska únia dôrazne odsudzuje nedávne útoky, údajne zo strany proasadovských zložiek, na dočasné vládne sily v pobrežných oblastiach Sýrie a všetky násilnosti voči civilistom,” to povedala, pričom o genocíde kresťanov mlčí.
Na USA je teraz zabezpečiť, aby nový sýrsky režim nezabíjal ďalších kresťanov. Objavili sa zprávy, že USA spolupracujú s Ruskom na zvolaní mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN’tento týždeň s cieľom ukončiť násilie. Možno len dúfať, že sa tak stane čo najskôr.