Bishop-Shao-810x500.jpg

Čínski komunisti opäť zatkli podzemného katolíckeho biskupa za "nelegálnu" omšu

8
Kultúra smrti

Komunistické úrady opäť zatkli biskupa podzemnej cirkvi v Číne za to, že na verejnosti slúžil “ilegálnu” omšu.

AziaNews informovala, že 7. marca čínska bezpečnostná polícia zatkla biskupa Petra Shao Zhumina a vzala ho do väzby, pričom miesto jeho súčasného pobytu nie je známe.

Šao dostal pokutu 200 00 čínskych jüanov (27 500 dolárov) za to, že 27. decembra usporiadal verejnú omšu, ktorou sa malo osláviť otvorenie Jubilejného roka 2025, ktorý 24. decembra v Ríme slávnostne otvoril pápež František.

Šao, podzemný cirkevný’biskup diecézy Wen-čou, však podľa AsiaNews odmietol pokutu zaplatiť’. Argumentoval tým, že omša, na ktorej sa zúčastnilo 200 ľudí, neporušila zákon a nepodlieha sankciám.

Čínske vládne orgány opísali jeho zatknutie ako dôvod jeho “bezpečnosti,” čím pokračovali v trende viacerých jeho predchádzajúcich zatknutí, vrátane prípadov, keď polícia opísala jeho zatknutie ako “turistické” alebo “dovolenkové.”

Podľa AsiaNews nie je známy Šao’vov stav ani miesto pobytu a čínske úrady medzitým zvýšili preventívne opatrenia voči členom podzemnej Cirkvi v regióne.

61-ročný Šao bol v roku 2011 vymenovaný za biskupa koadjútora diecézy Yongjia (Wenzhou) s pápežským mandátom. Biskupom diecézy sa potom stal v roku 2016 po smrti biskupa Vincenta Ču Wej-fanga.

Jednou z hlavných demarkačných línií medzi štátnou cirkvou – Čínskym katolíckym vlasteneckým združením (CCPA) – a “podzemnou” cirkvou, ktorá zostáva verná Rímu, bola štátom schválená cirkev”realizácia “sinicizácie,” procesu štátnej asimilácie a kontroly čínskej vlády.

Hongkonský kardinál Joseph Zen opakovane varoval, že čínska vláda sa usiluje o úplnú kontrolu nad Cirkvou v krajine, o jej oddelenie od autority Ríma a o zavedenie komunizmu.

Zen a čínski experti varujú, že sinicizácia zahŕňa to, že “všetky náboženské spoločenstvá budú vedené stranou, kontrolované stranou a podporovať Stranu.”

Od svojho nástupu na biskupský stolec bol Šao odvedený orgánmi ČKS viacnásobne, kvôli jeho odporu voči štátom schválenej cirkvi, ktorá ho neuznáva.

Prvý únos prebehol v roku 2016, čo znamená, že biskup Šao sa nemohol zúčastniť na pohrebe svojho predchodcu. V roku 2017 bol Šao opäť zadržaný orgánmi Čínskej komunistickej strany (ČKS) a prepustený až po siedmich mesiacoch, po kampani modlitieb a pôstu medzi čínskymi katolíkmi a intervencia nemeckého veľvyslanca v Číne.

Pred týmto mesiacom ho úrady ČKS zatkli približne sedemkrát.

Načasovanie jeho zatknutí má predtým boli označené za “takmer vedecké,” keďže sa “vždy odohrávajú v predvečer dôležitých období v živote katolíckych komunít: Vianoc, Veľkej noci, Nanebovzatia Panny Márie a teraz v novembri, mesiaci modlitieb za zosnulých (v čínskej tradícii sa namiesto toho na jar slávi Qingming, spomienka na predkov),” komentoval AsiaNews v roku 2021.

Keďže ČKS neuznáva Šaoa za legitímneho biskupa, poverila vedením diecézy Wen-čou otca Ma Siang-šiho z CCPA.

Šao však vyzerá ako osobnosť, ktorá je rešpektovaná aj mimo “podzemnej” Cirkvi, pričom ho údajne “oceňujú” katolíci v štátom schválenej cirkvi.

Členovia podzemnej cirkvi vo Wen-čou po jeho zatknutí vydali výzvu na modlitby za svojho biskupa.

Wen-čou zažilo zo strany čínskej vlády mimoriadne reakcie voči podzemnej cirkvi.

ČÍTAŤ: Pápež František povedal, že čínski katolíci budú ‘trpieť’ pod jeho dohodou. Sú

Podľa odborníkov sa však takéto prenasledovanie po kontroverznej dohode Vatikánu s Čínou’a priamo v jej dôsledku len zvýšilo.

Prvýkrát podpísaná v roku 2018, oficiálne tajná dohoda bola obnovená v rokoch 2020, 2022 a naposledy v októbri na dlhšie obdobie štyri roky. Text zostal vždy tajný, pričom kardinál štátny sekretár Pietro Parolin vysvetlil v roku 2023, že takéto utajenie je “preto, lebo ešte nebol definitívne schválený.”

Ustanovenie sa považuje za uznanie štátom schválenej cirkvi v Číne a umožňuje Čínskej komunistickej strane (ČKS) menovať biskupov. Pápež si zrejme ponecháva právo veta, hoci v praxi má kontrolu ČKS. Údajne tiež umožňuje odvolanie legitímnych biskupov, ktorí majú byť nahradení biskupmi schválenými ČKS.

Od podpísania dohody však došlo k zvýšenému nárastu náboženského prenasledovania prenasledovania. V roku 2018 na dohode sotva zaschol atrament, než webová stránka AsiaNews, ktorá pravidelne dokumentuje únosy a mučenie katolíkov v ilegalite, informovala, že “(u)podzemní katolíci trpko tušia, že ich Vatikán opustil.”

Viacero správ americkej Kongresovo-výkonnej komisie pre Čínu sa tiež odvoláva na nárast prenasledovania kresťanov ako priamy dôsledok dohody.

Vzdor tomu Parolin v januári povedal, že sa “uberá správnym smerom” a prináša “ovocie.”