Parolin-getty-2-810x500.jpg

Kardinál Parolin opäť trvá na tom, že pápež František neodstúpi

8
Neutral

Šéf vatikánskej diplomacie a štátny sekretár opäť odmietol náznaky mainstreamových médií, že by pápež František mohol odstúpiť.

V pondelok po podujatí v Ríme sa vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin v príhovore k novinárom rýchlo zbavil myšlienky pápežovej rezignácie v súvislosti s prebiehajúcou hospitalizáciou pápeža Františka.

“Nie, nie, nie, absolútne nie,” povedal Parolin v pondelok neskoro večer.

Takáto rozhodná odpoveď prišla v reakcii na otázky médií o možnej rezignácii zo strany pápeža Františka, ktorý už 32. deň leží v rímskej nemocnici Gemelli, kde sa lieči na dvojitý zápal pľúc.

“Som presvedčený, že musíme sledovať lekárske správy, pretože práve tie nám presne povedia, ako na tom pápež je,” povedal Parolin v odpovedi na otázky o pápežovom stave”.

“Stretol som sa s ním pred týždňom a potom som už nemal príležitosť’zdalo sa mi, že je na tom lepšie ako prvýkrát, ale toto je len vonkajšie hodnotenie,” dodal kardinál s odkazom na svoje stretnutie s Františkom v nemocnici 9. marca.

Čítajte: Vatican journalist says it’s ‘unthinkable’ aby pápež František niekedy pokračoval v normálnom programe

Otázky o pápežovom zdraví’a budúcnosti sa v dňoch po jeho hospitalizácii 14. februára exponenciálne zintenzívnili.

Podnecované sčasti sekulárnym chápaním pápežského úradu, ale najmä precedensom, ktorý vytvoril pápež Benedikt XVI. sekulárne médiá vytrvalo nastoľovali otázku pápežovej rezignácie.

Sám František v roku 2022 povedal že v roku 2013 odovzdal kardinálovi Tarcisiovi Bertonemu, ktorý vtedy zastával funkciu štátneho sekretára, vopred napísaný rezignačný list pre prípad “prekážky zo zdravotných dôvodov.”

Nikdy však myšlienku rezignácie nepodporil a vo viacerých rozhovoroch sa zdalo, že túto otázku skôr toleruje, než aby ju považoval za vážny návrh. Známy je jeho vtip, že pápežský úrad si vyžaduje dobrú hlavu, nie dobré kolená.

Františkovi’asistenti a viacerí kardináli rovnako dôsledne odmietali túto predstavu rezignácie a tvrdili, že František bude pokračovať ako pápež. Samotný Parolin to vyhlásil už skôr a akékoľvek reči o rezignácii označil za  “zbytočné špekulácie.”

Taký je aj názor vatikánskych zdrojov, ktoré sa vyjadrili, že František si nevie predstaviť, že by sa vzdal pápežského úradu a odišiel do dôchodku.

Nezávisle od toho Františkov pontifikát už určite nikdy nebude taký ako predtým, a to aj za predpokladu, že sa pápež dostatočne zotaví a vráti sa do Vatikánu. Hoci lekári 10. marca vyhlásili, že už nie je v bezprostrednom ohrození života, jeho situácia zostáva zložitá. Zatiaľ nebol zverejnený žiadny dátum ani plán jeho prepustenia z nemocnice.

Vatikán v nedeľu zverejnil snímku, ktorá bola urobená zozadu Františka a nezobrazuje jeho tvár. Snímka len ešte viac podporila špekulácie o pápežovi, ktorý je oveľa vážnejšie chorý, než sa oficiálne uvádza.

To, že sa počas svojho pobytu ani raz neobjavil v nemocničnom okne a že stále bežne používa kyslík, tiež naznačuje, že pri akomkoľvek návrate do Vatikánu by bol pápež z absolútnej nevyhnutnosti oveľa uzavretejší.

Z pohľadu svetskej verejnosti vidieť čoraz krehkejšieho pápeža – možno používajúceho kyslík, pričom ho pri oficiálnych aktivitách tlačia na vozíku – veľmi pravdepodobne povedie k obnoveniu myšlienok o pápežovej rezignácii.

Akkoľvek je rezignácia skutočne ošetrená v kánonickom práve, kánon 332 §2 ustanovuje, že akákoľvek rezignácia musí byť slobodná a bez nátlaku, aby bola platná.

Prívrženci aj kritici Františka však varovali pred rezignáciou. Takýto prípad, ktorý by prišiel na pozadí Benediktovej’vlastnej rezignácie, by ešte viac poškodil pápežský úrad a destabilizoval ho – vytvoril by u ľudí pochopenie, že ide skôr o prácu, ktorú treba prijať a odložiť, než o posvätné poverenie a úrad s veľkou zodpovednosťou.

Čítajte: Kardinál Müller hovorí, že rezignácia by ‘nemala byť možnosťou’ pre pápeža Františka

Kardinál Gerhard Müller, priateľ a podporovateľ Benedikta XVI. často vyjadroval ľútosť nad rezignáciou zosnulého pápeža’pre škody, ktoré spôsobila pápežskému úradu.

Nedávno, keď sa vyjadril k fámam o rezignácii pápeža Františka’, Müller vyhlásil, že rezignácia “akéhokoľvek pápeža” by vo všeobecnosti “nemala prichádzať do úvahy.”

“Človek nezostupuje z kríža, tak ako sa to píše vo Svätom písme,” dodal. “Pápeži by nemali podliehať kritériám politických alebo vojenských vodcov, ktorí nakoniec odchádzajú do dôchodku. V Cirkvi nevidím miesto pre funkcionárstvo, iba pre svedectvo.”