Screenshot-2023-08-31-at-10.09.55-AM-e1693567694537-810x500.png

Arcibiskup Aguer: Feminizmus odmieta dôstojnosť materstva a ponúka "falošné riešenia

9
Kultúra života

Vtelenie Slova treba považovať za skutočnosť. Večný Otcov Syn prijal vo svojom vývoji od detstva ľudský stav - t. j. bol dieťaťom a ako taký sa vzťahoval na svoju Matku. Rozprával sa s ňou detským jazykom, hoci tieto podrobnosti sa v evanjeliách neobjavujú, pretože nie sú potrebné na účely zjavenia.

V Lukášovom texte’nachádzame scénu, ktorá sa odohráva, keď mal Ježiš 12 rokov. Počas typickej púte do Jeruzalema zostalo Dieťa v meste, kým sa jeho rodičia, Mária a Jozef, vracali do Nazareta. Keď si všimli jeho neprítomnosť, hľadali ho medzi príbuznými a známymi, ktorí sa vracali rovnako ako oni. Keď Ho nenašli, vrátili sa do Jeruzalema a objavili Ho v chráme, kde obdivovali rabínov, ktorí Ho počúvali pre Jeho inteligenciu a odpovede. Mária mu vyčítala: “Prečo si sa k nám takto zachoval? Tvoj otec a ja sme ťa v úzkosti hľadali.” A Ježiš vysvetľuje: “Prečo ste ma hľadali? Či ste nevedeli, že musím byť pri svojom Otcovi?" (Lk 2,48-50) Všimnite si kontrast medzi “vaším otcom” a “mojím Otcom.” Evanjelista poznamenáva, že Mária a Jozef nepochopili, čo tým myslel.

V Jánovom evanjeliu sú dve miesta, v ktorých Ježiš nazýva svoju matku “Gýnai,” alebo “Žena.” V oboch prípadoch sa tento titul spája s Ježišovou hodinou. Mária’poznanie svojho Syna sa objavuje na svadbe v Káne; všíma si dramatickosť hostiny: “nemajú víno”; Pánova’odpoveď bola protestantizmom interpretovaná ako odmietnutie: “ti emói kai soi, Gýnai, moja hodina ešte neprišla” (Jn 2,4). Neprekladám grécke znenie ako: “Nemám s tebou nič spoločné”, ale skôr: “Čo s tým (s týmto nedostatkom) máme spoločné my?"”

Mária to nevníma ako odmietnutie; keďže pozná Ježiša, uvedomuje si, čo sa chystá vykonať. Preto prikazuje sluhom, aby “urobili všetko, čo vám povie.” Tieto slová sú posolstvom pre všetky časy. Pán potom pokračuje v produkcii asi 300 litrov vína, čo znamená príchod mesiášskych čias. Pánova “hodina” sa priblíži zásahom Panny Márie a naplní sa na kríži, kde Ježiš dáva svoju Matku milovanému učeníkovi, ktorý ju prijíma za svoju (Jn 19, 26).

Výraz “žena” má absolútnu hodnotu. Je to Žena, nová Eva, Matka živých vykúpená obetou kríža. Je prítomná v novom stvorení ako pôvodná Žena.

Feministické hnutie sa sformovalo v 20. storočí, hoci má predchodcov v predchádzajúcich storočiach. Feminizmus vznikol ako reakcia na isté podceňovanie žien a niekedy až zneužívajúcu prevahu mužov, ktorá bola historickou realitou znamenajúcou stratu pôvodnej rovnováhy (“muži a ženy boli nahí, ale nehanbili sa”). Nespravodlivosť, ktorej boli ženy obeťami, sa vyskytovala v rôznych kultúrnych kontextoch, hoci možno napočítať aj režimy, v ktorých mali ženy prevahu.

Hlavným problémom feminizmu je jeho pomstychtivý charakter. Proklamovanie ženských’práv’ je prežívané spôsobom, ktorý ignoruje pôvodnú rovnováhu, z čoho vyplývajú falošné riešenia rozvodov, antikoncepcie a rozpadu rodiny. Úloha ženy ako manželky a matky, ktorá sa venuje výchove svojich detí, je nezastupiteľná.

+ Héctor Aguer
Emeritný arcibiskup La Platy
Buenos Aires, utorok 18. marca 2025