Prezident Donald Trump vo štvrtok podpísal dekrét o zrušení ministerstva školstva, hoci na realizáciu jeho želania bude potrebný súhlas Kongresu.
“Po 45 rokoch vynakladajú USA na vzdelávanie oveľa viac peňazí ako ktorákoľvek iná krajina a vynakladajú oveľa viac na žiaka, … napriek tomu sme na konci rebríčka, pokiaľ ide o úspešnosť,” povedal Trump v prejave pred podpísaním dekrétu.
Ministerstvo školstva už NIKDY viac! @realDonaldTrump vracia vzdelávanie späť do rúk štátov a rodičov 🔥 pic.twitter.com/a7Ms3FSp4C - LifeSiteNews (@LifeSite) 20. marca 2025
Má odsúdil vládny orgán za to, že je obsadený “radikálmi, fanatikmi a marxistami,” a zaviazal sa v rámci svojej kampane odstrániť týchto infiltrátorov s odvolaním sa na škody, ktoré spôsobujú deťom.
Trump nariadil ministerke školstva Linde McMahonovej, aby “uľahčila zrušenie (ministerstva) školstva a vrátila právomoci v oblasti vzdelávania štátom a zároveň naďalej zabezpečila efektívne a neprerušené poskytovanie služieb, programov a výhod, na ktoré sa Američania spoliehajú,” podľa Bieleho domu.
Biely dom označil ministerstvo za zbytočné a kontraproduktívne a ako účinnejšiu stratégiu na zlepšenie výsledkov vzdelávania ponúkol štátnu správu.
“Od roku 1979 americké ministerstvo školstva minulo viac ako 3 bilióny dolárov, pričom prakticky nič neukázalo,” Trumpova administratíva vyhlásila vo štvrtkovom vyhlásení, v ktorom poukázala na to, že napriek 245 % nárastu výdavkov na žiaka od založenia ministerstva’podstatná väčšina žiakov verejných škôl nespĺňa základné štandardy odbornej spôsobilosti.
Vyše 70 % žiakov štvrtých a ôsmych ročníkov nedosahuje dobré výsledky v čítaní a 60 % žiakov štvrtých ročníkov a približne 75 % žiakov ôsmych ročníkov nedosahuje dobré výsledky v matematike, podľa Bieleho domu. Čo je ešte horšie, 40 % štvrtákov nedosahuje ani základnú úroveň čítania.
Vo štvrtok Trump vyjadril nádej, že návratom vzdelávania do rúk štátov sa pozícia Ameriky’vo výsledkoch vzdelávania zvýši tak, aby sa vyrovnala najvyšším na svete.
Uvidíme, či Kongres schváli zrušenie ministerstva školstva, čo je snaha, ktorá čelí vášnivému odporu demokratov. Na schválenie tohto kroku’je potrebných 60 hlasov v Senáte a v komore v súčasnosti sedí len 53 republikánov.
Politický maverick a republikánsky zástupca v Kongrese Thomas Massie z Kentucky, významný absolvent MIT a elektroinžinier, vyzvalKongres, aby podporil Trumpa schválením návrhu zákona, ktorý predložil začiatkom tohto roka a ktorý má zrušiť ministerstvo školstva.
Takmer dve desiatky demokratických generálnych prokurátorov podali žalobu proti administratíve v súvislosti s prezidentovou’“smernicou o zrušení ministerstva školstva”, ktorú označili za “nezákonné porušenie deľby moci.”
V prípade schválenia by sa nariadením drasticky zmenšila veľkosť ministerstva, ale zvyšok by naďalej dohliadal na federálne študentské pôžičky a granty Pell, podľa tlačovej tajomníčky Bieleho domu Karoline Leavittovej. Vysokopostavený predstaviteľ administratívy tiež povedal, že financovanie žiakov so zdravotným postihnutím a škôl s nízkymi príjmami sa plánuje aj naďalej.
“Učitelia pre mňa patria medzi najdôležitejších ľudí v tejto krajine,” povedal vo štvrtok Trump. “Budeme sa starať o našich učiteľov”a verím, že štáty sa o nich skutočne postarajú lepšie, ako sa o nich starajú teraz. Budeme’milovať a vážiť si našich učiteľov spolu s deťmi.”