Katolícky kňaz v Gaze povedal pre Vatikán, že izraelské bombardovanie sa priblížilo na 400 metrov od jeho kostola po tom, ako sa budova stala terčom izraelských ostreľovačov v predchádzajúcich fázach konfliktu s Izraelom.
Otec Gabriel Romanelli povedal pre Vatican News, že izraelské bombardovanie začiatkom tohto týždňa sa priblížilo k jeho katolíckej farnosti Svätej rodiny v Gaze.
“Ostreľovanie nás zobudilo, boli blízko, 300-400 metrov od nás,” povedal Romanelli v utorok. Podľa farára z Gazy farský kostol nebol zasiahnutý, ale prvé údery po sebe zanechali “viac ako 350 mŕtvych a viac ako tisíc zranených.”
Vyjadril nádej, že obnovenie úderov prichádzajúcich z Izraela “neukončí prímerie, že sa vojna znova nezačne; v tomto období sme videli, že sa dostalo viac humanitárnej pomoci, najmä potravín.”
Niektorí Romanelliho”farníci, ktorí utiekli, sa nedávno začali vracať v rámci prímeria, ktoré v posledných týždňoch platilo medzi Izraelom a Hamasom. Teraz, ako povedal, zvažujú návrat “pretože správy nie sú dobré, a preto je pre nich bezpečnejšie ‘od Ježiša,’ napriek tomu, že v celom pásme nie je žiadna bezpečná časť.”
Romanelliho’farnosť Svätej rodiny nebola ušetrená, pretože konflikt v regióne sa vlečie.
Slávne známe sú izraelské ostreľovačky boli obvinení zo zavraždenia dvoch žien, ktoré boli súčasťou množstva utečencov ukrývajúcich sa v budove koncom roka 2023.
“Ďalších sedem ľudí bolo zastrelených a zranených, keď sa snažili chrániť ostatných v areáli kostola,” vyhlásil Latinský patriarchát Jeruzalema (LPJ). “Nebolo vydané žiadne varovanie, nebolo poskytnuté žiadne oznámenie. Chladnokrvne ich zastrelili vo vnútri areálu farnosti, kde nie sú žiadne bojujúce strany.”
ČÍTAJTE: Izraelské sily zabili dve kresťanky vo farnosti v Gaze, zničili kláštor: Jeruzalemský patriarchát
LPJ dodal, že izraelské sily zničili generátor a zásoby farnosti’napriek tomu, že kostol je označený za miesto bohoslužieb, a preto by mal byť vyňatý z nepriateľských akcií. Toto zničenie znamenalo, že viacerí zdravotne postihnutí ľudia, ktorí sa ukrývali v areáli kostola, boli bez potrebných dýchacích prístrojov, ktoré používali.
V lete 2024 bola farnosť zasiahnutá izraelským letectvom, pričom niekoľko ľudí zahynulo.
ČÍTAJTE: Presledovanie kresťanov v Gaze pokračuje, počet mŕtvych stúpa
Pápež František upozornil na ťažkú situáciu katolíkov v Gaze tým, že takmer denne zostáva v telefonickom kontakte s farárom. Túto prax údajne zachovával aj počas pobytu v nemocnici pre dvojitý zápal pľúc.
Romanelli uviedol, že v súčasnosti vo farnosti žije približne 500 utečencov, vrátane katolíkov a pravoslávnych. V tomto počte sú zahrnuté aj rehoľné sestry a osoby so špeciálnymi potrebami:
Sú tu sestry Matky Terezy, rehoľníčky z mojej kongregácie Vteleného Slova, sestry z tej istej kongregácie, služobnice Pána a Panny Matyášovej, a všetky sa snažíme konať dobro, slúžiť, modlíme sa, pomáhame starším ľuďom, deťom, máme aj deti so špeciálnymi potrebami a snažíme sa, aby netrpeli, pretože deti sú špongie, uvedomujú si, ak sú dospelí znepokojení.
Kardinál Pierbattista Pizzaballa – latinský patriarcha Jeruzalema – pravidelne vydáva výzvy na mier v regióne, pričom sa zasadzuje nie za žiadnu konkrétnu stranu, ale za nastolenie mieru a obnovu rodinného života vo všetkých oblastiach.
V priebehu konfliktu vyjadril osobitné obavy z prenasledovania katolíkov a útokov na kresťanov.
Na konci decembra navštívil farnosť Svätej rodiny, ale táto návšteva zaznamenala pozoruhodné kontroverzie po tom, ako pápež František povedal Rímskej kúrii, že izraelské úrady zabránili Pizzaballovi vstúpiť do Gazy, a tak sa dostať do kostola. Izraelské’veľvyslanectvo pri Svätej stolici rýchlo odmietlo takéto tvrdenia.
V rozhovore pre EWTN koncom októbra Pizzaballa bagatelizoval ľudské sny o dosiahnutí mieru, hoci poznamenal, že má “nádej”, že k nemu dôjde. Namiesto toho odporučil “prímerie, aby sa zastavil akýkoľvek druh násilia”, ale poznamenal, že “mier je postoj, nie je to len dohoda.”
Taliansky kardinál dodal, že predtým, ako nastane mier, je potrebné “nové vedenie s víziou” na politickej aj náboženskej scéne, čo je pravdepodobne nepriama kritika Netanjahua, ktorý opakovane odmietol international resolutions prešiel v OSN, aby sa konflikt zastavil.