synod-on-synodality-810x500.jpg

Synodálne "cirkevné zhromaždenie": protikatolícka novinka, proti ktorej sa musí postaviť každý biskup

32
Kultúra smrti

Nekonečný proces, ktorým je synoda o synodalite, nabral nový a nečakaný smer. Súčasná “realizačná fáza” trojročnej synodálnej cesty sa po skončení synodálneho zhromaždenia z jesene minulého roka”v Ríme stala prípravnou fázou na niečo, o čom v Katolíckej cirkvi ešte nikto nepočul, a to na “cirkevné zhromaždenie.”

Generálny sekretariát synody v liste biskupom sveta z&nbsp15. marca oznámil, že teraz “začne proces sprevádzania a vyhodnocovania fázy implementácie”záverov synodálneho zhromaždenia”záverečného dokumentu diecézami sveta. “Jeho konečným vyvrcholením bude slávenie cirkevného zhromaždenia vo Vatikáne v&nbspoktóbri 2028. Zatiaľ sa teda nová synoda nezvolá; namiesto toho sa pozornosť sústredí na upevnenie doteraz nastúpenej cesty.”

Takže synodálna cesta teraz paradoxne vedie k zrušeniu ďalšieho synodálneho zhromaždenia, ktoré bude nahradené novým a vylepšeným typom zhromaždenia, ktoré bude stáť pri posudzovaní celého synodálneho procesu: “slávenie cirkevného zhromaždenia v októbri 2028 bude štruktúrované tak, aby ponúklo primeraný a udržateľný čas na realizáciu synodálnych indikácií”a zároveň poskytlo niekoľko významných momentov hodnotenia.”

Pozoruhodne sa zdá, že samotné synodálne zhromaždenie nie je “adekvátnym a udržateľným” časom na zhodnotenie práce pri realizácii synodálnej cesty.

Prirodzene sa vynára otázka: Čo je to cirkevné zhromaždenie? Kardinál Mario Grech, generálny sekretár Generálneho sekretariátu synody, poskytol rozhovor na túto otázku Andrea Tornielli, riaditeľ redakcie Dikastéria pre komunikáciu. Grech upozornil, že “keďže ide o prvé cirkevné zhromaždenie, ktoré bude na úrovni celej Cirkvi, je veľa vecí, ktoré sa ešte musia určiť.”

Čítajte: Pápež František schválil realizačnú fázu synody, ktorá vyvrcholí zhromaždením v roku 2028

V jednom bode má však úplne jasno – bude to iné ako synodálne zhromaždenie: “zhromaždenie je cirkevné, čo má zdôrazniť jeho odlišnú povahu a funkciu vzhľadom na synodálne zhromaždenie, ktoré sme práve slávili a ktoré je a zostáva podstatne zhromaždením biskupov.” [Zvýraznenie pridané]

Ak má toto tvrdenie nejaký rozoznateľný význam, zdá sa, že Grech naznačuje, že aj po zahrnutí osôb, ktoré nie sú biskupmi, mali biskupi na zhromaždení Synody biskupov, čo nie je prekvapujúce, väčšinu. To zrejme nie je dostatočne synodálne.

Teda cirkevné zhromaždenie nebude “v podstate” zhromaždením biskupov. Bude to v podstate zhromaždenie nebiskupov, čo znamená, že väčšina účastníkov budú laici. Cirkevné zhromaždenie bude viac-menej odrážať demografické zloženie Eklesie  (Cirkvi), v ktorej duchovní, nehovoriac o biskupoch, tvoria len nepatrný zlomok počtu pokrstených katolíkov.

Slepý vedie slepého Pieter van den Heyden, 1561 (Cleveland Museum of Art, Cleveland, Ohio)

Tu vidíme trajektóriu nie príliš pomalého pohybu revolúcie, ktorá sa nazýva synodalita: Výzva Druhého vatikánskeho koncilu na vytvorenie synody biskupov, ktorá by pomáhala pápežovi pri riadení univerzálnej Cirkvi, predovšetkým prostredníctvom pravidelných zhromaždení v Ríme, na ktorých by sa diskutovalo o určených témach, sa za pontifikátu pápeža Františka’stala fórom, na ktorom sa vybraná skupina laikov, diakonov, kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok spojila ako rovnocenní účastníci synodálneho zhromaždenia s biskupmi, čo sa týka hlasovania, ale nie počtu.

Tento spôsob konania bol teraz vyhodnotený ako nevhodný na vykonávanie synodálnej práce. Nové zhromaždenie s názvom Cirkevné zhromaždenie, na ktorom biskupi nebudú mať  väčšinu, bude mať teraz konečné slovo v tom, čo znamená synodalita a čo musí prijať zvyšok Cirkvi, aby bola synodálna.

Kardinál Grech v rozhovore ponechal bez odpovede tieto vážne obavy:

Církevné zhromaždenie bude relatívne malým počtom ľudí oslavované ako dávno oneskorené prijatie pokroku, deklerikalizácia Cirkvi a umožnenie vypočuť a vypočuť prorocký hlas údajne doteraz umlčaných laikov.

Bude oslavované ako III. vatikánsky koncil.

Ak sa toto zhromaždenie zíde podľa formy, ktorú stanovil kardinál Grech, bude to pre Cirkev deštruktívny moment. Jedine hierarchia dostala od Krista poverenie “učiť, spravovať a posväcovať” Kristovo stádo v jeho mene a z jeho autority. Biskupi pod pápežom a s pápežom sú jedinými pastiermi podľa výslovného zámeru nášho Pána. Ich autorita nepodlieha väčšinovému hlasovaniu žiadneho zhromaždenia laikov.

Biskupi Cirkvi sa musia postaviť proti tejto zjavne protikatolíckej inovácii, ktorá by Cirkev zmenila na niečo podobné protestantskému orgánu.

Prevzaté so súhlasom The Catholic Thing.