shutterstock_1287905680-810x500.jpg

Stalo sa teraz Rusko obrancom západnej civilizácie?

33
Neutral
  • Rusko sa od komunistickej minulosti výrazne vzdialilo, čo je pozitívny krok.
  • Obavy z potláčania Katolíckej cirkvi v Rusku sú oprávnené, ale obnova je možná.
  • Západné politické prúdy sú často deštruktívne a plytké v porovnaní s Ruskom.
  • Ruský národ môže byť nečakaným obrancom západnej civilizácie pred militantnými ideológiami.

Poznámka od spoluzakladateľa LifeSite Steva Jalsevaca: Toto je premyslená úvaha o súčasnom Rusku, o ktorej väčšina Severoameričanov nevie. Tento národ má stále veľa problémov, ale od svojej komunistickej minulosti sa už veľmi vzdialil. Spochybňujeme uvádzaný počet 700 000 Rusov zabitých vo vojne na Ukrajine, pretože podľa Douga Macgregora a ďalších je to pravdepodobne oveľa menej, ale Ukrajina a CIA to zámerne zveličili. Ďalšou obavou je potláčanie Katolíckej cirkvi v Rusku, ale veľmi potrebná obnova Cirkvi môže obavy Ruska zmierniť.

Keď som bol na vysokej škole, čítal som všetku literatúru o tom, ako európska revolučná doktrína destabilizovala Rusko na konci 19. storočia. Tento proces vyvrcholil tým, že boľševici - oživení surovou doktrínou marxizmu-leninizmu - rozpútali v krajine peklo. Bibliografia je rozsiahla a mám podozrenie, že len máloktorý dnes žijúci Američan alebo Angličan mnohé z týchto kníh čítal.

Keď bol ruský prezident Vladimir Putin mladý, zúčastnil sa na tomto skorumpovanom systéme ako agent spravodajskej služby umiestnený v Drážďanoch v rokoch 1985 až 1990, kde zrejme spolupracoval so Stasi - strašnou tajnou políciou Nemeckej demokratickej republiky’.

Viacero indícií však nasvedčuje tomu, že niekedy po roku 1991 – alebo možno ešte počas služby v KGB – prežil niečo ako damascénsky moment, v ktorom videl, že sekulárne štátne náboženstvo, ktorému slúžil, je skorumpované.

Nikdy som sa s Putinom nestretol a neviem nič o jeho charaktere. Podľa Alexandra Geljeviča Dugina, ktorý je údajne Putinovým intelektuálnym a duchovným poradcom’však Putin skutočne odmietol marxisticko-leninskú doktrínu svojej mladosti.

Tu treba poznamenať, že Západ sa vždy snažil pochopiť ruskú myseľ, ktorú Churchill slávne opísal ako “hádanku zabalenú do tajomstva vnútri a záhadu.”

Dugin’ova ruská značka konzervativizmu by väčšine ľudí na Západe nepochybne pripadala čudná a politicky nekorektná. Mám pocit, že časť tohto myslenia možno vysledovať až k Dostojevského’románu z roku 1871 Demóni o mladých ruských revolucionároch, ktorých posadla európska svetonázorová socialistická ideológia.

Pri všetkej korupcii a problémoch, ktoré Rusko má, predstavuje táto krajina fascinujúcu protiváhu mnohým neuveriteľne hlúpym, deštruktívnym, plytkým a detinským kultúrnym a politickým prúdom na Západe.

Jeden z mojich najlepších priateľov je Rus, ktorému bolo kvôli židovskému pôvodu jeho rodiny’umožnené opustiť Sovietsky zväz na základe dohody uzavretej medzi Reaganom a Gorbačovom. Jeho rodina sa usadila vo Viedni, kde vyrastal. Po štúdiu matematiky na Cambridgei sa vrátil do Moskvy, kde žil niekoľko rokov a zažil to, čo opísal ako “čas môjho života.” Chápal tak dobre ako ktokoľvek iný všetky problémy krajiny’ale napriek tomu zistil, že väčšina Rusov je mimoriadne priateľská a zábavná.

Čítajte: Trump admin is creating a viable alternative to liberal globalism right-before-ous-very-eyes

Osviežením pre neho bola najmä nápadná absencia kultúrneho marxizmu a ďalších doktrín, ktoré otrávili americký a anglický univerzitný systém. Vyvinula sa u neho aj neprimeraná náklonnosť k ruským ženám a – napriek extrémnym protiruským náladám, s ktorými musí teraz bojovať vo svojom súčasnom domove v Londýne – naďalej udržiava skvelý vzťah so svojou ruskou priateľkou. Je to pochopiteľné – je to milé a inteligentné dievča.

Spomínam to preto, lebo som bol zhrozený nedávnou správou New York Times Partnerstvo: Tajná história vojny na Ukrajine o tom, že CIA a americké ministerstvo obrany poskytli všetky sofistikované zbrane a zameriavanie, ktoré umožnili ukrajinskej armáde zabiť až 700 000 Rusov.

Podľa môjho názoru súhrn okolností naznačuje, že USA. vláda a CIA najneskôr od roku 2014 vytrvalo a systematicky navádzali Rusko na vojenské akcie proti Ukrajine, aby čelili faktickému prevzatiu krajiny Spojenými štátmi – prevzatiu s cieľmi a aktivitami, ktoré sú neúprosne nepriateľské voči Rusku priamo na jeho prahu. Môj mimoriadne vzdelaný priateľ, ktorý vyrastal na Ukrajine, s týmto hodnotením úplne súhlasí.

Moje vlastné skúsenosti s Ruskom sa obmedzujú na návštevu Petrohradu, ktorý založil ruský cár Peter Veľký v roku 1703. Vladimir Putin sa narodil v Petrohrade a mám podozrenie, že aspoň čiastočne zdieľa fascináciu ruským cárom’európskou kultúrou. Jeho príbeh mi pripomína Mausola, vládcu dnešnej západnej Anatólie (v Turecku) v Perzskej ríši v rokoch 377 - 353 pred n. l. Hoci mal Mausolus povesť neochvejného vládcu perzského kultúrneho a politického cítenia, vojenskými akciami sa hlboko angažoval v gréckych záležitostiach. Nakoniec sa zrejme stal väčším milovníkom gréckej kultúry než väčšina Grékov, najmä pokiaľ išlo o umenie a architektúru.

Od roku 2022 som často hovoril každému, kto ma počúval, že Spojené štáty by mali prijať politiku uznania, že Rusko má legitímne hospodárske a bezpečnostné záujmy. Väčšina ľudí, s ktorými som sa rozprával, ma obviňovala, že som “Putinov apologét” alebo “Putinov poskok”, a pýtali sa ma, prečo by som mal dôverovať Vladimírovi Putinovi.

Mojou odpoveďou vždy bolo, “Prečo by som mal dôverovať Joeovi Bidenovi, Borisovi Johnsonovi, Emmanuelovi Macronovi a Olafovi Scholzovi?"”

Vskutku sa mi zdá, že približne od roku 2008 takmer všetko, čo sme’počuli vychádzať z Washingtonu, Londýna, Paríža a Berlína, je prinajlepšom pochybné a väčšinou je to lož. Väčšina politík, ktoré zaviedli európske elity, bola škodlivá pre pracujúcich a strednú triedu občanov Európy. Nemecká’šialená “zelená energia” politika bola úplnou katastrofou pre jej kvalifikovaný výrobný sektor – donedávna závidený Západom – a jej šialená imigračná politika bola katastrofou pre verejnú bezpečnosť a bezpečnosť nemeckých žien.

V posledných rokoch vláda Veľkej Británie zavrhla dlhú a úctyhodnú tradíciu slobody slova. V súčasnosti je Veľká Británia miestom, v ktorom Veľký brat sleduje a prísne trestá tých, ktorí porušujú čoraz viac obmedzovaný kódex prejavu štátu’. Pred niekoľkými rokmi britský komik a spisovateľ Konstantin Kisin (ktorý sa narodil a vyrastal v Rusku a je ostrým kritikom Vladimíra Putina) upozornil, že v jednom z posledných rokov bolo v Rusku zatknutých 400 ľudí za to, čo povedali na sociálnych sieťach. V tom istom roku bolo v Spojenom kráľovstve zatknutých 3 300 ľudí za výroky na sociálnych sieťach. To je, zdá sa mi, absolútne šokujúce.

Včera prišla správa, že Marine Le Penová bola vylúčená z ďalšieho prezidentského súboja kvôli účtovným nezrovnalostiam. Obvinenia mi pripomenuli podobnú taktiku boja proti zákonom, ktorú Demokratická strana použila proti Donaldovi Trumpovi.

Od roku 2020 na Západe zažívame mandát na očkovanie COVID-19 mRNA, cenzúru a zákaz politickej opozície.

Vzhľadom na to kladiem nasledujúcu provokatívnu otázku: Je možné, že – pri všetkých svojich chybách – je teraz ruský národ čímsi ako obrancom západnej civilizácie pred militantnými barbarmi, ktorí ovládli politiku a kultúru Západu?

Predtým, ako čitatelia zareagujú komentármi, dúfam, že budú mať na pamäti, že to NEpotvrdzujem ako pravdu, len kladiem otázku. Podľa mňa je kladenie provokatívnych otázok prvým krokom k otvoreniu seriózneho uvažovania a skúmania zložitej a ťažkej témy.

Prevzaté so súhlasom Ostredných bodov.