- Nové zákony obmedzujú náboženské praktiky a posilňujú kontrolu ČKS nad vierou.
- Cudzinci čelí prísnym obmedzeniam pri organizovaní náboženských obradov v Číne.
- Sinifikácia náboženstva podriadi všetky viery ideológii komunistickej strany.
- Čínsko-vatikánska dohoda posilňuje autoritu schizmatickej cirkvi a prenasledovanie katolíkov.
Na budúci mesiac vstúpia do platnosti nové právne predpisy Komunistickej strany Číny, ktoré zavádzajú nové obmedzenia pre praktizovanie náboženstva v krajine.
Podľa zákonov, ktoré vstúpia do platnosti 1. mája, budú cudzinci v Číne podliehať zvýšenej kontrole pri praktizovaní svojho náboženstva. V 38 článkoch nové zákony ďalej podporujú cieľ Čínskej komunistickej strany (ČKS), ktorým je sinifikácia, konkrétne presadzovanie dodržiavania komunistických názorov a praxe všetkých náboženstiev.
Cudzincom sa zakazuje používať náboženstvo “na poškodzovanie národných záujmov Číny’sociálnych verejných záujmov a legitímnych práv a záujmov občanov’ a nesmú porušovať verejný poriadok a zvyky Číny” - nariadenie, ktoré sa zdá byť možno mierne, kým si neuvedomíme, že to znamená, že sa môžu uctievať len na miestach schválených ČKS a spôsobom schváleným ČKS. (článok 5)
Cieľom ČKS’je, ako už zdôraznili mnohí odborníci na Čínu, presadzovať komunizmus všetkými možnými prostriedkami, vrátane náboženstva.
Jasné je, že akýkoľvek pokus o kontakt alebo uctievanie napríklad podzemnej cirkvi v Číne je teraz de facto zakázaný na základe nových zákonov.
Aj cudzinci, ktorí chcú zriadiť “dočasné miesto” na náboženský obrad – také, ktoré ešte nie je miestom schváleným ČKS – musia prejsť mnohými schvaľovacími krokmi, vrátane toho, že žiadosť o využitie miesta na náboženský obrad podporia aspoň “traja zvolávatelia”. Zvolávateľ musí mať trvalý pobyt v Číne, nesmie mať záznam v registri trestov, nesmie byť diplomatom ani osobou s imunitou a nesmie byť považovaný za osobu, ktorá je nepriateľská voči Číne slovami a činmi. ”Najmä táto posledná časť by vylúčila každého, koho orgány ČKS považujú za osobu, ktorá nie je v súlade s ich cieľmi.
V rozsiahlych krokoch, ktorých cieľom je zjavne presadiť kontrolu čínskej vlády nad každým náboženským obradom, nové zákony opisujú všetky možnosti slávenia obradu a spôsob, akým sa musí uskutočniť – sú plné hojného, zodpovedajúceho množstva žiadostí a vládnych povolení pre každú takúto udalosť.
Zákony sú zrejme zamerané aj na obmedzenie vplyvu cudzincov na čínskych občanov a uvádzajú, že na každom náboženskom obrade, ktorý vedie cudzinec, sa musia zúčastniť len cudzinci, pretože Číňanom je to zakázané:
Vynímajúc čínskych učiteľov náboženstva, ktorí organizujú alebo pozývajú na náboženské aktivity v súlade s ustanoveniami týchto vykonávacích predpisov, sú kolektívne náboženské aktivity organizované cudzincami v Číne obmedzené na cudzincov v Číne.
Zákony však tiež vyzvali cudzincov, aby sa zapojili do dialógu s čínskymi náboženskými skupinami a orgánmi, čo je len slabo zakrytý pokus o jednoduché presadzovanie ideológie ČKS na nečinoch. Ak sa cudzinci zúčastnia na takomto stretnutí, musia sa zaviazať, že budú vo všeobecnosti dodržiavať čínske zákony, ale aj “rešpektovať princíp náboženskej nezávislosti a samostatnosti Číny“nesmú mať slová ani činy nepriateľské voči Číne a nesmú mať extrémne náboženské ideologické tendencie.”
Všetko, čo náboženskí cudzinci vyučujú, nesmie “porušovať čínske’zákony, predpisy a pravidlá” ani “zasahovať do čínskych’náboženských záležitostí… [alebo] porušovať čínsky’verejný poriadok a zvyky.”V podstate cudzinci môžu hovoriť len o tých veciach, ktoré úradníci ČKS schvália, pričom na oplátku sa stretnú s propagandou ČKS v náboženských záležitostiach.
Vždy kontrolné zákony ČKS’tiež stanovujú požiadavky na tlačené, audiovizuálne a všeobecné náboženské potreby, ktoré cudzinci v krajine používajú. Žiadny z nich nesmie “obsahovať obsah, ktorý ohrozuje národnú bezpečnosť Číny’, poškodzuje verejný záujem spoločnosti a porušuje princíp nezávislosti čínskeho’náboženstva.”
Cudzinci, ktorí chcú do Číny priniesť takéto predmety pre “vlastné použitie”, majú zakázané priniesť viac ako 10 zväzkov každý, v snahe zabrániť akémukoľvek šíreniu náboženských materiálov po krajine.
Aby pod všeobjímajúcou pôsobnosťou 38 článkov zostala ešte nejaká voľnosť, nový zákon tiež uvádza rozsiahly súbor zákazov určitých činností pre cudzincov počas ich pobytu v Číne. Zakázané je akékoľvek zasahovanie do čínskych náboženských skupín alebo aktivít, ako aj zakladanie akýchkoľvek náboženských skupín, centier alebo aktivít.
Zakázaná je výroba a distribúcia náboženských materiálov akéhokoľvek druhu, ako aj prijímanie darov od Číňanov a, samozrejme, organizovanie neschválených prednášok.
Náboženská výchova je prísne zakázaná, rovnako ako všetky “nelegálne aktivity týkajúce sa náboženstva.”
ČÍTAŤ: Pápež František povedal, že čínski katolíci budú ‘trpieť’ podľa jeho dohody. Sú
Nová legislatíva len zvýrazňuje dôsledky čínsko-vatikánskej dohody, ktorú Peking a Svätá stolica prvýkrát podpísali v roku 2018. Nové zákony ČKS’odhaľujú, že náboženstvo v Číne je a zostane vždy podriadené vládnucej komunistickej strane. Hoci predstavitelia Svätej stolice môžu paragrafovať riadky o tom, že dohoda “sa uberá správnym smerom” a prináša “ovocie,” neslúži o nič viac než na posilnenie autority schizmatickej cirkvi ČKS a vedie podzemných katolíkov k zintenzívnenému prenasledovaniu.
Hongkongský’emeritný kardinál Joseph Zen a odborníci na Čínu varujú, že sinifikácia zahŕňa to, že “všetky náboženské spoločenstvá budú vedené stranou, kontrolované stranou a podporovať Stranu.”
Nové zákony ČKS’budú robiť práve toto, nadviažu na už existujúce drakonické právne predpisy a budú ďalej kontrolovať akékoľvek praktizovanie náboženstva.