Francis-Bartholomew-I--e1743676948141-810x500.jpg

Vatikán vyzýva všetkých kresťanov, aby si stanovili spoločný dátum Veľkej noci

39
Kultúra života
  • Vatikán vyzýva na spoločný dátum Veľkej noci pre všetkých kresťanov.
  • Historické rozdelenie medzi Východom a Západom komplikuje slávenie Veľkej noci.
  • Katolícka cirkev je otvorená dialógu o jednotnom dátume Veľkej noci.
  • Dosiahnutie spoločného dátumu je náročná úloha, ale dôležitá pre jednotu.

Vatikánsky teologický poradný orgán vydal text pri príležitosti 1 700. výročia Nicejského koncilu, ktorý obsahuje výzvu na spoločný dátum slávenia Veľkej noci pre kresťanov.

Medzinárodná teologická komisia sa v novopublikovanom texte pripojila k výzve pápeža Františka, aby všetci kresťania slávili Veľkú noc v spoločný dátum. Dokument, vydaný 3. apríla, má názov “Ježiš Kristus, Boží Syn, Spasiteľ” a pripomína 1 700. výročie Nicejského koncilu z roku 325.

Má dvojaký cieľ: “pripomenúť jeho základný význam a vyzdvihnúť mimoriadne zdroje Vyznania viery a znovu ich uviesť do života v perspektíve novej etapy evanjelizácie, ktorú je Cirkev povolaná uskutočniť v súčasnej zmene epochy”

Veľká ekumenická pozornosť sa venuje 1700. výročiu Nicejského koncilu, ktoré pripadá na tento rok. Rok 2025 prináša vzácnu udalosť v tom, že Rímska stolica a východné stolice slávia Veľkú noc v ten istý deň, čo zasa dodalo ďalšiu motiváciu ekumenickým orgánom oboch strán.

Podčiarkujúc tento pozoruhodný aspekt zosúladenia rôznych liturgických kalendárov v roku 2025, ITC napísal za spoločný dátum Veľkej noci odteraz:

Nie je to prozreteľná príležitosť, ktorú treba využiť, aby sme pokračovali v slávení Kristovho umučenia a zmŕtvychvstania, “sviatku všetkých sviatkov” (byzantská veľkonočná matiné), v spoločenstve všetkých kresťanských spoločenstiev?

Už teraz existuje množstvo návrhov na nedeliteľný dátum, ktoré sú celkom reálne. V tejto otázke zostáva Katolícka cirkev otvorená dialógu a ekumenickému riešeniu.

Spory a diskusie o dátume Veľkej noci siahajú až do prvých storočí Cirkvi a tvorili najmä súčasť rozdelenia medzi Východom a Západom.

Pred Nicejským koncilom sa Veľká noc slávila v rôznych termínoch, a tak koncil stanovil, že sa bude odteraz sláviť v prvú nedeľu po splne mesiaca v deň jarnej rovnodennosti. Odvtedy sa však objavili nezrovnalosti medzi dvoma kalendármi: juliánskym, ktorý sa používal v čase Nicejského koncilu, a gregoriánskym, ktorý v Európe nahradil juliánsky v roku 1582 na príkaz pápeža Gregora XII. z dôvodu, že juliánsky kalendár nebol synchronizovaný s ročnými obdobiami.

Rímska stolica určuje dátum Veľkej noci podľa gregoriánskeho kalendára a Veľkú noc slávi v prvú nedeľu po splne mesiaca v deň jarnej rovnodennosti 21. marca.

Pravoslávni sa naopak riadia juliánskym kalendárom a na určenie dátumu Veľkej noci tiež používajú presný súbor pravidiel. Vzhľadom na to, že juliánsky kalendár je menej presný, deň, ktorý používa, nie je vždy v súlade s jarnou rovnodennosťou, čo spôsobuje rozdielne dátumy Veľkej noci.

Aj keď je gregoriánsky kalendár viac zosynchronizovaný s ročnými obdobiami, Vatikán ponechal otvorenú otázku, ktorým kalendárom by sa mohlo postupovať pri určovaní spoločného dátumu Veľkej noci.

Počas ceremoniálov k Týždňu jednoty kresťanov začiatkom tohto roka pápež František opäť vyzval k jednotnému dátumu Veľkej noci, čím zopakoval apel, ktorý vyslovil vo svojej pápežskej bule, ktorou sa začal Jubilejný rok:

Obnovujem svoju výzvu, aby táto náhoda poslúžila všetkým kresťanom ako apel, aby urobili rozhodný krok smerom k jednote okolo spoločného dátumu Veľkej noci. Katolícka cirkev je otvorená prijať dátum, ktorý chcú všetci: dátum jednoty.

Ustanovenie spoločného dátumu Veľkej noci je niečo dôležité pre viaceré ekumenické organizácie, ako napríklad Svetovú radu cirkví. “Dúfame, že výročie Nicey pomôže vytvoriť impulz, aby v budúcnosti mohli všetci kresťania sláviť Veľkú noc spoločne,” povedal Martin Illert, programový vedúci skupiny’pre vieru a poriadok.

Po svojej návšteve Vatikánu v novembri 2022 konštantínopolský pravoslávny patriarcha Bartolomej I. tiež vyjadril spoločné želanie spolu s pápežom nájsť spoločný termín veľkonočných osláv. “Možno ešte nie je čas hovoriť o detailoch, ale chcem zdôrazniť, že na pravoslávnej a katolíckej strane existuje tento dobrý úmysel konečne stanoviť spoločný dátum slávenia Kristovho zmŕtvychvstania,” povedal samotný.

Vyzerá to ako stále aktuálny problém, keďže napriek viacerým textom a vyhláseniam katolíckych a pravoslávnych predstaviteľov o nájdení spoločného dátumu Veľkej noci ani jedna zo strán neurobila verejné kroky, aby sa to skutočne dodržalo.

Komentátori tvrdili, že by sa mal dodržiavať gregoriánsky kalendár vzhľadom na jeho presnejšie zosúladenie s ročnými obdobiami. Skutočnosť, že nedošlo k žiadnemu oficiálnemu pravoslávnemu kompromisu, však naznačuje, že proces hľadania spoločného dátumu nebude jednoduchý.

O pravdepodobnosti dosiahnutia takéhoto cieľa píše tradicionalistická skupina Spoločnosť svätého Pia X. vo februári: “Podarí sa pápežovi Františkovi – ak sa mu vráti zdravie – zjednotiť dátum Veľkej noci pre všetkých kresťanov? Môžeme dúfať, že áno, ale môže sa to ukázať ako herkulovská úloha.”

MTS – orgán teológov, ktorý zriadil pápež Pavol VI. v roku 1969 ako poradný orgán Kongregácie (teraz Dikastéria) pre náuku viery – pôsobí pod auspices dikastéria.

Témer 70-stranový dokument, ktorý bol dnes zverejnený, bol vydaný pre tlač pod embargom s menej ako hodinovým’upozornením, hoci propagačné materiály ku konferencii o tomto texte, ktorá sa uskutoční 20. mája, boli vo vatikánskych kuriálnych úradoch zverejnené už od konca januára. Dokument bol napísaný v rokoch 2022 - 2023 skupinou vytvorenou v rámci ITC, potom bol jednomyseľne odhlasovaný a následne predložený prefektovi dikastéria kardinálovi víctorovi Manuelovi Fernándezovi a 16. decembra získal pápežský súhlas.

Tvorí súčasť väčšieho množstva prác a najmä ekumenických snáh, ktoré sa zasadzujú za to, aby sa katolíci a pravoslávni zjednotili pri oslave Kristovho’vzkriesenia. Či sa takýto cieľ podarí dosiahnuť, sa ešte len uvidí a bude pozoruhodné sledovať, kto predloží prvý návrh termínu.

Pápež František mal navštíviť Turecko v máji na výročie Nicey, ale plány boli medzitým odložené kvôli jeho nestabilnému zdravotnému stavu.