- Kanada čelí kritike za radikálny eutanázny zákon, ohrozujúci hodnotu života.
- OSN varuje pred diskrimináciou zdravotne postihnutých v súvislosti s eutanáziou.
- Eutanázia je ťažké zlo, ktoré katolícka cirkev neomylne odmieta.
- Prípady MAID vytvárajú kultúru smrti, ohrozujúcu zraniteľných občanov.
Kanadský režim eutanázie sa stal príliš radikálnym dokonca aj pre Organizáciu Spojených národov, ktorá je proti životu a nedávno vyzvala krajinu, aby zrušila svoj zákon, ktorý umožňuje nevyliečiteľne chorým pacientom získať nárok na smrť prostredníctvom štátneho programu "Lekárska pomoc pri umieraní".
V záverečných pripomienkach zverejnených 21. marca Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím tvrdil, že Kanada by mala zrušiť svoju legislatívu o rozšírení MAID z roku 2021, ktorá umožňuje chronicky chorým, ale nie nevyliečiteľne chorým osobám, aby ich štát usmrtil.
Výbor uviedol, že kanadský režim “zavádza lekársky asistovanú smrť pre osoby so zdravotným postihnutím na základe negatívneho, ableistického vnímania kvality a hodnoty života osôb so zdravotným postihnutím, vrátane toho, že ‘utrpenie’ je vlastné zdravotnému postihnutiu, a nie skutočnosti, že nerovnosť a diskriminácia spôsobujú a znásobujú ‘utrpenie’ osôb so zdravotným postihnutím.”
Upozornila, že “koncept ‘voľby’ vytvára falošnú dichotómiu tým, že stanovuje predpoklad, že ak osoby so zdravotným postihnutím trpia, je platné, aby zmluvný štát umožnil ich smrť.”
V Kanade sa eutanázia delí na žiadosti v rámci 1. a 2. dráhy. Žiadosti v rámci stopy 1 sa týkajú osôb, ktorých smrť je údajne bezprostredná alebo predvídateľná. Žiadosti v rámci Track 2 sa týkajú osôb, ktoré nie sú nevyliečiteľne choré, ale stratili vôľu žiť z dôvodu, že majú chronické zdravotné problémy.
Výbor OSN sa osobitne zaoberal Track 2 MAiD a napísal, že je “mimoriadne znepokojený zmenami a doplneniami Trestného zákonníka zmluvného štátu’z roku 2021 prostredníctvom návrhu zákona C-7, ktoré rozšírili kritériá oprávnenosti na získanie lekárskej pomoci pri umieraní (MAiD), známej ako ‘Track 2’ MAiD, a to odstránením kritérií ‘predvídateľnej smrti’.”
Výbor ďalej odporučil, aby Kanada nevykonávala eutanáziu svojich občanov z dôvodov duševného zdravia a upustila od ďalšieho rozširovania programu. Takéto rozšírenie má vstúpiť do platnosti v roku 2027.
Stojí za zmienku, že hoci prípady MAID v rámci Track 2 sú skutočne zlé, rovnako sú zlé aj prípady v rámci Track 1. Katolícka cirkev neomylne učí, že eutanázia je ťažké zlo rovnajúce sa vražde a musí byť odmietnutá za každých okolností.
Kritika výboru OSN’na režim eutanázie v Kanade’prichádza po tom, čo mnohí poukázali na to, že tento režim v krajine zrodil kultúru smrti a eugeniku, pričom zdravotne postihnutí a chudobní sú často tými, ktorí žiadajú alebo ktorým sa dokonca navrhuje požiadať o smrť prostredníctvom MAID Track 2.
V jednom prípade babička z Nového Škótska odhalila, že lekári jej opakovane ponúkali eutanáziu, keď podstupovala liečbu rakoviny, a dávali jej pocítiť, že “je lepšie, keď zomrie.”
“Cítila som sa ako problém, ktorého sa treba [zbaviť], a nie ako pacient, ktorý potrebuje liečbu,” povedala. “Nechcem, aby sa ma pýtali, či chcem zomrieť.”
Podobne v máji minulého roka LifeSiteNews informoval o Kanaďanovi, ktorý sa cítil “úplne traumatizovaný” a porušený tým, že mu bol “viackrát” ponúknutý MAID namiesto toho, aby dostal náležitú starostlivosť, ktorú potreboval počas pobytu v nemocnici.
Najnovšie správy ukazujú, že MAID je šiestou najčastejšou príčinou úmrtí v Kanade. Nebola však uvedená v zozname štatistického úradu Statistics Canada’s top 10 hlavných príčin úmrtí v rokoch 2019 až 2022.
Na otázku, prečo sa MIiD v zozname nenachádza, agentúra odpovedala, že ako hlavnú príčinu smrti zaznamenáva choroby, ktoré viedli Kanaďanov k rozhodnutiu ukončiť svoj život prostredníctvom eutanázie, a nie samotnú príčinu smrti.
Podľa údajov Health Canada v roku 2022 zomrelo 13 241 Kanaďanov zomrelo prostredníctvom smrtiacich injekcií MAID. To predstavuje 4,1 percenta všetkých úmrtí v krajine v tomto roku, čo je 31,2-percentný nárast oproti roku 2021.