Untitled-14-810x500.png

Plukovník Macgregor varuje, že Izrael môže zatiahnuť USA do širšej vojny s Iránom, Tureckom a Egyptom

16
Kultúra smrti
  • Vojna s Iránom by mohla mať katastrofálne následky pre Ameriku a svet.
  • Američania zabúdajú na historické lekcie, čo vedie k opakovaniu chýb.
  • Irán, Rusko a Čína majú spoločné záujmy, čo zvyšuje riziko konfliktu.
  • Bez spoločnej pamäti sa Amerika stáva zraniteľnou voči manipulácii a strate identity.

Poznámka od spoluzakladateľa LifeSiteNews Steva Jalsevaca: Nasledujúce je prorocké varovanie plukovníka Douglasa Macgregora prezidentovi Trumpovi a všetkým Američanom: teraz zdanlivo bezprostredne hroziaci útok USA a Izraela na Irán je spojený s veľkým nebezpečenstvom. Bol by podstatne horší ako vojna v Iraku, počas ktorej zahynulo približne 8 000 Američanov a 400 000 až 750 000 Iračanov a ktorá stála odhadom 1,9 bilióna dolárov. Irán je oveľa väčší a oveľa lepšie vyzbrojený štát a je spojencom Ruska a Číny, ktoré majú veľké bezpečnostné záujmy súvisiace s Iránom a Blízkym východom vo všeobecnosti.

Macgregor, významný americký vojak, oddaný kresťan a Trumpov poradca počas jeho prvého funkčného obdobia, je tiež pozoruhodný historik. Dobre pozná poučenia z minulosti a osudy tých, ktorí boli zvedení alebo zmanipulovaní do prehratých bitiek. Všetci by sme mali dbať na to, čo tento skutočne dobrý a múdry americký vlastenec napísal nižšie.

Ak chcete kontaktovať prezidenta Trumpa, pošlite e-mail na adresu [email protected]

alebo použite kontaktný formulár na adrese https://www.whitehouse.gov/contact/

(The American Conservative) — Američania majú krátku pamäť. Ešte horšie je, že mnohí Američania nezabúdajú, preto nikdy nevenovali dostatočnú pozornosť aby vedeli, čo je národná vlastnosť, ktorá často dostáva USA do problémov.

Možno sa čoskoro opäť ocitneme v tomto probléme. Američania sú vydaní na milosť a nemilosť washingtonskej’politickej triede, ktorá s chuťou využíva voličskú’zabudnutosť, koná bezohľadne bez strachu zo zodpovednosti a reviduje minulosť novými klamstvami, keď ide od neúspechu k neúspechu.

Kto si dnes pamätá na vojnu v Iraku, ktorá sa začala v roku 2003? Kto si pamätá, že americký vojenský zásah bol ospravedlnený na základe úplne falošných dôvodov, že režim Saddáma Husajna’tajne obnovuje svoj program chemických a jadrových zbraní?

Cena za zničenie Iraku pri destabilizácii Blízkeho východu presiahla 2 bilióny dolárov. Spomína si ešte niekto na falošné zdôvodnenia použitia americkej vojenskej sily v roku 2003, sľuby, ktoré boli dané verejnosti a porušené, alebo náklady na americkú ekonomickú silu, ktoré boli hrubo podhodnotené?

Čítajte: Donald Trump musí odolať neokonzervatívnemu tlaku na vojnu s Iránom

Na Blízkom východe vznikajú nové konflikty. Avšak v čase, keď zvyšovanie americkej vojenskej sily v regióne signalizuje príchod novej vojny s Iránom, koľko Američanov si pamätá dôsledky predchádzajúcich vojenských fiasiek v Afganistane, Kórei a Vietname?

Opion polls show menej ako 40 percent Američanov mladších ako 35 rokov dokáže presne opísať, prečo sme zasiahli v Iraku alebo aké dôsledky nasledovali. Ako kríza mizla z trendových tém, tieto dôležité poznatky sa vyparili z povedomia verejnosti ako ranná rosa. Američania si len zriedka overujú dnešné’tvrdenia vo svetle včerajších’faktov.

Tentoraz sa cena za zabudnutie sľubuje mimoriadne vysoká. Irán je nemesis Izraela, údajný zdroj jeho večného boja so susedmi, posledná prekážka vytvorenia Veľkého Izraela a izraelskej regionálnej nadvlády. Zdá sa, že USA sú pripravené zaútočiť na Irán a pomôcť Izraelu dosiahnuť jeho ciele.

Irán samozrejme nie je sám. Egypt je tiež v hľadáčiku Izraela, rovnako ako Sýria a Libanon.

Potom je tu Turecko. Turecká nespokojnosť s izraelskou kampaňou masového vraždenia, vyháňaním Palestínčanov a odhodlaním pohltiť južnú Sýriu do Veľkého Izraela je tikajúcou časovanou bombou pripravenou vybuchnúť.

Podľa Moskvy je Irán baštou, ktorá chráni mäkké podbruško Ruska. Irán je prírodná pevnosť s obranyschopným hornatým terénom a severne od Iránu sa nachádza dôležitá geopolitická nehnuteľnosť: eurázijská step. Kontrola Iránu by ponúkla pohodlné invázne trasy do hlavných priemyselných centier na východ od pohoria Ural. (Tie isté priemyselné centrá tam presunul Stalin, aby Sovietskemu zväzu poskytol priestor na výrobu materiálu pre druhú svetovú vojnu.)

Menej dôležité je, že Rusko, povzbudené vojenským úspechom na Ukrajine, podpísalo s Teheránom niečo ako pakt o vzájomnej obrane. Vzhľadom na Rusko’preukázanú technologickú prevahu vo výrobe presne navádzaných rakiet, ako je Oreshnik, by bolo vážnou chybou podceňovať kvalitu a vplyv Ruská vojenská pomoc Iránu v budúcom konflikte s USA a Izraelom.

Peking’podporuje Irán vyplýva zo strategického imperatívu. Iránske’zdroje ropy, plynu a nerastných surovín sú dôležité pre priemyselnú expanziu Číny’. Irán je tiež dôležitou súčasťou väčšej euroázijskej obchodnej siete, ktorá je pre Čínu kľúčová Iniciatíva pásu a cesty (BRI). BRI slúži ako súčasná obdoba Hodvábnej cesty, ktorá buduje modernú dopravnú infraštruktúru pre obchod na rozsiahlom území Eurázie.

Tak ako v minulosti, keď Hodvábnu cestu kontrolovali perzskí králi, tureckí sultáni a mongolskí cháni, Peking prenechá správu BRI štátom v Eurázii, aby riadili obchodné toky. To Pekingu umožní sústrediť sa na priemyselnú výrobu.

Prečo je Čína odhodlaná chrániť BRI? Pretože je to kľúčový nástroj odporu proti zadržiavaniu zo strany USA. Krajiny, ktoré obchodujú s Čínou a časom zbohatnú, sa nepostavia na stranu Washingtonu proti Pekingu. BRI je teda nevojenskou stratégiou ekonomickej diplomacie, ktorá má zabrániť Washingtonu izolovať a prípadne napadnúť Čínu.

Čítajte: Trump’s postojom k eskalácii na Blízkom východe by mali byť znepokojení všetci Američania

V súhrne Irán, Rusko a Čína majú spoločné záujmy, ktoré podporujú pokračovanie geostrategickej interakcie. To’je dôvod, prečo Peking aj Moskva v prípade potreby prídu Teheránu na pomoc’. V súčasnosti má ich podpora podobu transferu technológií a ekonomickej pomoci, ale ak americké a izraelské sily vystupňujú použitie sily, urobia to tiež.

V prípade americko-izraelskej vojny s Iránom budú mať Moskva a Peking eskalačnú prevahu, čo naznačuje, že Washington riskuje vedenie vojny, ktorú je predurčený prehrať, rovnako ako USA viedli beznádejné vojny vo Vietname a Iraku a prehrávajú zástupnú vojnu na Ukrajine. Historická amnézia si skutočne vyžaduje vysokú cenu, najmä keď Washington ignoruje strategické záujmy svojich súperov.

Dnes Amerika čelí znepokojujúcej budúcnosti, ktorú už môžeme zahliadnuť na obzore. Národ bez spoločnej pamäti sa stáva zraniteľným voči manipulácii, nedokáže sa poučiť z chýb a postupne stráca svoju identitu a národnú silu.

V roku 1897, Rudyard Kipling zložil báseň vytvorenú s cieľom pripomenúť Britom, najmä ich vládnucej triede, pominuteľnosť britskej imperiálnej moci. Záverečné slová jeho básne by mali rezonovať s dnešnými Američanmi:

Pane Bože zástupov, buď ešte s nami,
Aby sme nezabudli – aby sme nezabudli!

O autorovi

Douglas Macgregor, Col. (ret.) je starší spolupracovník The American Conservative, bývalý poradca ministra obrany v Trumpovej vláde, generálny riaditeľ Our Country Our Choice, vyznamenaný vojnový veterán a autor piatich kníh.

Pretlačené so súhlasom plukovníka Douglasa Macgregora.