- Asistovaná samovražda ohrozuje životy pacientov s vážnymi zdravotnými problémami.
- Finančné motivácie štátu diskriminujú zdravotne postihnutých a ohrozujú ich práva.
- Rozšírenie programov na duševné choroby je nebezpečné a znižuje hodnotu života.
- Pacienti sú nútení k voľbe smrti namiesto potrebnej podpory a starostlivosti.
Programy asistovanej samovraždy v Spojených štátoch a Kanade diskriminujú pacientov s vážnymi zdravotnými problémami, aj keď ich prípady nie sú terminálne, a v mnohých prípadoch tlačia na ukončenie ich života skôr z finančných než zdravotných dôvodov.
Katolícka tlačová agentúra uviedla, že panel obhajcov práv zdravotne postihnutých nedávno skúmal situáciu v tejto oblasti počas výročnej konferencie Religion News Association’s 2025. Počas panelu výkonný riaditeľ Patients Rights Action Fund (PRAF) Matt Vallière obvinil štátne programy eutanázie z diskriminácie pacientov so život ohrozujúcimi stavmi v rozpore so zákonom o Američanoch so zdravotným postihnutím a poznamenal, že keď štát bude “platiť za každý prípad asistovanej samovraždy”, ale nie za paliatívnu starostlivosť, “nenazývam to autonómiou, ale eugenikou.”
Výkonná riaditeľka organizácie Inclusion Canada Krista Carr medzitým hovorila o žalobe svojej organizácie ’proti rozšíreniu kanadského’programu lekárskej pomoci pri umieraní (MAID) na “ľudí s nevyliečiteľnou chorobou alebo postihnutím, ktorí neumierajú, teda nie sú na konci života a ich smrť nie je rozumne predvídateľná.”
Viac prekvapujúce je, dodala, že toto “fundované právo” na smrtiacu injekciu sa má v roku 2027 rozšíriť aj na duševné choroby.
“Stanovením časového horizontu troch rokov sa“naznačuje, že systémy musia prejsť k pripravenosti do dvoch rokov. Je tu’možnosť urobiť ďalšiu revíziu a posúdiť pripravenosť systému prostredníctvom parlamentného procesu,” minister zdravotníctva Mark Holland povedal vo februári o kroku, ktorý Dying with Dignity Canada predkladá ako záležitosť “rovnosti” pre “tých, ktorých jediným základným ochorením je duševná choroba.”
“Nazýva sa to’voľbou,” ale “nie je to’voľba,” povedal Carr. Tieto programy skôr vnucujú “voľbu” pacientom v “zúfalej situácii, keď nemôžu”dostať podporu, ktorú potrebujú.”
Ako nedávno informoval portál LifeSiteNews písal, “najnovšie správy ukazujú, že (lekárska pomoc pri umieraní) je šiestou najčastejšou príčinou úmrtí v Kanade. Nebola však uvedená v zozname štatistického úradu Kanady’top 10 hlavných príčin úmrtí v rokoch 2019 až 2022.”
V Amerike deväť štátov plus District of Columbia v súčasnosti povoľujúasistovanú samovraždu.
Podpora je k dispozícii pre tých, ktorí bojujú so samovražednými myšlienkami, aby ukončili svoj život. Na americkú Suicide & Crisis Lifeline a kanadskú Suicide Crisis Helpline sa môžete obrátiť telefonicky alebo zaslaním SMS na číslo 988.