Untitled-5-810x500.png

Kňaz uväznený na 11 rokov varuje, že "celá katolícka cirkev v Bielorusku" je súdená

61
Kultúra smrti
  • Kňaz Okołotowicz je nevinný, obvinenia sú založené na lžiach a manipulácii.
  • Jeho odsúdenie je varovaním pre celú Katolícku cirkev v Bielorusku.
  • Režim potláča náboženskú slobodu a zastrašuje duchovenstvo v krajine.
  • Okołotowiczova situácia odhaľuje autoritárske praktiky bieloruskej vlády voči veriacim.

Katolícky kňaz odsúdený na 11 rokov v bieloruskom väzení opäť odmietol obvinenia z vlastizrady a varoval, že jeho prípad sa využíva na to, aby sa pred súd postavila celá Katolícka cirkev v Bielorusku.

Písaním spoza väzenských múrov páter Henryk Okołotowicz o obvineniach, ktoré boli proti nemu nedávno vznesené, potvrdil, že “v nich nie je ani slovo pravdy, ani jeden fakt usvedčujúci zo špionáže a celé obvinenie je založené na lžiach, vyhrážkach a vydieraní.”

Ako LifeSiteNews informoval začiatkom tohto roka, kňazovi 30. decembra vymeral Minský oblastný súd v Bielorusku 11-ročný trest odňatia slobody na základe obvinenia z “velezrady”.

Oficiálnym dôvodom Okołotowicza’zatknutia – po tom, čo bol pôvodne zadržaný v roku 2023 – bol uvedený len ako “vlastizrada.” Jeho trest bol vyniesol sudca Uladzimir Areszko, muž, ktorého miestni opisujú ako “známeho svojimi rozsudkami proti odbojným [osobám].”

Nynie kňaz zverejnil viac informácií o tom, z čoho je obvinený.

Pred niekoľkými dňami Okołotowicz napísal, že bol obvinený zo špionáže v prospech “Poľska a Vatikánu” – čo je obvinenie a obžaloba, ktorú rázne odmietol. V správach sa citoval jeho list, v ktorom dodal, že počas celého procesu proti nemu napriek mnohým svedkom nebolo vznesené žiadne “usvedčujúce svedectvo”.

Kňaz má za sebou veľmi slávnu minulosť, keď slúžil katolíkom a pomáhal pri obnove katolíckej praxe v Bielorusku – v dôsledku toho si vyslúžil aj hnev komunistických úradov. Za kňaza bol vysvätený v roku 1984 a v tom istom roku sa stal prvým bieloruským kňazom, ktorý slúžil omšu pri hrobe poľských dôstojníkov zmasakrovaných v Katyni v roku 1940 Stalinovou tajnou políciou.

Mediálne agentúry oboznámené s jeho históriou zaznamenali, že Okołotowicz bol dlho terčom úradov, pričom ešte pred pádom Sovietskeho zväzu ho Sovieti potrestali približne 30-krát.

Ako počas súdneho procesu Okołotowicz vo svojom liste vyjadril svoju vernosť Katolíckej cirkvi a upozornil, že trest, ktorý si vyslúžil, má byť výstrahou pre Cirkev v Bielorusku.

“Celá Katolícka cirkev v Bielorusku” je súdená, varoval a dodal, že “kňazi sú prenasledovaní, aby nám zavreli ústa, aby Katolícka cirkev nehovorila pravdu.”

Medzičasom Okołotowicz trpí značnými zdravotnými komplikáciami. Krátko pred svojím zatknutím v roku 2023 údajne dostal infarkt a následne podstúpil aj operáciu rakoviny žalúdka.

Podľa spravodajských agentúr, ktoré informovali o jeho prípade, úrady kňazovi stále bránia slúžiť omše alebo mať prístup do modlitebne vo väzenskom zariadení.

Stále je predurčený na to, aby bol poslaný do väzenského tábora s prísnou ostrahou.

V čase jeho zatknutia bol prípad Okołotowicza’označovaný za demonštráciu štátnej moci’a za prostriedok zastrašovania Cirkvi.

“Prvýkrát od pádu komunistického režimu bol v Bielorusku odsúdený katolícky kňaz na základe obvinení z trestných činov, ktoré sú vznášané voči politickým väzňom,” povedal hovorca miestnej ľudskoprávnej skupiny Viasna Human Right Center Pavel Sapelka. “Prísny rozsudok má zastrašiť a umlčať stovky ďalších kňazov pred januárovými’prezidentskými voľbami,” dodal vtedy Sapelka.

Jeho rozsudok bol podpísanýPavlom Latuškou, bývalým bieloruským politikom, ktorý je odporcom prezidenta Alexandra Lukašenka a ktorý bol odsúdený na 18-mesačný trest odňatia slobody v zdržanlivosti.

Okołotowicz nie je zďaleka sám: ľudskoprávni aktivisti uvádzajú, že po široko spochybňovaných prezidentských voľbách v Bielorusku v roku 2020 bolo zatknutých množstvo duchovných rôznych denominácií; skupina Viasna ho totiž zaraďuje medzi viac ako 1 200 politických väzňov v krajine.

Na pozadí politických a spoločenských otrasov organizácia Pomoc Cirkvi v núdzi (ACN) v roku 2023 napísala, že Bielorusko’ “autoritárske zásahy vyústili do ničivých dôsledkov pre občiansku spoločnosť a ľudské práva vrátane náboženskej slobody,” pričom tiež zaznamenala, že vláda “vykonáva pravidelný dohľad nad veriacimi prostredníctvom tajnej polície KGB.”

V auguste 2021 vládne noviny zosmiešnili katolícku cirkev uverejnením série karikatúr s prelátmi zobrazenými s nacistickými hákovými krížmi namiesto náprsných krížov.

“Väčšina ľudských práv vrátane náboženskej slobody je ohrozená v dôsledku autoritárskej povahy vlády v Bielorusku,” konštatovala ACN.

Ďalšia watchdogová skupina Ľudské práva bez hraníc (HRWF) v decembri napísala, že Bielorusko “nachádza svoje ľudské práva a náboženské slobody systematicky potláčané” – situáciu, ktorú skupina do veľkej miery pripisuje vplyvu a kontrole zo strany Kremľa.

Jej správa uvádza, že:

Bieloruská vláda presadzuje drakonické zákony na potlačenie náboženských spoločenstiev a obmedzenie ich slobody pôsobenia. Náboženské inštitúcie, najmä tie, ktoré nie sú spriaznené s režimom, čelia neustálemu sledovaniu, obťažovaniu a násilnému zatváraniu. Manipuláciou s náboženstvom ako nástrojom politickej kontroly si Lukašenko zabezpečuje lojalitu voči svojej autoritárskej vláde a účinne umlčuje akúkoľvek opozíciu zakorenenú vo viere.

Lukašenko, ako uvádza HRWF, “naďalej používa tie isté represívne mechanizmy sovietskeho typu, ktoré dlhodobo utláčajú bieloruskú spoločnosť.”

Centrum pre východné štúdie písalo, že “dlhý trest odňatia slobody pre otca Okolotowicza možno pripísať protipoľskému postoju režimu’.”Ale odvolávajúc sa aj na jeho hlasnú a neskrývanú kritiku Lukašenka, skupina napísala, že Okolotowicz’trest ďalej “slúži na disciplinovanie bieloruského katolíckeho duchovenstva a potlačenie klesajúceho počtu kňazov, ktorých režim považuje za vzdorovitých.”