- Trudeau čelí poklesu popularity, čo naznačuje potrebu zmien v politike.
- Carney, nový líder liberálov, môže byť stabilnejšou voľbou pre voličov.
- Poilievre priťahuje masy, čo naznačuje silný záujem o konzervatívnu agendu.
- Prieskumy môžu klamať; Poilievre potrebuje strategické hlasy na víťazstvo.
V polovici januára, keď Justin Trudeau stiahol Liberálnu stranu na rekordne nízku úroveň 16 percent (a ohromujúco prekonal svoju stranu s iba 24-percentným ratingom popularity), sa zdalo byť jasné, že Pierre Poilievre bude ďalším kanadským premiérom.
Vtedy Liberálna strana iniciovala núdzový plán: Trudeau zrušil parlament, aby sa vyhol hlasovaniu o nedôvere, a oznámil svoju rezignáciu, kým sa neuskutoční súboj o post lídra liberálov, ktorý by ho nahradil. Mark Carney zvíťazil s drvivou väčšinou 9. marca a 14. marca sa stal 24. kanadským’premiérom. Donald Trump medzitým vyhlásil na Kanadu zaťažujúce clá a opakovane sa chválil úplnou anexiou krajiny.
V priebehu jednej noci sa preteky zmenili. Otázky pri volebných urnách sa - aspoň podľa prieskumov verejnej mienky a komentátorov - zmenili z cenovej dostupnosti a Trudeaua, ktoré dávali Poilievrovi výhodu, na najlepšieho muža, ktorý by mohol zatlačiť na Trumpovu administratívu v potenciálne zničujúcej obchodnej vojne. Carney v prieskumoch stúpol a Poilievre sa prepadol. Prieskum agentúry Ipsos zo 14. - 17. marca prisúdil liberálom 42 % a konzervatívcom 36 % medzi rozhodnutými voličmi. Dňa 6. apríla Ipsos ukázal, že liberáli majú 10-bodový náskok.
Slabšie pre konzervatívcov je, že Carney neustále predbieha Poilievra ako preferovanú voľbu na post premiéra, pričom prieskum CTV-Globe and Mail-Nanon prisúdil Carneymu 47 bodov.4 % a Poilievre na 34,4 %, čo je vlastne mierny nárast oproti predchádzajúcim prieskumom.
Poilievre bol pre Trudeaua ideálnou protiváhou, ale Carney je nevýrazný bankár, ktorý napriek tomu, že je Trudeauovým hlavným ekonomickým poradcom, ktorý vedie Trudeauov tím a zastáva v takmer každej kľúčovej otázke názory ľahko rovnako radikálne ako Trudeau, sa zrejme mnohým Kanaďanom javí ako stabilná, Harperovi podobná postava.
Skrátka, necelé dva týždne pred koncom sa zdá, že konzervatívna kampaň má problémy. Kanadský komentátori, ktorí sa s Poilievrom dostali do konfliktu, odkedy sa stal lídrom, a pravdepodobne sa obávajú konca svojich dotácií v prípade jeho víťazstva (minimálne dôsledne sľuboval, že zruší financovanie CBC), cítia krv a s ťažko skrývaným jasotom informujú o jeho budúcom páde. Na základe aktuálnych čísel – ktoré sa nezdajú byť príliš pohyblivé – je ľahké pochopiť prečo.
Je tu však jeden ukazovateľ, ktorý by 28. apríla mohol priniesť prekvapenie:
Byl som na mnohých politických zhromaždeniach v Kanade – moje prvé bolo zhromaždenie Stockwell Day v BC v roku 2000. Ale Poilievre’ovo lákadlo, od pobrežia k pobrežiu, bolo obrovské. V Hamiltone v provincii Ontário prilákal líder konzervatívcov 25. marca 4 500 ľudí do budovy výrobcu. V Surrey v Britskej Kolumbii sa na neho o dva dni neskôr prišlo pozrieť viac ako 5 000 ľudí. Neďaleko medzinárodného letiska Winnipeg Richardson 30. marca prišlo na zhromaždenie výrazne viac ako 3 500 ľudí.
Čítajte: Poilievre sľubuje, že konzervatívci ‘nikdy’ nezmenia zákon umožňujúci neobmedzené potraty
Davy ľudí rástli aj počas apríla. Na zhromaždenie v Borden-Carleton na PEI 2. apríla prišlo 1 700 ľudí, čo predstavuje na ostrov masovú účasť. 3. apríla v Oshawe sa ich zišlo 6 500. V Kingsone v ten istý deň 3 000. V Pentictone 5. apríla najmenej 3 000 – podľa National Post najmenej desatina obyvateľstva mesta’. Na podujatie v Edmontone, ktoré sa konalo v stodole, prišlo 12 000 až 15 000 ľudí – rovnako ako bývalý premiér Stephen Harper, ktorý ponúkol svoju verejnú podporu.
Mítingy takéhoto rozsahu sú v kanadskej politike neuveriteľne nezvyčajné a sú náznakom toho, že Pierre Poilievre – a jeho nacionalistická, “kanadský sen” kampaň – brnká na strunu, ktorá prieskumom možno chýba. Každý politický komentátor by si mal uvedomiť, že prieskumy sa mýlili a Trump’mal v rokoch 2015-16 na mítingoch pravdu.
Na mieste je však aj upozornenie pre nadšených priaznivcov konzervatívcov. Andrew Scheer vyhral ľudové hlasovanie v roku 2019 a Erin O’Tooleová vyhrala ľudové hlasovanie v roku 2021 – ale liberáli získali viac kresiel a Justin Trudeau zostal premiérom. Pierre nepotrebuje len hlasy – potrebuje správne hlasy v správnych okresoch.